Pan Kaczyński obiecuje dzisiaj rolnikom dodatkową pomoc. Mówi o 100 złotych dla każdego tucznika i 500 złotych dla każdej krowy. Przecież to jest mniej niż w rodzinnych gospodarstwach rolnicy otrzymują dzisiaj z budżetu europejskiego. Z cała pewnością panu Kaczyńskiemu tego nie zawdzięczamy. W związku z kolejnymi obietnicami, które słyszymy w tej kampanii wyborczej, mam do pana Kaczyńskiego 3 pytania. W ciągu 3 lat z mapy Polski” – mówił w Gdańsku podczas regionalnej konwencji Koalicji Europejskiej przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.

W ciągu ostatnich 3 lat z mapy Polski zniknęło ponad 67 tysięcy stad trzody chlewnej. Tysiące rolniczych rodzin zostało bez środków do życia, za to z kredytami. Jak im pan pomógł panie, Kaczyński? Straty rolników w wyniku zeszłorocznej suszy oszacowano w skali całego kraju na 8 miliardów złotych. Rolnicy pamiętają ten obiecany przez was tysiąc złotych do hektara, dotkniętego suszą, i porównują to z kwotami które otrzymali. Gdzie jest ten obiecany tysiąc złotych, panie Kaczyński?” – dodawał.

Chciałbym też zapytać pana Kaczyńskiego o interwencyjny skup jabłek. Sadownicy oddali jabłka we wrześniu i październiku. Wielu do dzisiaj nie otrzymało pieniędzy za to. Zaufali rządowej obietnicy i do dzisiaj wielu czeka na pieniądze. Nie macie wiarygodności. Zanim złożycie nowe obietnice, to zrealizujcie rolnikom dotkniętym ASF, sadownikom i rolnikom dotkniętym suszą to, co obiecaliście. Wtedy będziecie wiarygodni” – mówił Schetyna.