
Bodnar o dyscyplinującej: Brak rozwiązania kryzysu będzie oznaczać brak możliwości uznawania orzeczeń polskich sądów przez sądy innych państw członkowskich, a także brak możliwości współpracy z polskimi sądami
„Prawo do sądu, a w szczególności prawo do niezależnego sądu, to jedno z praw określonych w konstytucji i umowach międzynarodowych, które Polska ratyfikowała. Z różnych powodów i za pomocą różnych środków prawnych prawo do niezależnego sądu jest w Polsce podważane od co najmniej 4 lat. W tym czasie doczekaliśmy się licznych, krytycznych uwag ze strony ONZ, Rady Europy, OBWE czy UE. Czterokrotnie w sprawie różnych reform wypowiadał się TSUE” – mówił w trakcie II czytania ustawy dyscyplinującej sędziów Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
„Wszelkie zakłócenia, jeśli chodzi o gwarancję prawa do sądu, będą miały wpływ na respektowanie zasady wzajemnego zaufania, jeśli chodzi o funkcjonowanie systemów sądowych państw członkowskich UE. W przypadku braku rozwiązania obecnego kryzysu będzie to oznacza brak możliwości uznawania orzeczeń polskich sądów przez sądy innych państw członkowskich, a także brak możliwości współpracy z polskimi sądami” – dodawał.