– Panie ministrze, robicie imprezy związane z obchodami 30-lecia tych wolnych wyborów z 1989 roku, częściowo wolnych wyborów, w Warszawie. Zabierzcie sobie Guzikiewicza i Drelicha do Warszawy. Niech nie przeszkadzają w Gdańsku ludziom wspólnie świętować tych uroczystości – mówił Sławomir Neumann w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.
– Może to był jeden taki element [ew. odejście Czerwińskiej] decydujący o przyspieszeniu tej rekonstrukcji. Gdyby rzeczywiście pani minister Czerwińska z jakichś powodów, z jakichkolwiek podała się do dymisji, to oczywiście efekt byłby katastrofalny dla tej „piątki” socjalnej – mówił Marek Belka w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Był znacznie lepszym wicepremierem, kiedy dbał o to, aby finanse państwa się nie rozpadły i za to go zawsze chwaliłem, że jego zasługą było to, że część nieroztropnych obietnic wyborczych PiS-u z roku 2015 nie zrealizował – mówił Marek Belka w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Za tę licytacje odpowiedzialna jest wyłącznie partia rządząca. Przepraszam bardzo, a co ma robić opozycja? Siedzieć i narzekać? W związku z tym oddać wybory walkowerem? Nie. Odpowiedzialność całkowicie spada na Prawo i Sprawiedliwość i na rząd, jeżeli rozpoczyna w taki sposób licytacje, to oczywiście nakręca bardzo niekorzystną spiralę – mówił Marek Belka w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Przede wszystkim myślę, że przede wszystkim jesteśmy bliżej porozumienia [z nauczycielami]. To wyraźnie widać, że trwają rozmowy, jest debata i bardzo mnie to cieszy. To dobra wiadomość, przede wszystkim dla uczniów przygotowujących się do egzaminów, w ogóle dla młodzieży – stwierdził Stanisław Karczewski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– 4 czerwca organizujemy duże spotkanie. Zaprosiliśmy wszystkich senatorów. My o 4 czerwca i o tym, że organizujemy uroczyste posiedzenie Senatu informowaliśmy senatorów, również Platformy, już w grudniu, może nawet w listopadzie – stwierdził Stanisław Karczewski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News. Jak dodał, będzie przemawiał prezydent i premier. Obchody odbędą się w Sali Kolumnowej.
– Próbujemy pomóc zrekonstruować ten rząd. Składamy wniosek o dymisję Anny Zalewskiej, najgorszego ministra edukacji, oświaty w historii chyba. Zresztą doprowadziła. Do potężnego chaosu w szkole i kryzysu ze strajkiem, który grozi Polsce. Jutro będzie wniosek debatowany o wotum nieufności dla ministra Ardanowskiego, ministra rolnictwa. I ministra Gróbarczyka wniosek złożyliśmy – mówił Sławomir Neumann w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.
– Oni próbują wszyscy uciec. Ta akcja ewakuacja, czyli ucieczka ministrów do Brukseli, schowanie się tam na pięć lat, nie uda się, bo ludzie też rozliczą tych ministrów, niekoniecznie będą chcieli na nich oddawać głosy. Jestem o tym przekonany, że ucieczka pani minister Zalewskiej się nie uda. Powinna trafić do szkoły na etat za te pieniądze, za które dzisiaj nauczyciele pracują – dodał Neumann.
– Mogę zdradzić tajemnicę. Nie będzie konwencji w Przysusze. Tak dowiedziałem się niedawno. Nie wiem [gdzie będzie] – stwierdził Stanisław Karczewski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
Jak słyszymy nieoficjalnie, sobotnia konwencja PiS może odbyć się w Kadzidle koło Myszyńca, w województwie mazowieckim. Jest to jedno z rozważanych miejsc. Także w sobotę odbędzie się konwencja Koalicji Europejskiej.
– Strona związkowa przedstawiła swoją propozycję. Ona jest wyjściem naprzeciw propozycjom strony rządowej, w dużej mierze rezygnacją z dotychczasowego kluczowego postulatu. Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką wzięliśmy na siebie w kontekście tej decyzji, ale jesteśmy także przekonani, że ta propozycja 30% wzrostu wynagrodzenia obudowana o uruchomienie wzrostu dodatku stażowego będzie także z satysfakcją przyjęta przez nauczycieli. Natomiast nie mogliśmy pozytywnie odpowiedzieć na propozycję rządu zawieszenia protestu na czas egzaminów w zamian za obietnicę rozmów. To byłoby zbyt daleko idące z naszej strony i nadmierne zaufanie do strony rządowej. Dzisiaj nie ma żadnego powodu, aby mając na stole 1 mld 300 [mln], a oczekując wielokrotności tej kwoty, abyśmy taką decyzję podjęli – stwierdził Sławomir Broniarz na briefingu w RDS.
– Ja się nie dziwię „Solidarności”, że taki plan jaki był anonsowany, że wokół pomnika poległych stoczniowców będzie budowany jakiś stół, za którym to stołem usiądą politycy i będą jakąś deklarację podpisywać, to już jest gruba przesada. Zresztą sama pani Dulkiewicz to zrozumiała i zaczęła się wycofywać – mówił Jarosław Sellin w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.
– Pozostałe centrale związkowe [inne niż „Solidarność”] po przerwie, po południu przedstawiły swoje propozycje. Również niewiele odbiegają od tych propozycji poprzednich, czyli 1000 zł. One są nieco zmniejszone, ale w sumie jest to kwota około 12 mld zł, które musiałyby dodatkowe wyłożone na stół w tym roku przez rząd z budżetu państwa. Cały czas oczywiście jest akceptacja pozostałych czterech punktów, w tej chwili rozmawiamy o podwyżce wynagrodzeń, w jakiej ona miałaby być wysokości. Ponieważ nie ustaliliśmy dzisiaj stanowiska, też poprosiłam stronę związkową, żeby rozważyła możliwość zawieszenia strajku na czas egzaminów, żeby protest był oczywiście kontynuowany, jeżeli takie jest stanowisko związków, ale żeby na czas egzaminów ten protest został zawieszony. Po tej mojej propozycji też właśnie poprosiła strona związkowa, żebyśmy do jutra do 13:00 dali sobie czas na to, żeby rząd mógł jeszcze przyjrzeć się tym propozycjom, które zostały przez stronę związkową w tej chwili położone na stole, a strona związkowa rozważy tę moją prośbę, żeby na czas egzaminów właśnie móc zawiesić ten strajk. Gotowa do podpisu, porozumienia z rządem jest „Solidarność”, natomiast tak, jak wcześniej deklarowałam, chcemy podpisać porozumienie ze wszystkimi centralami związkowymi, w związku z tym rząd jest otwarty na to, żeby te rozmowy kontynuować. Jutro spotykamy się tutaj o 13 – stwierdziła Beata Szydło na briefingu w RDS.
Rząd zaproponował dziś pakiet propozycji https://t.co/2wi9uezCD4. 15% podwyżki w 2019 i dalsze negocjacje. Poprosilismy tez nauczycieli: niech protest trwa ale ew. strajk niech zostanie przełożony na czas po egzaminach. Na prośbę związków przerwa do jutra 13.00.
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) April 2, 2019