Live

PMM: Ruch „Solidarności” jednoczy, ma nadal wielką moc zmiany rzeczywistości na lepsze. 21 słynnych postulatów zmieniły nie tylko historię Polski. Zmieniły historię Europy i świata

Ruch „Solidarności” jednoczy, jak mało które wydarzenia z przeszłości ma nadal wielką moc zmiany rzeczywistości na lepsze. To wspaniały ruch „Solidarności”, jakiego w historii świata nie było, wyjątkowy, wyjątkowo uhonorowany przez nas, Polaków, w naszych sercach, kościołach, różnych miejscach pamięci, ale również na światowej liście UNESCO jest 21 słynnych postulatów, bo one zmieniły historię nie tylko Polski. Zmieniły historię Europy i świata. Dzisiaj, po latach, wiemy, że z tych wielkich pokojowych ruchów, które nie nie posługują się bronią, są ruchami pokojowymi, wywodzą się wielkie zmiany. Zmiany, które doprowadziły do suwerenności, niepodległości, do wolności Rzeczypospolitej” – mówił podczas obchodów 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych premier Mateusz Morawiecki.

PMM: Jestem wdzięczny dzisiejszej „Solidarności” za waszą odpowiedzialną walkę o lepszą Polskę

Jestem wdzięczny dzisiejszej „Solidarności” za waszą odpowiedzialną walkę o lepszą Polskę. To jest i musi być odpowiedzialna walka o lepszą Polskę. Jeśli dzisiaj patrzymy na naszą politykę społeczną, którą ogromna część społeczeństwa chwali, cieszy się z niej, to pamiętajmy, że u jej źródeł są mocne fundamenty gospodarcze, a one były możliwe tylko i wyłącznie dzięki temu, że państwo polskie potraktowaliśmy jako wielką wartość. Instytucje państwa polskiego, w tym instytucje skarbowe, finansowe, potraktowaliśmy jak wielką wartość. Nie byłoby tych 80-90 mld złotych przeznaczonych na cele społeczne, rodzinne, rozwojowe, gdyby nie odzyskanie pieniędzy z rąk przestępców podatkowych. Wiem, że cała wielka mądrość „Solidarności” polega również na tym, żeby rozumieć okoliczności, możliwości, sięgać po te wypisany na sztandarach „Solidarności” nasze marzenia, ale czuwać też wspólnie z rządzącymi, wszystkimi rządzącymi, żeby podstawy gospodarcze były mocne” – mówił podczas obchodów 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych premier Mateusz Morawiecki.

PAD po spotkaniu z prezydentem Ukrainy: Ukraina musi wróci do integralności terytorialnej. Dzisiaj terytoria ukraińskie są okupowane. Polityka sankcji wobec Rosji musi być kontynuowana

Zawsze moje stanowisko jako reprezentanta Rzeczypospolitej było jednoznaczne. Ukraina musi wróci do integralności terytorialnej – takiej jaką miała przed rokiem 2014. Nazywamy sprawy po imieniu. Dzisiaj terytoria ukraińskie są okupowane, przede wszystkim Krym, ale także okręg doniecki, ługański. Te terytoria muszą wrócić pod pełną kontrolę Ukrainy i w tym kierunku powinny zmierzać wszystkie działania, które są realizowane. Nasza postawa w tym kontekście wobec Rosji jest jednoznaczna. Absolutnie tego nie akceptujemy. Uważamy, że polityka sankcji musi być kontynuowana, bo jest to najbardziej pokojowy sposób wymuszenia tego, aby państwo przestrzegało standardów prawa międzynarodowego. Dzisiaj te standardy nie są przestrzegane i zawsze będziemy stali razem z Ukrainą, ponieważ Ukrainie należy się powrót do pełnej integralności terytorialnej” – mówił po spotkaniu z prezydentem Ukrainy prezydent Andrzej Duda. 

Schetyna: Nisko się kłaniamy tym, którym zawdzięczamy wolność i solidarność. Jest z nami Lech Wałęsa, bohater tamtych dni. Zawsze panie prezydencie będziemy z panem

Zawsze jesteśmy tutaj, z bohaterami tamtych wydarzeń. Zawsze pamiętając o tych, którzy odeszli i zawsze wiedząc jak wielki to był dzień dla nas wszystkich. Nisko się kłaniamy tym, który zawdzięczamy wolność i solidarność. Jest z nami Lech Wałęsa, bohater tamtych dni. Zawsze panie prezydencie będziemy z panem. Może tak trzeba powiedzieć, żę co roku jesteśmy razem i niech tak będzie zawsze, ale dzisiaj jest z nami także prezydent Dulkiewicz, która – jak się dowiedzieliśmy dzisiaj – także brała udział w tym strajku, wprawdzie z drugiej strony, ale to dobra klamra tamtych i tych czasów. Chcielibyśmy być tacy jak ci bohaterowie sierpnia, ludzie Solidarności, wolności, żebyśmy zawsze o nich mogli pamiętać i zawsze mogli ich przywoływać. Dla nas, dla naszej pamięci, ale także dla następnych pokoleń. Nie ma wolności bez solidarności. Dziękujemy panie prezydencie – Stwierdził Grzegorz Schetyna w Gdańsku.

Polityczny plan soboty: drugi dzień posiedzenia Senatu, wizyta prezydenta Ukrainy, konferencja Brudzińskiego i Gróbarczyka, PMM w Gdańsku, Witek w Lubinie

O 9:00 w Szczecinie odbędzie się konferencja prasowa szefa sztabu PiS Joachima Brudzińskiego i ministra Marka Gróbarczyka. O 9:30 Senat wznowi obrady – będzie to drugi dzień posiedzenia. Porządek – według informacji zamieszczonej na stronie Senatu – może zostać uzupełniony o rozpatrzenie ustaw m.in. dotyczących obniżenia PIT-u z 18 na 17% czy powołania komisji ds. pedofilii, czyli tych, które wczoraj wieczorem przyjął Sejm. Komisje w tej sprawie odbędą się o 8:15. Nie ma natomiast informacji o tzw. ustawie o lotach VIP-ów.

Oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na 11:00 zaplanowano uroczystość oficjalnego powitania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, a na 11:15 – spotkanie prezydentów w wąskim gronie.

O 11:40 odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów, a o 12:30 – spotkanie prezydentów z przedstawicielami mediów. O 13:00 odbędzie się oficjalne śniadanie wydawane na cześć prezydenta Ukrainy, o 16:20 – spotkanie z marszałkiem Stanisławem Karczewskim, a o 17:00 – z premierem Mateuszem Morawieckim.

Premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w województwie pomorskim. Na 11:55 zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II w Gdańsku. O 12:00 szef polskiego rządu weźmie udział w mszy świętej w Gdańsku, o 13:50 – w uroczystości przy Bramie nr II Stoczni Gdańskiej, a o 14:20 – w uroczystości upamiętniającej 39. rocznicę strajków z 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 31. rocznicę strajków z 1988 roku.

Także dziś w Lubinie odbędą się uroczystości upamiętniające 37. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, a także 39. rocznicę powstania NSZZ Solidarność. W obchodach udział weźmie udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o 13:00 mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz pod Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ‘82, gdzie zostaną złożone kwiaty i wieńce.

O 10:45, z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, w Gdańsku odbędzie się briefing prasowy prezydenta Lecha Wałęsy, przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz kandydatów Koalicji Obywatelskiej.