Live

Kownacki o pożarze katedry Notre Dame: Francja kiedyś była córką Kościoła, jednym z najbardziej katolickich państw. Dzisiaj jest państwem laickim. To jest pewien symbol, wielka strata

To jest w pewnym sensie znak czasów. To jest wielka strata, bo tam dosłownie kilka miesięcy temu została otworzona polska kaplica, przez Janka Dziedziczaka, byłego wiceministra spraw zagranicznych. To jest takie symboliczne. To jest wielki dramat, wielka strata kultury chrześcijańskiej, dziedzictwa europejskiego, tak jak dzisiaj Francja stała się państwem laickim. Francja kiedyś była córką Kościoła, jednym z najbardziej katolickich państw. Dzisiaj jest państwem laickim. To jest pewien symbol, wielka strata” – mówił w „Kropce nad i”, w rozmowie z Moniką Olejnik w TVN24 Bartosz Kownacki z PiS.

Jaki: Rząd uznał, że fundamentem jest rodzina i to w nią należy inwestować. Ale to nie znaczy, że nie chcemy inwestować w kolejne grupy. Jeżeli Polacy dalej nam zaufają, będziemy chcieli skoncentrować się na innych grupach społecznych, również na nauczycielach

Rząd wyznaczył pewne priorytety. Dla nas priorytetem było to, aby zadbać o instytucje rodziny, dlatego że wszystkie dane porównujące sytuację społeczną Polski i innych państw, m.in. może pani zobaczyć, jak wyglądał współczynnik Giniego na początku rządów PO, pokazywały że różnica między najbiedniejszymi a najbogatszymi, pokazywały że w pierwszej kolejności aby polskie państwo było silne, aby zbudować więzi między ludźmi, należy zasypać tę dziurę. I nam się udało bodajże o 3 pkt. – stwierdził Patryk Jaki w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.

Rząd uznał, że fundamentem, podstawową komórką społeczną jest rodzina i w rodzinę należy inwestować. Ale to nie znaczy, że nie chcemy inwestować w kolejne grupy. PiS rządzi ponad 3 lata. Sytuacja gospodarcza Polski, jak rządzi PiS, jest naprawdę całkiem niezła dzięki temu że rządzimy i dlatego mogliśmy sfinansować program 500+, którego nie miała opozycja, a miała większą dziurę budżetową i w kolejnych latach, jeżeli obywatele dalej nam zaufają, jeżeli Polacy dalej nam zaufają, będziemy chcieli skoncentrować się na innych grupach społecznych, również na nauczycielach – dodał wiceminister sprawiedliwości.

Zgorzelski o propozycji rządu dot. OFE: Widać, że brakuje pieniędzy na obietnice wyborcze i trzeba sięgnąć do kieszeni obywateli, przyszłych emerytów

Widać, że brakuje pieniędzy na obietnice wyborcze i trzeba sięgnąć do kieszeni obywateli, przyszłych emerytów. Jest to oczywiste, bo widać, że 15%, czyli współczynnik przekształceniowy będzie jakby budował 24 mld potrzebne do zasypania dziury, która powstała w wyniku tych różnych obietnic – mówił Piotr Zgorzelski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Zgorzelski: Okrągły stół bez samorządowców, którzy w istocie odpowiadają za to jak funkcjonują szkoły w ich wspólnotach, jest to po prostu chybiony pomysł

Okrągły stół bez samorządowców, którzy w istocie odpowiadają za to jak funkcjonują szkoły w ich wspólnotach, jest to po prostu chybiony pomysł. Muszą w tym okrągłym stole uczestniczyć przedstawiciele samorządów, żeby ta dyskusja miała sens – mówił Piotr Zgorzelski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Stachowiak-Różecka: To jest niestety tak, że nauczyciel zwraca się do uczniów, żeby uszanowali fakt, że protestuje. Ja wobec tego mam ochotę zapytać czy szanują swoich wychowanków, przy których nie stanęli w dniach egzaminów

To jest niestety tak, że nauczyciel zwraca się jakby do uczniów, żeby uszanowali fakt, że protestują. Ja wobec tego mam ochotę zapytać czy szanują swoich wychowanków, przy których nie stanęli w dniach egzaminów. To naprawdę jest bardzo zła formuła protestu – mówiła Mirosława Stachowiak-Różecka w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Jaki do KKZ: Jak się ogląda TVN, to oczywiście ma się wrażenie, że wszyscy rodzice i wszystkie dzieci popierają nauczycieli. Rzeczywistość jest trochę inna

Powiem pani tak: jak ogląda się TVN, to się oczywiście ma wrażenie, że wszyscy rodzice i wszystkie dzieci [popierają nauczycieli]. Natomiast rzeczywistość jest trochę inna. Próbuję być cały czas uczciwy, natomiast pani redaktor próbuje mi przedstawić, że wszyscy rodzice i wszystkie dzieci – stwierdził Patryk Jaki w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.

Nie powiedziałam, że wszyscy. Zgodziliśmy się na początku rozmowy, że nie wszyscy. Proszę mi nie wmawiać, że coś powiedziałam, czego nie powiedziałam – odpowiedziała KKZ.

Gowin: Emerytury, które otrzymują emeryci z ZUS są opodatkowane. Byłoby nieuczciwe gdyby emerytury z indywidualnych kont emerytalnych były nieopodatkowane

Emerytury, które otrzymują emeryci z ZUS są opodatkowane w wysokości 18% bądź 32%. Byłoby nieuczciwe gdyby emerytury z indywidualnych kont emerytalnych były nieopodatkowane. To jest kwestia elementarnej uczciwości – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Gowin: Muszę prezesa Broniarza rozczarować. Matury też się odbędą. Mamy zawsze plan B

Prezes Broniarz zapowiadał, że nie odbędą się egzaminy gimnazjalne, potem z trudem krył rozczarowanie, że jednak się odbyły. Muszę po raz kolejny pana prezesa Broniarza rozczarować. Matury też się odbędą – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Jeżeli dojdzie do skrajnej sytuacji, ujawnimy w jaki to będzie sposób. Mamy zawsze plan B. Na tym polega odpowiedzialność rządu. Państwo nie może być tekturowe, nie może być teoretyczne – dodał Gowin.

Jaki: Wiele rodziców na terenie Małopolski zadaje pytanie: panie ministrze, proszę, zróbcie coś. Proszą o radykalne kroki, na które my się nie zdecydujemy. Też są takie głosy

Nie wiem skąd pani wie, że większość [uczniów] popiera [strajk nauczycieli]. Moim zdaniem jest to taka subiektywna bardzo ocena. Dzisiaj widziałem spotkanie uczniów ze Szczecinka, pamiętajmy, maturzystów, którym jest zawsze łatwiej, ponieważ są już dorośli. Mi np. wiele rodziców na terenie Małopolski zadaje pytanie: panie ministrze, proszę, zróbcie coś. Proszą o radykalne kroki, na które my się nie zdecydujemy. Żeby radykalnie rozmawiać z nauczycielami. Też są takie głosy. Pojawiają się radykalne głosy – stwierdził Patryk Jaki w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.

Smolik: Dyrektorzy, dwojąc się i trojąc, zapewnili zespoły nadzorujące na egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty. Ten sam mechanizm może zadziałać na maturze

Cała kwestia leży w rękach dyrektorów szkół. Oni naprawdę pokazali, dwojąc się i trojąc, że zapewnili zespoły nadzorujące na egzamin gimnazjalny i egzamin ósmoklasisty. Ten sam mechanizm może zadziałać na maturze – mówił Marcin Smolik w rozmowie z Marcinem Zaborskim w „Popołudniowej rozmowie” RMF FM.

Smolik pytany czy można przystąpić do matury bez decyzji rady pedagogicznej: Nie ma takiej możliwości. Ustawa jest bezlitosna. Do egzaminu przystępuje absolwent szkoły

Z naszej strony egzaminy [maturalne] nie są w żaden sposób zagrożone. Arkusze są przygotowane dla każdego maturzysty, którego dyrektor szkoły zgłosił, który złożył deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego. Arkusze są gotowe, wydrukowane, w tajnym miejscu. Czekają na wysyłkę 6 maja – mówił Marcin Smolik w rozmowie z Marcinem Zaborskim w „Popołudniowej rozmowie” RMF FM.

Dyrektor  CKE był również pytany czy uczniowie będą mogli napisać egzaminy, jeśli rady klasyfikacyjne nie zatwierdzą ocen.

– Nie ma takiej możliwości. Ustawa jest bezlitosna. Do egzaminu przystępuje absolwent szkoły. Absolwentem szkoły ktoś się staje, kiedy dostaje zgodę rady pedagogicznej na to, żeby tę szkołę ukończyć. Zakończenie roku absolwentów szkół ponadgimnazjalnych jest przewidziane na 16 kwietnia – stwierdził Smolik.

Kukiz do nauczycieli: Nie dajcie się rozgrywać politycznie. Protest musi wyraźnie „przeskoczyć” ponad spór polityczny

Swój list do nauczycieli lider Kukiz’15 opublikował za pośrednictwem Facebooka.