– Tak, widziałem, widziałem [sytuację z Węgrowa]. Rzeczywiście to zachowanie, które pokazuje prawdziwe oblicze tych, którzy dziś są opozycją. Ten rechot ze zwykłych ludzi. I znowu było to samo [jak pojechali drugi raz]. Oni po prostu nie szanują ludzi. Zresztą to było widać przy różnych okazjach. Oni też nie szanują demokracji, bo wyszydzają zwykłych ludzi, nie szanują poglądów innych niż poglądy ich, a to właśnie rechot z demokracji, bo w demokracji naród wybiera swoich przedstawicieli. My szanujemy demokrację, wybory, jakie mają miejsce. My prezentujemy program wyborczy, jesteśmy wiarygodni. To niezwykle istotne w demokracji. Premier Kaczyński wczoraj na zakończenie kongresu programowego PiS podkreślał: wiarygodność jest podstawą i stwierdził, że życzyłby sobie jako lider partii dziś rządzącej, żeby opozycja dyskutowała o rozwiązaniach, programach – stwierdził Mariusz Błaszczak w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info.
– Nic bym nie powiedziała, bo co tu mowić? Przecież on wie co ja myślę – powiedziała Gersdorf na pytanie Moniki Olejnik co by powiedziała koledze z dawnych lat a obecnie prezesowi PiS.
– Pan prezydent uważa, że wszystko mu wolno. Wolno mu wyręczyć wymiar sprawiedliwości i ułaskawić, że wolno mu oceniać. Nie wolno. TK tak orzeka jak orzeka. Można ułaskawić, wystawić glejt bez wyroku skazującego, że w danej sprawie jest ktoś niewinny. To nie jest praworządność i państwo prawa, jeśli nie przestrzegamy kompetencji władz – mówiła Małgorzata Gersdorf w Kropce.
– Nie wiem jak działa TK, bo przecież nie chodzimy tam, nie ma sprawozdań jak dawniej były. Działa w oparciu o sędziów, którzy są i działa jak widać zgodnie z zakładanym celem Ministerstwa sprawiedliwości- mówiła Małgorzata Gersdorf w Kropce.
– To jest cały ciąg. Mamy prokuraturę – nie protestowaliśmy za bardzo i to jest błąd. Mamy Trybunał Konstytucyjny, który jest spolegliwy i orzeka jak władza sobie tego życzy i mamy mieć tak Sąd Najwyższy – mówiła Małgorzata Gersdorf w Kropce.
– To można się było spodziewać, że nie będzie zeznawać pan prezes Kaczyński. I jeszcze pełni zaufania do wymiaru sprawiedliwości i prokuratury byli adwokaci, którzy składali te wnioski. To niestety tak jest, ale to pokazuje, że tzw. zwykły człowiek nie ma co liczyć na ochronę, jeśli wystąpi przeciwko grupie rządzącej czy państwu. I to jest niebezpieczne. I to bardzo bym chciała pokazać obywatelom, że nie prowadzi się postępowań, są areszty wydobywcze, postępowania są wydłużane i wyciszane. To znaczy, że jeżeli obywatel wystąpi przeciwko państwu, to to tak samo się będzie działo. To nie jest tak, że możemy sobie usiąść i powiedzieć to jest Birgfellner i co mnie to obchodzi, bo to może być tak, że każdego z nas może to obchodzić. Niezależność prokuratury i sądów to podstawa państwa prawa – mówiła Małgorzata Gersdorf w Kropce nad I.
– Wśród prominentnych przedstawicieli PiS są też ludzie którzy należeli do partii. To nie jest nic uwłaczającego tak strasznie, trzeba komuś udowodnić jakąś winę. Ta tzw. reforma ma służyć wymianie kadr. Nie przysłużyła się ani do skrócenia postępowań ani do lepszego ścigania zaniechań dyscyplinarnych, tylko cały czas jest presja na sędziów, żeby byli spolegliwi. Zresztą pan Ziobro to powiedział podczas konwencji. A sędziami sędziów nie może być władza – mówiła Malgorzata Gersdorf w Kropce.
– Ja bym takich słów nie użył. Myślę, że nie były potrzebne. To już jest decyzja pana marszałka [czy powinien przeprosić], być może panowie, pan marszałek ze wzmiankowanym redaktorem się spotkają i coś ustalą – mówił Radosław Fogiel w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Pojechała ekipa Platformy, żeby sobie pójść do sklepu, który prowadzi zwolennik Prawa i Sprawiedliwości, żeby się z niego ponabijać, wrzucić filmik do Internetu. Państwo pojechali na safari w Polskę wschodnią. Pokażemy ją w Internecie, będzie śmiesznie. Niestety tak to wyglądało – mówił Radosław Fogiel w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Pan prezydent mija się z prawdą, bo przypadków sędziów, którzy orzekali w sposób karygodny w czasie Stanu wojennego nie ma w Sądzie Najwyższym. Chcę przypomnieć, że w 1990 roku SN został od nowa posadowiony. To jest teraz nowa mantra, że jesteśmy postkomunistami. Tak samo jak chciało się mnie wprowadzić w krąg PZPR, że tam gdzieś stałam przy Gierku. To są fake newsy, ale ludzi to zafascynowało – mówiła Małgorzata Gersdorf w Kropce nad I.
– Ja mogę powiedzieć tak z mojej praktyki „zdzierania butów”, to jest teraz modne określenie, im ładniejsza pogoda, a jest szansa na ładniejszą pogodę na początku października niż na końcu czy w listopadzie, tym lepiej dla kampanii, dla udziału kandydatów, ale też dla angażowania wyborców – mówił Radosław Fogiel w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Ostatnio jesteśmy nazywani postkomunistami, ponieważ te hasła o skorumpowanych złodziejach nie chwyciły, bo nie było takich przypadków, no więc teraz jesteśmy postkomunistami. To było 9 przypadków, które się w kółko pokazywało i nawet się wydało mnóstwo pieniędzy na te billboardy. Częśc obywateli uważala, że być może to są złodzieje. Teraz się mówi o postkomunistach – mówiła Małgorzata Gersdorf w Kropce nad I.