Live

Pomaska: Jestem przekonana, że mamy z Wiosną wspólne cele. Wiele rzeczy nas łączy

Jestem przekonana, że mamy [z Wiosną] wspólne cele. Chociażby to, co dzieje się w prokuraturze, że prokuratura może być za chwilę jednocześnie sądem. Dyscyplinarki chociażby, które pojawiają się w sądach za to, że sędziów są nie po myśli prokuratora generalnego czy Jarosława Kaczyńskiego. To wszystko powinno nas jednoczyć i takich punktów jednoczących, jak choćby kwestie ochrony środowiska, marnowania przez rząd PiS pieniędzy na czyste powietrze, bardzo wiele rzeczy nas łączy – stwierdziła Agnieszka Pomaska w rozmowie z Anitą Werner w „Faktach po faktach” TVN24.

Jestem przekonana, że będzie koalicja, która zakończy te wybory sukcesem – podkreśliła posłanka PO.

Błaszczak: Porozumienie z Amerykanami przełomowe w historii. Porównuję je do wejścia Polski 20 lat temu do NATO

To porozumienie przełomowe w historii, które porównuję do wejścia Polski 20 lat temu do NATO. W tym porozumieniu jest zapisana formuła trwałej obecności. Dotychczas ta obecność nie była potwierdzona. Jest wpisane 4,5 tysiąca żołnierzy, którzy dziś są na terenie naszego kraju, minimum tysiąc kolejnych. Prezydent Trump mówił o 2 tysiącach. Możliwości są dużo większe. Będziemy mieli przygotowane w Polsce centrum szkolenia bojowego, zaplecze, które będziemy wykorzystywać w sytuacji zwiększenia liczebnego sił Stanów Zjednoczonych” – mówił w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” w TVP Info minister Mariusz Błaszczak.

Błaszczak: Obecność wojsk USA i najnowocześniejszy sprzęt, którym będzie dysponowało WP to gwarancja naszego bezpieczeństwa. Żaden agresor nie zdecyduje się zaatakować państwa, w którym stacjonują wojska USA

Obecność wojsk USA i ten najnowocześniejszy sprzęt, którym będzie dysponowało WP to gwarancja naszego bezpieczeństwa, gdyż żaden agresor nie zdecyduje się na zaatakowanie państwa, w którym stacjonują wojska USA, bo to oznaczałoby rozpętanie konflikt nie w skali lokalnej, tylko w skali globalnej” – mówił w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” w TVP Info minister Mariusz Błaszczak.

Kownacki o odprawie szefa Rady Europejskiej: Mam nadzieję, że Donald Tusk zachowa się przyzwoicie i przekaże na cele charytatywne

– Mam nadzieję, że Donald Tusk zachowa się przyzwoicie i przekaże na cele charytatywne. Apelujmy tu z tego miejsca że tak nieprzyzwoite pieniądze przekaże na zbożny cel – mówił Bartosz Kownacki w Kropce nad I.

Monika Olejnik wspomniała o odprawach prezesów Orlenu, na co Kownacki skontrował, że na pewno są trzykrotnie niższe niż za rządów PO.

Gawkowski: Po weekendzie 29/30 czerwca będziemy podejmowali decyzje co do startu w wyborach

Wiosna po wyborach potrafiła się przełamać i zaprosiła do koalicji lewicowej. Taki czas, który zamyka ten okres, w którym podejmiemy decyzję czy lewicową koalicję uda się zbudować, to 29/30 czerwca. Po tym weekendzie będziemy podejmowali decyzję o przyszłości tego, jak będzie wyglądał nasz start w wyborach – stwierdził Krzysztof Gawkowski w rozmowie z Anitą Werner w „Faktach po faktach” TVN24.

Tomczyk: Rzecznik Praw Dziecka powinien się podać do dymisji. Kownacki: Nie należy bić dzieci ani stosować przemocy słownej

– Rzecznik praw dziecka zawsze musi stać po stronie dziecka. Ta wypowiedź nie jest dziwna, nie jest trudna, ona jest absolutnie skandaliczna. Po takich słowach w każdym normalnym kraju, rzecznik powinien się podać do dymisji. Rzecznik praw dziecka, który mówi, że można bić dzieci to jest niebywałe. Sam sobie wystawił świadectwo – mówił Cezary Tomczyk w Kropce nad I.

– Czuję się bardziej powściągliwy w te sprawie, bo nie mam takich doświadczeń. Nie należy bić dzieci ani stosować przemocy słownej – mówił Bartosz Kownacki, który zaznaczył, że nie ma dzieci.

Pomaska: Mam przekonanie, że nauczyciele liczą się z tym, jak bezwzględny jest rząd PiS

Mam przekonanie, że oczywiście nauczyciele liczą się z tym, jak bezwzględny jest rząd PiS-u, że minister Zalewska, która uciekła do Brukseli, odpowiada za ten bałagan i za edukację w polskim systemie – stwierdziła Agnieszka Pomaska w rozmowie z Anitą Werner w „Faktach po faktach” TVN24.

Patrząc na to, jak rząd PiS-u lubi upokarzać tych, którzy domagają się czegoś lepszego i chcą budować coś pozytywnego, to rzeczywiście decyzja na pewno jest przed nauczycielami bardzo, bardzo trudna i rzeczywiście specyficzne są okoliczności, bo prowodyrka całej tej sytuacji minister Zalewska uciekła do Brukseli – dodała posłanka PO.

„Z dużą ostrożnością proponuję posłom PO wypowiadanie się na temat programu Czyste powietrze”. Emilewicz cytuje raport NIK

Z dużą ostrożnością proponuję posłom PO wypowiadanie się na temat programu „Czyste powietrze”, bo przypomnę że raport przygotowany przez NIK nie pozostawia suchej nitki na 8 latach rządów PO w zakresie walki o czyste powietrze nie zrobiono wtedy nic, literalnie nic – stwierdziła Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.

Emilewicz o unijnym komisarzu: Energia i klimat to takie obszary, o które warto abyśmy zabiegali w przyszłej KE

Dzisiaj tak naprawdę mówienie o tym, jak będzie wyglądać przyszła Komisja [Europejska], myślę że najlepiej dzisiaj wie o tym premier Morawiecki. Przewidywania też co do tego, że historia związana z obsadzeniem najważniejszych stanowisk w KE, RE i PE zakończy się wraz z końcem tego tygodnia jest mocno, myślę, nadwyrężona i szanse na to, że będziemy wiedzieć, kto będzie przewodniczącym KE, szefem RE czy PE są mocno nikłe, bo tego porozumienia na horyzoncie dzisiaj jeszcze nie widać – stwierdziła Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.

Pytana czy sama mogłaby zostać unijnym komisarzem, odpowiedziała: – Dzisiaj jestem ministrem przedsiębiorczości. Uważam że mamy kilka zadań do wykonania. To, co naprawdę istotne z mojej perspektywy, jeżeli mówimy o przyszłej KE, to kwestia portfolio, który będzie miał komisarz pochodzący z Polski. Myślę, że jest kilka ważnych tematów, które dobrze byśmy my mieli pieczę. My jako Polska. To na pewno energia i klimat, to takie obszary o które warto abyśmy zabiegali w przyszłej Komisji [Europejskiej].

Legutko współprzewodniczącym frakcji EKR w PE

Trzaskowski: Jako prezydent Warszawy zapewniam, że miasto na wakacje się nie wybiera. Cały czas pracujemy i dokładamy wszelkich starań, żeby w tej trudnej sytuacji zapewnić jak najlepsze warunki na nowy rok szkolny

Drodzy uczniowie! Właśnie kończycie rok szkolny. Choć tym razem wakacje zaczynają się kilka dni wcześniej, to sam, jako ojciec, wiem że ten rok był dla was wyjątkowo stresujący. Tym bardziej życzę wam udanego wypoczynku, chwili oddechu i dużo dobrej zabawy. Przede wszystkim dziękuję nauczycielom, dla których ten rok również był szczególny i wyczerpujący. Mam nadzieję, że w nadchodzących wakacyjnych dniach znajdzie czas, żeby odpocząć i naładować baterie, bo od września czeka was mnóstwo pracy i wyzwań, których skali w tej chwili możemy się jedynie domyślać. Dziękuję również rodzicom, szczególnie za cierpliwość. Jako prezydent Warszawy zapewniam, że miasto na wakacje się nie wybiera. Cały czas pracujemy i dokładamy wszelkich starań, żeby w tej trudnej sytuacji zapewnić wam jak najlepsze warunki na nowy rok szkolny. Raz jeszcze – życzę wam mnóstwa frajdy, radości i odpoczynku przez wakacyjne miesiące. Wszystkiego dobrego – stwierdził Rafał Trzaskowski na nagraniu opublikowanym w social media.

PO o programie „Czyste powietrze”: Rząd pozoruje walkę ze smogiem. Zagrożonych jest 30 mld dotacji z UE

Sztandarowy program, który PiS ogłaszał, czyli „Czyste powietrze” właściwie nie działa. Dotychczas złożono 58 tysięcy wniosków do tego programu, ale rozpatrzonych zostało tylko 13 tysięcy, a powinno być rocznie rozpatrywanych około 400 tysięcy wniosków, żeby program zaczął przynosić efekty. Ten program ma zagrożone finansowanie ze środków UE, ponieważ Komisja Europejska domaga się jego zdecentralizowania. Dzisiaj minister środowiska skonstruował go w ten sposób, że tylko oddziały wojewódzkie FOŚ mogą przyjmować wnioski i je rozpatrywać. To jest długotrwała i żmudna procedura” – mówił na konferencji prasowej w Sejmie Robert Kropiwnicki z PO-KO.

Dzisiaj jest zagrożenie około 30 mld z dotacji z UE, ponieważ KE domaga się jego [programu] zdecentralizowania, ponieważ jest niewydolny. Domagamy się decentralizacji tego programu, żeby szybciej te pieniądze trafiały do mieszkańców” – dodawał.

Smogu będzie więcej, bo rząd pozoruje walkę ze smogiem. Ta walka ogranicza się jedynie do konferencji prasowych z udziałem premiera, kiedy Polacy czują w powietrzu smog, a kiedy trzeba pracować nad wymianą pieców wiosną, latem, wczesną jesienią, okazuje się, że rządowe instytucje są niewydolne, nie potrafią działać, a Polska traci unijne pieniądze” – mówił rzecznik PO Jan Grabiec.