„Partią, która najwięcej uzyskała w Koalicji Europejskiej, jest PZPR. PZPR ma znacznie lepsze miejsca na listach niż Nowoczesna, nawet ma przedstawicieli Komitetu Centralnego na czołowych miejscach, na „jedynkach”, na „dwójkach”. Państwo zrobiliście grupę rekonstrukcyjną „PZPR 1989”. To się teraz nazywa Koalicja Europejska” – mówił w „Kawie na ławę” w TVN24 Marcin Horała z PiS-u.
„Nikt z polityków nie byłby w stanie podburzyć takiej rzeszy nauczycieli, żeby poszła strajkować, gdyby nie miała poczucia osobistej degrengolady, jeśli chodzi o wynagrodzenia, ale także zapaści w systemie oświaty. Słyszeliśmy od minister edukacji, że jest w stałym dialogu ze środowiskiem. Chyba większej szydery nikt nie słyszał. Myślę, że pomylił jej się dialog z monologiem, bo jest w monologu mijającym się z prawdą” – mówił w „Kawie na ławę” w TVN24 Piotr Zgorzelski z PSL-UED.
„Oczekiwania poszczególnych grup zawodowych sprowokował rząd. Załóżmy, że jutro załatwicie [sprawę] nauczycieli. Co zrobicie w środę, jak przyjdą kolejarze, jak przyjdą pielęgniarki? Bez systemowego podejścia, bez podejścia całościowego, nie będzie nigdy rozwiązania problemu” – mówił w „Kawie na ławę” w TVN24 Grzegorz Długi z Kukiz’15.
„Dobre media publiczne są w interesie wszystkich i one muszą funkcjonować, a bez tych pieniędzy [tzw. rekompensaty] gros z tych mediów nie wytrzymałoby” – mówił w „Kawie na ławę” w TVN24 rzecznik prezydenta, minister Błażej Spychalski.
„To nasze zapewnienie, mówienie, że to, co jest raz przyznane, nie będzie odebrane, jest zobowiązaniem państwa. To jest oczywiste. Kłamstwo ma krótkie nogi i jeszcze kilka tygodni temu zaklinali się politycy PiS-u, że na tę wymyśloną piątkę są pieniądze w budżecie, nie trzeba nowelizować budżetu, że wszystko jest policzone. Potem się okazało, że minister finansów chciała złożyć dymisję, gdy usłyszała, jakie czeka ją wyzwanie. A od dwóch tygodni nikt nie może jej jak Falenty namierzyć” – mówił w „Kawie na ławę” w TVN24 szef klubu PO-KO, Sławomir Neumann.
– Będzie jakaś propozycja, ja nie mam teraz upoważnienia, żeby jej przedstawiać, dlatego że nauczyciele powinni ją usłyszeć pierwsi (…) Na pewno będziemy szukać takiej drogi, która sprawi, że nauczyciele poczują się upodmiotowieni bo na to zasługują – stwierdził Patryk Jaki w „Śniadaniu w Polsat News” Dariusza Ociepy, nawiązując do jutrzejszych rozmów z nauczycielami.
– Nauczyciele dostaną 1000 zł podwyżki od 1 stycznia 2020 roku, jeśli Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska wygra wybory jesienne – stwierdziła Izabela Leszczyna w „Śniadaniu w Polsat News” Dariusza Ociepy.
– Państwo [opozycja] robicie wszystko, żeby podczas najbliższych egzaminów tych egzaminów nie było. To wy to robicie, wy robicie, wy podgrzewacie ten temat, mając na względzie tylko i wyłącznie swój partykularny interes. Nic więcej – stwierdził Błażej Spychalski w „Śniadaniu w Polsat News” Dariusza Ociepy.
– Ja nauczycielom życzę jednego, żeby zarabiali tyle, ile szef ZNP, tzn. 12 tysięcy. Chciałbym, żeby każdy nauczyciel tyle zarabiał – stwierdził Patryk Jaki w „Śniadaniu w Polsat News” Dariusza Ociepy.
– Na tym polega problem, że gardzicie nauczycielami. Macie kolejnego wroga, po uchodźcach, po sędziach, teraz postawiliście na nauczycieli – stwierdziła Urszula Pasławska w „Śniadaniu w Polsat News” Dariusza Ociepy, zwracając się do Patryka Jakiego.
– Uderzanie w możliwość cytowania, co przewiduje ACTA2, uderzy też w naukę, choćby na takim poziomie jakim jest pisanie prac magisterskich i opracowań naukowych – mówił Tomasz Rzymkowski w Woronicza 17.
– Ten rząd daje więcej wolności niż poprzednicy. Jesteśmy przeciw dyrektywie, która tę wolność ogranicza w artykułach 11 i 15. Dla rozwoju nowoczesnej gospodarki nie ma możliwości wprowadzenia dyrektywy, która ogranicza wolność. Od początku nasi europosłowie PiS głosowali przeciw tej dyrektywie. Platforma mówi: może tak, może nie. W EPP rządzą Unią i te partie są odpowiedzialne, że tego typu dokumenty jak Acta 2 powstają – mówił Paweł Szefernaker w Woronicza 17.