
PAD: Przepisy, które będą jasno i wyraźnie określały, czego sędziowie nie powinni robić i w jaki sposób nie powinni działać, i w jaki sposób nie powinni się wypowiadać, i czego czynić nie powinni są w Polsce bardzo potrzebne
„Przede wszystkim zacznijmy do tego, że to są rozwiązania, które, przynajmniej część tych rozwiązań, bo rozumiem, że jeżeli pani mówi o jakimś dyscyplinowaniu, przede wszystkim zacznijmy do tego, że regułą właśnie w krajach demokratycznych jest to, że sędziowie nie zabierają głosu w sprawach politycznych i nie mieszają się w politykę i to jest norma, która jest przestrzegana przede wszystkim w krajach na zachodzie Europy. Sędziowie nie uczestniczą w bieżącej polityce właśnie po to, żeby później, kiedy rozstrzygają sprawy dotykające polityki, nie buło wątpliwości że stoją po którejkolwiek z politycznych stron. To niezbędne po to, aby sędziowie także i w oczach społeczeństwa mogli zachować to, co jest tak bardzo ważne, a więc bezstronność i poczucie społeczne, że są bezstronni w sprawach, które rozstrzygają, dzięki czemu później w efekcie jest także możliwość budowania w społeczeństwie poczucia tego, że wyroki wydawane przez sądy, czyli przez sędziów, są wyrokami sprawiedliwy. Taki system musi zostać w Polsce wreszcie wprowadzony” – mówił prezydent Andrzej Duda.
„Jak widzimy, zwłaszcza w ostatnich miesiącach czy kilku latach, bardzo źle jest z tym u nas i jeżeli mówimy o bezstronności politycznej sędziów, to, niestety, ale w Polsce jest to sytuacja, która wymaga bardzo głębokiej analizy i bardzo głębokiej naprawy. Ubolewam nad tym. Przepisy, które będą w tym zakresie jasno i wyraźnie określały, czego sędziowie nie powinni robić i w jaki sposób nie powinni działać, i w jaki sposób nie powinni się wypowiadać, i czego czynić nie powinni, są – jak widać na przestrzeni ostatnich lat – w Polsce bardzo potrzebne, a występują w prawodawstwie innych krajów. Nie widzę nic zdrożnego w tym, żeby podobne przepisy jak w innych krajach zostały u nas wprowadzone. Oczywiście, one nie mogą dotyczyć wyrokowania przez sędziów i oceny pewnych sytuacji faktycznych i wykładni przepisów prawnych, których dokonują sędziowie, natomiast kwestie, kiedy sędziowie w sposób oczywisty, ewidentny i z premedytacją działają contra legem, to tutaj sprawa jest na pewno bardzo dyskusyjna” – dodawał.