Według informacji 300POLITYKI, w najbliższy weekend, najpewniej na sobotniej konwencji PiS w Katowicach, premier Mateusz Morawiecki ogłosi „Piątkę dla przedsiębiorców”. Pięciopunktowy plan – zgodnie z wersją, który widziała 300POLITYKA – zawiera m.in. tzw. 500+ dla firm, czyli mały ZUS dla małych przedsiębiorców.

W praktyce będzie to rozszerzenie czy też doprecyzowanie zmian, które zostały zaprezentowane na początku września na konwencji programowej. PiS od samego początku podkreślało, że propozycje zapowiedziane w Lublinie będą rozwijane i omawiane na poszczególnych konwencjach.

Jeżeli dochód firmy nie przekracza 5,7 tysięcy złotych, a przychód 10 tysięcy złotych – przedsiębiorca zapłaci niższe podatki, średnio około 500 złotych miesięcznie. Dzięki temu małe firmy oszczędzą ponad 1 mld 200 mln złotych. Z rozwiązania skorzysta ponad 270 tysięcy przedsiębiorstw, a najwyższa ulga w ZUS wyniesie blisko 800 zł – napisano w propozycjach.

Piątka dla przedsiębiorców to także czterokrotne podniesienie limitu przychodów, do którego polskie firmy mogą ryczałtowo rozliczać PIT, zrealizowaną już obniżkę CIT do 9% do 2 mln euro przychodów, miliard złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów oraz jeszcze jeden punkt.

Premier Morawiecki – oprócz konwencji w Katowicach – spotka się także z mieszkańcami Rudy Śląskiej (o 15:30), Mysłowic (o 16:45) i Bierunia (o 18:00).