„Trzeba usiąść do stołu. Apeluję do premiera Morawieckiego. Koniec chowania głowy w piasek. Pilnie, jeszcze dzisiaj w nocy, jutro, usiąść do stołu i rozmawiać. Nie tylko z nauczycielami. Zaprosić do tego stołu także rodziców. Niech rodzice też wyrażą swoje stanowisko w tej sprawie, niech wyrażą swoją frustrację” – mówił w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 lider Wiosny, Robert Biedroń.
– Balcerowicz i Wałęsa w najważniejszej rozmowie na 30-lecie przemian demokratycznych w Polsce. 30 lat temu Polacy zdecydowali, że wolność jest najważniejsza. Zdobyliśmy ją, ale ponieśliśmy też ogromne koszty – polityczne, ekonomiczne i społeczne. Czym jest wolność dla Lecha Wałęsy i Leszka Balcerowicza? W jaki sposób ich działania i decyzje doprowadziły do przemian w Polsce? Jaką cenę zapłacili architekci tych przemian? I czy wolność jest społeczeństwu dana raz na zawsze? Na te i inne ważne pytania odpowiada książka będąca zapisem pierwszej rozmowy autorów polskiej transformacji. Wałęsa i Balcerowicz odsłaniają kulisy tamtego okresu, opowiadają o dokonywaniu trudnych wyborów, osobistym poświęceniu, szalonej pracy i wzajemnych stosunków związkowego przywódcy, który został prezydentem, i naukowca, na którego spadła odpowiedzialność za odbudowanie zrujnowanego kraju. Razem dokonali czegoś wielkiego – wygrali wolność – zapowiada wydawnictwo nową książkę Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, która 3 czerwca pojawi się w sprzedaży.
„Eleganckie wnętrze [Belwederu] nie załatwi problemu [protestu nauczycieli]. Ja bym wolał, żeby Jarosław Kaczyński, który ma dzisiaj klucz do rozwiązania tej sytuacji, wezwał premiera Morawieckiego, bo ma na niego wpływ, i załatwił tę sprawę tak, jak załatwił w przypadku krów, świń, wielu innych problemów, które PiS obiecuje rozwiązać” – mówił w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 lider Wiosny, Robert Biedroń.
„Kilka lat temu palił się Most Łazienkowski. Czy to oznacza, że płonący Most Łazienkowski jest symbolem upadającego przemysłu łazienkowego? To jest głupie. Paliła się największa świątynia muzułmańska w Jerozolimie. Tego samego dnia, w tym samym czasie [co katedra Notre Dame]. Czy to jest przykład upadku islamu? Dom handlowy Vitkac się tego samego dnia palił w Warszawie. I co?” – komentował w „Kropce nad i” w TVN24 dyskusję wokół wczorajszego pożaru w Paryżu lider Wiosny, Robert Biedroń.
– Nie mam wątpliwości, że każdy pretekst będzie dobry, a więc tylko ciut mniejszy wzrost gospodarczy, wzrost bezrobocia, jakieś inne powody i będzie natychmiastowe wycofanie się z tego programu [500+ przez opozycję], który jest mocno identyfikowany z naszym rządem jako program PiS, już proponowany w czasie kampanii. Więc każde modyfikowanie tego programu na pewno służyłoby istotnemu ograniczeniu. Jestem przekonana, że byłoby wycofanie się z tego programu [w razie zmiany rządu]. Przypomnę może, że deklaracja o tym, że wiek emerytalny zostanie zachowany nijak się miały do rzeczywistości, kiedy tuż po wygranych wyborach wydłużono wiek emerytalny kobietom o 7 lat, mężczyzn do 67 [roku życia] i zrównano ten wiek. My to przywróciliśmy, ale dla mnie to jest pełna utrata takiej wiarygodności – stwierdziła Elżbieta Rafalska w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info.
– Przeprowadziłem PSL przez najtrudniejsze trzy i pół roku w jego historii. Najtrudniejsze za nami. Chęć zabicia PSL-u przez partię rządzącą, rozbicia klubu, wyeliminowania z gremiów kształtujących prace parlamentu, jak komisje Sejmu, prezydium Sejmu. Chęć zniszczenia, eliminacji w kampanii samorządowej. Ten potworny atak, jaki się odbył na nas, my to wszystko przetrwaliśmy i wygraliśmy. Dwa miliony głosów poszło na PSL – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Mamy jeszcze kilka dni do matury. Czy w te kilka dni jesteśmy w stanie dojść do porozumienia? Moim zdaniem, nauczyciele są. Ale jeżeli rząd przyjdzie po raz kolejny z tą samą propozycją, bo chce grać na przetrzymanie, na wydłużenie czas negocjacji, to jest błędna droga. Może się kończyć prowizorycznym sukcesem rządu, ale tak naprawdę skończy się porażką polskiej oświaty – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Myślę, że skierowanie takiego indywidualnego zaproszenia do samorządowców, jako nadzorujących oświatę, jest po prostu potrzebne. Jeżeli będą samorządowcy, tak. To jest nasz warunek. Zaproszenie samorządowców – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Dojdzie do porozumienia. Zawsze z naszej strony jest wola, ze strony rządu wola i gotowość – mówił Joachim Brudziński w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Nauczyciele mówią, że to są tylko słowa, że chcą więcej – stwierdził dziennikarz.
– Tu jest pies pogrzebany. My chcemy więcej. Policjanci też chcieli więcej, a dostali tyle i inne służby mundurowe, na ile było nas stać – odparł Brudziński.
– Nie powtórzyłbym. Nadzoruję straż pożarną. Pożary się zdarzają również w polskich katedrach i kościołach – mówił Joachim Brudziński w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
Uwaga❗️Komitet @KUKIZ15 został przed chwilą zarejestrowany we wszystkich 13 okręgach wyborczych do Parlamentu Europejskiego, jako trzeci komitet w Polsce (po PiS i KE). Dziękuję tysiącom naszych działaczy i sympatyków, dzięki którym to się udało! #PotrafiszPolsko❗️????
— Stanisław Tyszka (@styszka) April 16, 2019
34% respondentów uważa, że to rząd odpowiada za brak porozumienia rządu i nauczycieli, a 16% – że nauczyciele. Zdaniem 36% badanych, obie strony odpowiadają po równo, a 6% uważa że żadna ze stron. Badanie wykonane przez Kantar na zlecenie TVN.