Dokładnie dziś mija 30 lat od pierwszych, częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, kiedy to Polacy w pełni swobodnie wybrali wszystkich senatorów. Główne obchody 30-lecia wolności zaplanowano w Gdańsku. Tam, przed Europejskim Centrum Solidarności, w południe odśpiewany zostanie hymn państwowy oraz podpisana zostania Deklaracja wolności i solidarności.

O 14:30 dojdzie do dyskusji samorządowców w ramach panelu „Samorządna Rzeczpospolita”. O 17:30 na Długim Targu rozpocznie się wiec z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Ponadto o 8:45 przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, w towarzystwie parlamentarzystów i liderów pomorskiej Platformy, złoży kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców na pl. Solidarności w Gdańsku.

Obchody 30. lat od wyborów z 4 czerwca organizowane są także w Warszawie, gdzie w Ogrodzie Saskim, w południe także zostanie odśpiewany hymn państwowy. Z kolei o 11:30 odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu z udziałem najważniejszych osób w państwie, a także senatorów obecnej i poprzednich kadencji.

O 10:30 prezydent w Pałacu Prezydenckim powołanych nowych ministrów w miejsce tych, którzy otrzymali mandaty do Parlamentu Europejskiego. W ten sposób dokona się zapowiadana od wielu tygodni rekonstrukcja rządu. O 9:00 swoją konferencję prasową organizuje wicepremier Beata Szydło.

Z kolei komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT-u będzie dziś przesłuchiwała byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego – najpierw o 10:00 na posiedzeniu zamkniętym, a następnie przy obecności mediów – o 14:00. O 15:00 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w odsłonięciu kamienia węgielnego pod pomnik premiera Jana Olszewskiego przed KPRM.

O 18:00 w Brukseli prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Na 18:30 zaplanowano spotkanie z przedstawicielami mediów. Ostatni zaplanowany punkt to spotkanie PAD z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o 19:15.