Live

PJK: Rząd ma charakter w wielkiej mierze kontynuacyjny. To kontynuacja dobrej zmiany

Rząd ma charakter w wielkiem mierze kontynuacyjny. To jest kontynuacja dobrej zmiany. Chcemy w ciągu tych czterech lat rządów, które nas czekają przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, zrobić wszystko by sytuacja Polaków za cztery lata była lepsza i to pod każdym względem lepsza niż dzisiaj – mówił Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej w siedzibie PiS.

Chcemy dokonać postępu i odeprzeć niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić, np. związane z możliwym, poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa kryzys, ale to spowolnienie rzeczywiście w tej chwili następuje. Też mamy plany, aby skutki tego spowolnienia były żadne albo w każdym razie minimalne – dodał prezes Prawa i Sprawiedliwości. 

PMM ogłosił skład rządu

Z wielką przyjemnością i dumą mogę zaprezentować nasze, przyjęte przez Komitet Polityczny, propozycje kandydatów na poszczególne resorty. Szefów poszczególnych resortów – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w siedzibie PiS. – W dużej mierze ten rząd jest rządem kontynuacji. Bądź co bądź Polacy o to nas poprosili, żebyśmy zmieniali się, ale utrzymywali te wszystkie zdobycze, które do tej pory społeczeństwu zaproponowaliśmy – zaznaczył szef polskiego rządu.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wicepremier Piotr Gliński

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wicepremier Jarosław Gowin

Ministerstwo Infastruktury – Andrzej Adamczyk

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski

Ministerstwo Sportu – brak wskazania

Ministerstwo Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Kamiński (+ koordynator służb specjalnych)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Jacek Czaputowicz

Pion europejski częścią KPRM – Konrad Szymański

Ministerstwo Rozwoju – Jadwiga Emilewicz + dział budownictwo i turystyka

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Marek Gróbarczyk

Ministerstwo Finansów – Tadeusz Kościński

Ministerstwo Środowiska – podzielone na dwie części, środowisko będzie obejmowało lasy państwowe, niejako zasoby naturalne, geologia, kopaliny, koncesje, łowiectwo, parki narodowe, edukacja w zakresie ochrony środowiska – Michał Woś. Sfera zewnętrzna dawnego ministerstwa, klimat i programy, które wiążą się z wypełnieniem wymogów związanych np. z poziomem OZE w naszym miksie energetycznym albo obniżeniem emisji CO2 – Michał Kurtyka

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Marlena Maląg

Ministerstwo Zdrowia – Łukasz Szumowski

Ministerstwo Cyfryzacji – Marek Zagórski

Ministerstwo Edukacji Narodowej – Dariusz Piontkowski

Ministerstwo Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro

Szef KPRM – Michał Dworczyk

Nadzór właścicielski nad większością spółek Skarbu Państwa – Jacek Sasin

Ministerstwo zarządzania funduszami – Małgorzata Jarosińska-Jedynak

PMM: W duchu wiarygodności będziemy w pełni realizowali to, co zapowiedzieliśmy wcześniej

Polacy drugi raz z rzędu powierzyli PiS-owi samodzielne rządy i chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi, programy. Oczywiście w duchu wiarygodności będziemy w pełni realizowali to, co zapowiedzieliśmy wcześniej. Przypomnę tylko, że pięć bardzo dużych zmian, o których teraz nie chcę w szczegółach mówić, ale wszyscy zainteresowani wiedzą do czego się odnoszę, te pięć zmian obiecałem, że w ciągu 100 dni po powołaniu rządu znajdą swoje właściwe odzwierciedlenie, czy to w ustawie, akcie legislacyjnym, czy w programie, bo jeden z tych zmian, czyli wyrównanie dopłat dla polskich rolników wiąże się z pewnymi działaniami po stronie UE. Będziemy realizowali te zmiany w tej krótkiej stosunkowo perspektywie, a w dłuższej, 4-letniej z przedstawionym za chwilę przeze mnie składem Rady Ministrów, który będę proponował dla polskiego Sejmu, oczywiście prezydentowi do powołania. Będzie to, myślę, jestem przekonany bardzo sprawna drużyna, bardzo dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji tych celów krótko, średnio i długofalowych, bo mamy też te długofalowe, czyli Polska, która będzie stawała się coraz bardziej państwem dobrobytu według naszego modelu. Polski model państwa dobrobytu to gonienie tej średniej unijnej, która jeszcze do niedawna była gdzieś tam w sferze marzeń. Dzisiaj będzie dla nas pewnego rodzaju latarnią, wyznacznikiem absolutnie kluczowym dla realizacji naszych celów strategicznych, poprzez które chcemy, żeby po prostu Polakom żyło się w Polsce coraz lepiej, żeby byli coraz bardziej dumni ze swojego kraju, szczęśliwi ,a polska gospodarka zęby miała tę masę krytyczną, ten ciężar gatunkowy, który na pewno nam się marzy wszystkim, niezależnie od barw politycznych, od obozów, formacji. Chcemy żeby Polska była jak najsilniejszym, jak największym krajem – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w siedzibie PiS.

Siemoniak: Jak o rządzie nie decyduje premier, to te rządy nigdy nie będą dobre

Dziś w piątek wieczorem jakieś narady. Raczej to jest przepychanka układów wewnątrz PiS czy z partiami Gowina i Ziobry, niż taka merytoryczna dyskusja. O rządzie nie decyduje tutaj. Jak o rządzie nie decyduje premier, to te rządy nigdy nie będą dobre – mówił Tomasz Siemoniak w rozmowie z Agnieszką Mosór w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Siemoniak o ew. starcie Hołowni: Myślę, że MKB czy inne osoby się nie obawiają

No ciekawe. Dzisiaj widziałem w internecie. Znam go jako dziennikarza, bardzo mądrą osobę. NIe wiem czy to prawda, czy ma aspiracje polityczne. Zobaczymy. Im więcej kandydatów, i m więcej pomysłów, tym lepiej. Myślę, że Małgorzata Kidawa-Błońska czy inne osoby się nie obawiają. Jeśli ktoś spoza polityki będzie się chciał zmierzyć, myślę bardzo będzie się nam to podobało – mówił Tomasz Siemoniak w rozmowie z Agnieszką Mosór w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Siemoniak o prawyborach: Kandydatów na pewno będzie więcej

Kandydatów na pewno będzie więcej. Zaczynamy ekscytujący miesiąc, bo cóż piękniejszego w demokracji, polityce jak wybór, dyskusja, porównanie pomysłów. Z pewnością tych kandydatur będzie więcej. 14 grudnia zjedziemy się, tysiąc ponad delegatów, będziemy wybierali najlepszego, by wygrał z prezydentem Dudą – mówił Tomasz Siemoniak w rozmowie z Agnieszką Mosór w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Halicki: Schetyna podda się weryfikacji, o czym mówił od samego początku. Z końcem stycznia będziemy mieli nowo wybranego przewodniczącego. Mam nadzieję, że będzie nim Schetyna

Po pierwsze Grzegorz Schetyna podda się weryfikacji, o czym mówił od samego początku. 14 grudnia będzie ta data kończąca kadencję Grzegorza Schetyny. Ona formalnie kończy się bodajże 25 czy 27 stycznia. Z końcem stycznia będziemy mieli nowo wybranego przewodniczącego. Mam nadzieję, że będzie nim Grzegorz Schetyna. Mam taką nadzieję [że Schetyna wystartuje], bo te kilka lat to była rzeczywiście bardzo duża praca, która konsolidowała opozycję i tu też spieraliśmy się o to, czy ma to sens. Proszę pamiętać, że wiele osób mówiło: to się nie uda, to się nie da, nie da się połączyć – stwierdził Andrzej Halicki w rozmowie z Łukaszem Jankowskim w Radiu Wnet.

Witek: Nie blokuję kandydatur na wiceprezesów NIK. Uznałam, że to jest tak, jak z wyborem sędziów na zapas. Nie chciałam, żeby tak było

Wnioski wpłynęły 25 października. Jak pani pamięta, 15-16 października było ostatnie posiedzenie Sejmu. Z tego co pamiętam, 23 października mieliśmy wręczone zaświadczenia. Mówię o nowych posłach. W związku z tym dla mnie sprawą oczywistą stało się, że ten Sejm nie będzie już mógł dokonać wyboru tych wiceprezesów. Wprawdzie zgodnie z regulaminem, z ustawą do 11 listopada obecni posłowie są posłami, ale nie było planowane zwoływanie komisji kontroli państwowej. W związku z tym nie nadałam biegu. Nie ma zresztą żadnego terminu dla marszałka Sejmu – stwierdziła Elżbieta Witek w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz na Wyborcza.pl.

Nie, absolutnie [nie jest tak, że blokuje kandydatury Marka Opioły i Artura Warzochy na wiceprezesów NIK]. Po prostu uznałam, że to jest tak, jak z wyborem sędziów na zapas. Nie chciałam, żeby tak było. Wiedząc, że nowy Sejm jest lada chwila, że już są posłowie, którzy mają zaświadczenia, a część posłów się nie dostała, tych którzy zasiadali w komisji kontroli państwowej, więc uznałam za słuszne, żeby tego wyboru dokonał już Sejm, a nie tyle Sejm, co nowa komisja kontroli państwowej, żeby mogła wyrazić swoją opinię – zaznaczyła marszałek Sejmu.

19 listopada jednym z możliwych terminów expose

Według informacji 300POLITYKI, 19 listopada – czyli kolejny wtorek – to jeden z możliwych terminów wygłoszenia przez premiera Mateusza Morawieckiego expose w Sejmie. Nasi rozmówcy zastrzegają, że to wstępna koncepcja, która może jeszcze się zmienić. Ostateczna decyzja ma zapaść w przyszłym tygodniu. Ponadto przyszłotygodniowe posiedzenie Sejmu – pierwsze w tej kadencji – potrwa najpewniej 3 dni, tj. 12, 13 i 14 listopada.

„Spodziewamy się bardzo wielu gości”. Kancelaria Sejmu nie zamierza rezygnować z ograniczeń dla dziennikarzy podczas I posiedzenia 12 listopada

Spodziewamy się bardzo wielu gości. Jeśli się weźmie pod uwagę cały korpus dyplomatyczny, cały sektor prezydenta, do tego przedstawicieli wszystkich instytucji i gości, których zapraszają kluby, to naprawdę trzeba to zorganizować w sposób godny – stwierdziła Elżbieta Witek w rozmowie z Rochem Kowalski,, pytana czy konieczne są zmiany w pracy dziennikarzy w Sejmie podczas pierwszego posiedzenia Sejmu 12 listopada, w tym likwidacja stolika dziennikarskiego.

Na stwierdzenie, że 4 lata temu też było wielu gości, marszałek Sejmu odpowiedziała: – Też tak było. Na pewno nie tak, jak wyglądają one w tej chwili [stoliki dziennikarskie].

Schetyna o prawyborach: Uzyskanie nominacji – tak bym to nazwał. Dojście jest takie, jakie oczekiwałem, że demokracja wewnętrzna, Konwencja Krajowa, prezentacje kandydatów. To jest to, o co chodziło

Uzyskanie nominacji – tak bym to [prawybory] nazwał. Dojście jest takie, jakie oczekiwałem, że demokracja wewnętrzna, Konwencja Krajowa, prezentacje kandydatów, a na końcu decyzja konwencji 14 grudnia. To jest to, o co chodziło. Do 19 listopada zostawiamy termin na zgłoszenie nazwisk. Liczę, że to będą dobre, prawdziwe nazwiska, kandydaci, którzy podejmą ten wyścig wyborczy, dostaną potwierdzenie także Koalicji Obywatelskiej, koalicjantów, a później będą skutecznie walczyć w wyborach prezydenckich” – mówił w w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Kidawa-Błońska: Jesteśmy partią ludzi mądrych, kreatywnych i na pewno będę miała kontrkandydata, ale to mnie cieszy

Nie jestem rozczarowana. To nie są prawybory, tylko droga do wyłonienia kandydata. Ja się zadeklarowałam dużo wcześniej. Jest kalendarz. Mam nadzieję, że ktoś się zgłosi, że jesteśmy partią ludzi mądrych, kreatywnych i na pewno będę miała kontrkandydata, ale to mnie cieszy” – mówiła w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie wicemarszałek, poseł-elekt Małgorzata Kidawa-Błońska.