– Niestety wszystko wskazuje na to, że potrzebna byłaby zmiana konstytucji w tym celu [odwołania Banasia], ponieważ te konstytucyjne gwarancje dla nieusuwalności prezesa NIK są bardzo mocne. Ustawą nie się tego zmienić. Nie ma zgody opozycji, w związku z tym postawię tezę taką. Dzisiaj to opozycja niestety bierze odpowiedzialność za to, że pan prezes w dalszym ciągu będzie pełnił tę funkcję – mówił Jacek Sasin w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
„Ja mam teraz swoje 5 minut przy okazji nagrody Nobla, a potem jakby zamykam tę część mojego życia, taką bardzo ekstrawertywną, i wracam do swojego życia. Do pisania, do czytania, do myślenia. Mam rozgrzebaną książkę, więc nie zamieram jakby działać. Ja też nie jestem typem aktywistki, więc tęsknię do tego, żeby wrócić do tego, co mi najlepiej wychodzi jednak” – mówiła w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po Faktach” w TVN24 pisarka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.
– Bardzo bym prosił, żeby nie deprecjonować pracy i służby funkcjonariuszy SOP, bo wykonują ją znakomicie. Mówię to jako osoba, która współpracuje na co dzień z funkcjonariuszami SOP i będę cały czas apelował o to, żeby szanować funkcjonariuszy – mówił Jacek Sasin w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
„Byłam wychowana w kulcie Marii Curie-Skłodowiskiej. Dla mnie gdzieś od początku kobieto to jest ktoś, kto jest silny i idzie do celu, robi coś ważnego” – mówiła w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po Faktach” w TVN24 pisarka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.
– Ta kontrola i raport były gotowe w czerwcu. Tam były trzy wskazania pokontrolne. Z tych wskazań nagle się zrobił 16 zawiadomień do prokuratury. W mojej ocenie, trochę się zagłębiłem w to jak ta sprawa wyglądała, rozmawiałem, próbowałem się dowiedzieć, wygląda na to, że nie ma tutaj podstaw, żeby formułować takie twarde oceny i zarzuty jak to się stało – mówił Jacek Sasin w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
„Rozmawialiśmy [z królem Szwecji] o mnóstwu sprawach. Jest bardzo świetnym rozmówcą. Naturalnie wchodziłam w różne rzeczy. Potem, kiedy się trochę bardziej ośmieliłam, zaczęłam dopytywać go o polowania. Próbowałam pokazać mu perspektywę, z jakiej ja podchodzę do tej okropnej tradycji. Wyraźnie różniliśmy się stanowiskami, ale mam wrażenie, że usłyszeliśmy się wzajemnie” – mówiła w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po Faktach” w TVN24 pisarka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.
„Ja się czuję niespokojna, kiedy nie wiem, co się zdarzy. Wczoraj myśmy rano mieli próbę i wszystko było wiadomo – co będzie, kto ma wyjść, co powiedzieć, w którą stronę się ukłonić. Czułam się na scenie bardzo spokojna i miałam nawet takie momenty, że odlatywałam trochę. Było to miłe, spokojne, świetnie zorganizowane. Widziałam przejęcie na twarzach publiczności, twarzach mojej rodziny, która siedziała niedaleko, w pierwszych rzędach. Widziałam, że to ludzi wzrusza. Ja miałam wrażenie, że jestem w nierealnym świecie. Przepraszam, że odpowiem tak, ale naprawdę nie wzbudziło to we mnie wielkich emocji. Wielkie emocje wzbudził moment kiedy się dowiedziałam o tej nagrodzie. Więcej emocji wzbudziło we mnie odczytanie swojej mowy noblowskiej. Tu był po prostu rytuał” – mówiła w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po Faktach” w TVN24 pisarka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.
– Niestety wiem już, że opozycja, której proponowaliśmy rozwiązanie wymagające współpracy, odrzuciła ten projekt. Teraz trzeba sobie zadać pytanie jakie są prawdziwe intencje koleżanek i kolegów z opozycji, którzy z jednej strony mówią, że problem trzeba rozwiązać, a z drugiej strony, kiedy proponujemy to rozwiązanie, umywają ręce, bo widzą swój polityczny interes w tym, żeby ta sprawa nie była rozwiązana, tylko żeby wracała co chwilę – mówił Michał Dworczyk w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Każdy przewodniczący komisji, również pani poseł Biejat, powinien pamiętać o tym, że tego rodzaju funkcje nie są dane raz na zawsze i jeżeli ktoś będzie wykonywał, wypełniał tę funkcję w sposób taki, że zostanie negatywnie oceniony przez pozostałych parlamentarzystów, może się liczyć z odwołaniem – mówił Michał Dworczyk w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– W moim przekonaniu inna osoba sprawdziłaby się lepiej na tym stanowisku – dodał Dworczyk.
– Znam komendanta SOP osobiście, w związku z tym mogę odpowiedzialnie zadeklarować, że w tej chwili wprowadzane procedury i praktyki w Służbie Ochrony Państwa, jestem przekonany, że z czasem doprowadzą do tego, że służba będzie działała jak szwajcarski zegarek – mówił Michał Dworczyk w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Faktem jest, że część doświadczonych kierowców odeszła z pracy. Oczywiście tego nie ma co ukrywać. Zastąpili ich nowi, którzy są przeszkoleni. Natomiast każdy rok pracy czy służby w takiej formacji, na takim stanowisku, przynosi doświadczenie, które jest niezwykle cenne – dodał Dworczyk.
– Wracając do tego nieszczęsnego hotelu i kamienicy to uważam, że ktoś powinien ostrzec choćby Mariana Banasia ostrzec, że taka sytuacja ma miejsce. Myślę, że wszyscy w jakiś sposób powinni uderzyć się w piersi – stwierdziła Małgorzata Wassermann w rozmowie z Lidią Lemaniak w „Rozmowie Niezależnej”.
– Nie przekreślając zasług i ciężkiej pracy Mariana Banasia w rządzie, uważam, że powinien swoją decyzję jeszcze głęboko przemyśleć. Mam nadzieję, że do tego dojdzie, jeśli nie to pewnie będzie próba po dalej idące środki. Nikomu to nie służy. Ja, jako osoba, która ma dobrą pamięć, chciałabym, abyśmy zapamiętali też jego dobre strony. Nie chciałabym, aby Marian Banaś doprowadził do tego, żeby zapamiętano go tylko ze złej strony. Marian Banaś ma piękną życiową kartę, jest osobą mocno zasłużoną dla Polski od wielu lat. Oceniając go trzeba widzieć i jedną, i drugą stronę – dodała posłanka PiS.
– Dziękuję, że zechcieliście państwo poświęcić czas. Głęboko w to wierzę, że będziemy spokojnie i konsekwentnie budowali Polskę jako państwo sprawiedliwe, gdzie ci, którzy dokonują przestępstw, ci którzy dopuszczają się różnego rodzaju niegodziwości, łapówkarstwa, oszustwa, oszukują innych, wykorzystują, że ci ludzie będą spokojnie, konsekwentnie, ale bezwzględnie karani, będą usuwani ze stanowisk, będą odbierane im nienależne uzyskane przywileje, bo to jest właśnie elementarna sprawiedliwość. Chcę, żebyśmy osiągnęli taki poziom, że rzeczywiście będziemy mówili: tak, Polska jest państwem sprawiedliwym, uczciwym, demokratycznym, gdzie można wybrać władze. Te władze są uczciwe i można także te władze rozliczyć w wyborach i na innych zasadach, a nie że są jakieś władze, których nikt nie ma prawa z niczego rozliczyć, które są nietykalne które nie wiadomo kto wybierał. Ja takiej Polski nie chcę. Chcę Polski sprawiedliwej i uczciwej, chce Polski w której każdy obywatel traktowany jest poważnie i jego sprawy. Proszę państwa o wsparcie w dążeniu do takiej Polski i chciałem państwu życzyć, żeby ona właśnie taka się stała. To się nie stanie z dnia na dzień, ale jesteśmy w normalnym czasie, normalnych kadencji parlamentarnych w stanie to zrealizować uczciwą, spokojną, rzetelną i konsekwentną pracą, konsekwentnymi zmianami, konsekwentnym naprawianiem RP. Bierzemy wszyscy udział w tym procesie. Proszę państwa o wsparcie tego procesu – stwierdził prezydent Andrzej Duda – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Nowym Mieście Lubawskim.