„Kiedy dzisiaj, po 9 latach, patrzymy na nas i na Rzeczpospolitą, to powiedzmy otwarcie, jesteśmy jak człowiek, który utracił rękę. Ona nie odrośnie. Tak samo jak nic ich nie zastąpi. Oni odeszli i bardzo ich brakuje. To byli wspaniali, a zarazem doświadczeni ludzie. Politycy z wielkimi politycznymi doświadczeniami i bardzo często z bardzo wielkim politycznym dorobkiem, żołnierze z doświadczeniem bojowym, ludzie bezinteresownie poświęcający się dla organizacji życia patriotycznego, pamięci historycznej, wszystkiego, co tak ważne dla trwałości narodu, państwa, dla budowy etosu. Straciliśmy to, co bez wątpienia najlepsze” – mówił podczas obchodów 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej prezydent Andrzej Duda.
„Prezydent [Lech Kaczyński] chciał Polski silnej i to był przesłanie jego życia. I cel jego życia. Coś, o czym marzył i co z ogromną determinacją realizował. Tamten lot do Smoleńska to nie był sentymentalny wyjazd na groby polskich oficerów” – mówił podczas obchodów 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej prezydent Andrzej Duda.
– To dzisiejsze spotkanie, ten dzisiejszy marsz, to że po 9 latach ciągle tutaj jesteśmy, że jesteśmy co miesiąc na mszach, to świadectwo, że jest w nas, przynajmniej w bardzo wielu Polakach ta potrzebna siła, determinacja i nadzieja. I z tą wiarą i nadzieją mówię te słowa. Zwracam się do was z apelem: pamiętajcie o tej tragedii, o tych, którzy zginęli, bo choć różniło ich wiele, to w tym momencie byli zjednoczeni, w tym jednym celu, tak ważnym dla naszego narodu. Ale pamiętajcie także o tym, że musimy jeszcze bardzo wiele uczynić, by nasze społeczeństwo, nasz naród był zwarty, miał poczucie siły, znaczenia i miał poczucie wewnętrznej sprawiedliwości. Sprawiedliwości, która jest tak potrzebna by naród był naprawdę narodem, by był wspólnotą. Tak, musimy pamiętać, ale musimy także myśleć o przyszłości. Musimy myśleć o tych decyzjach, które są przed nami. O decyzjach, które będą być może rozstrzygające dla dalszych losów naszego narodu. Polska musi zwyciężyć. Polacy muszą zwyciężyć – stwierdził Jarosław Kaczyński na uroczystościach związanych z 9. rocznicą katastrofy smoleńskiej.
– To już 9 lat. To okres niemały w życiu człowieka, ale liczący się już nawet w dziejach narodów. W ciągu 9 lat wydarzyło się w wielu miejscach świata wiele wydarzeń, które zmieniły bieg historii. Zmieniły kształt społeczeństw, władzy. Można więc zadać pytanie, dlaczego dziś w tej Polsce, która przecież tak różni się od tej sprzed dziewięciu lat, ciągle wspominamy, organizujemy różnego rodzaju przedsięwzięcia, msze, spotkania, wiece by uczcić tych, których zginęli. Oczywiście sam fakt tragicznej śmierci 96 osób, Polek i Polaków, to już przesłanka bardzo mocna, wydawałoby się, że wystarczająca. Ale przecież wiemy jak krótka była społeczna pamięć. Tu, w tym wypadku chodzi o coś więcej. Wyprawa do Smoleńska, Katynia nie była zwykłym wyjazdem. Była pełnieniem pewnej misji, misji która obejmowała sprawy dużo szersze niż tylko wspomnienie o tych, którzy zostali wtedy, 70 lat przedtem, bo dziś już prawie 80, wymordowani. Tu chodziło o to, by Polska odzyskiwała to, co jest niezwykle istotne i co nam zabierano, nie tylko w straszliwych latach II wojny światowej, ale także i później, po II wojnie, ale także po 1989 roku. To znaczy odzyskała prawo do prawdy, a w wypadku naszego narodu to prawo do prawdy jest także prawem do godności, do poczucia że nasz naród wypełniał w różnych bardzo trudnych chwilach swoje zobowiązania, bardzo często także ogromnym kosztem, nie oczekując zapłaty i nie otrzymując tej zapłaty od innych. Ta prawda była i jest ciągle przez bardzo wielu kwestionowana, ale jeżeli chcemy odzyskać to, co się należy, to znaczy status wielkiego, europejskiego narodu, to musimy o tę prawdę walczyć. I rozumiał to dobrze prezydent Lech Kaczyński i my to dzisiaj rozumiemy, rozumie to nasz obecny prezydent Andrzej Duda i dlatego te spotkania, te uroczystości my kontynuujemy tę misję. Nie pozwalamy tym, którzy jej nie chcą, którzy się jej przeciwstawiają, by odnieśli sukces. By zamknęli nam usta, by można powiedzieć, zamknęli, zlikwidowali, poddali amnezji pamięć narodu, o tym jak było naprawdę, jak wyglądała polska historia, ile w niej było bohaterstwa, poświęcenia i walki o te najwyższe wartości, z wolnością na czele. I dlatego musimy tą drogą iść dalej. Tą drogą idzie obecny prezydent, rząd i jest niezmiernie ważne, byśmy wszyscy, jak najwięcej Polaków to rozumiało i szło dalej tą drogą – stwierdził Jarosław Kaczyński na uroczystościach związanych z 9. rocznicą katastrofy smoleńskiej.
„Jego [Donalda Tuska] kadencja się kończy. Traktaty zabraniają mu sprawowania funkcji narodowych, ale nie zabraniają mu popierania sił proeuropejskich w całej Europie” – mówił w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 były minister spraw zagranicznych, obecnie kandydat KE do PE, Radosław Sikorski.
„Rządowi nie udało się zohydzić Unii Europejskiej Polakom i rozumieją, że jeśli przegrają te wybory [do PE], to mogą przegrać kolejne” – mówił w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 były minister spraw zagranicznych, obecnie kandydat KE do PE, Radosław Sikorski – „Dzisiaj [w UE] stoimy kącie, przegrywamy głosowania, nie tylko w sprawie Tuska, w sprawie kierowców tirów. Jesteśmy na cenzurowanym, zamiast być w grupie trzymającej władzę”.
Dzisiejsze nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli, na prośbę premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęło się od minuty ciszy ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Unijny przywódcy spotkali się, by rozmawiać o Brexicie.
– Mówi [Antoni Macierewicz] to jako wiceprzewodniczący partii rządzącej i 24% naszych rodaków udało się Kaczyńskiemu i Macierewiczowi przekonać że mimo że nie ma cienia dowodu. To jakiś bunt wobec faktu, empiryzmu, dorobku oświecenia wobec naukowego podejścia do rzeczywistości, że można wierzyć w coś, na co nie ma cienia dowodów – stwierdził Radosław Sikorski w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Ten taniec na trumnach, na grobach… Znałem 80% osób na pokładzie, sam zresztą byłem zaproszony i byłem pierwszym członkiem rzadu, który się dowiedział o katastrofie i to przywłaszczenie sobie tej tragedii narodowej przez PiS i to kłamstwo, te oszczerstwa, to oskarżanie nas, że zamordowaliśmy naszych przyjaciół to wszystko jest tak ohydne. Nie rozumiem dlaczego ludzie, którzy dzisiaj już wiedzą, że zamachu nie było, ale może pierwotnie dali się nabrać, że nie odczuwają gniewu na to, co zrobiono, użyciem takiej tragedii do polityki – mówił dalej były szef MSZ.
– Wiemy, że w trzy dni po zeznaniach pana Birgfellnera, że przekazał 50 tys. w kopercie Jarosławowi Kaczyńskiemu na księdza, znalazło się 40 mld [zł], żeby przykryć tę informację. Czyli nauczyciele mają prawo sądzić, że skoro 40 mld można bez uzgodnienia z ministrem finansów wyjąć z kapelusza, to dla nich te parę miliardów też powinno się znaleźć – stwierdził Radosław Sikorski w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
W czwartek o 11:00 w Sejmie odbędzie się II czytanie zgłoszonego przez PiS projektu nowelizacji obniżającej o 15% podatek miedziowy. Zmniejszenie tej daniny było jednym z warunków stawianych przez Bezpartyjnych Samorządowców i zostało wpisane do umowy koalicyjnej z PiS. Dziś ten projekt rozpatrywała sejmowa komisja finansów publicznych, a całość może być przyjęta w piątkowym bloku głosowań między 16:00 a 18:00.
„Polska przede wszystkim zawsze opowiadała się za tym, żeby nie doszło do brexitu bezumownego, bo taki twardy brexit byłby niedobry dla naszych obywateli. Nie tylko byłby trudny dla Wielkiej Brytanii, ale byłby trudny dla Polski, dla całej Unii Europejskiej. Twardy brexit to takie twarde lądowanie, a my chcemy jak najlepiej rozwijać nasze relacje, również z Wielką Brytanią, dlatego zależało nam na tym, żeby wypracować taką sytuację, w której przełamanie tego kryzysu ratyfikacyjnego w Wielkiej Brytanii byłoby możliwe. Za tym opowiadałem się podczas poprzedniej Rady Europejskiej i nasze stanowisko, które zapobiegłemu temu warunkowaniu względem Wielkiej Brytanii, które było rodzaje przyparcia do muru, spowodowało, że dzisiaj ta opcja jest możliwa, opcja przedłużenia brexitu o kolejnych kilka miesięcy” – mówił przed posiedzeniem Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki.
Informację o zarejestrowaniu list w sumie w czterech okręgach w wyborach do PE przekazał na Twitterze przewodniczący Komitetu Wykonawczego Krzysztof Sobolewski, w praktyce jedna z najważniejszych osób na Nowogrodzkiej.
– A to ciekawe, ponieważ w trakcie tej wiosennej konferencji swoją listę zarejestrował PiS – napisał Sobolewski, odnosząc się do dzisiejszej wypowiedzi Roberta Biedronia, iż to Wiosna była najszybsza.
Lista @pisorgpl do #ParlamentEuropejski z #Warszawa zarejestrowana ! #PolskaSercemEuropy pic.twitter.com/eImXZPaxYV
— Krzysztof Sobolewski ????????100PL???????? (@AC_Sobol) April 10, 2019
Lista @pisorgpl do #ParlamentEuropejski z #Łódzkie zarejestrowana ! #PolskaSercemEuropy pic.twitter.com/WZVtP6ZX3u
— Krzysztof Sobolewski ????????100PL???????? (@AC_Sobol) April 10, 2019
Lista @pisorgpl do #ParlamentEuropejski z #Mazowsze zarejestrowana ! #PolskaSercemEuropy pic.twitter.com/VnVrtQ398x
— Krzysztof Sobolewski ????????100PL???????? (@AC_Sobol) April 10, 2019
Lista @pisorgpl do #ParlamentEuropejski z #Podkarpacie zarejestrowana ! #PolskaSercemEuropy pic.twitter.com/FewUPhfzFf
— Krzysztof Sobolewski ????????100PL???????? (@AC_Sobol) April 9, 2019