„Pewnie dążenie do prawdy [ws. ks. Jankowskiego] byłoby szalenie wskazane, ale do tego potrzeba kilku stron. Co do samego pomnika – będziemy stać na straży prawa. Zarówno ci, którzy pomnik przewrócili, jak i ci, którzy pomnik z naruszeniem przepisów postawili, powinni ponieść konsekwencje. Moje osobiste zdanie jest takie, że dzisiaj nie ma w przestrzeni publicznej Gdańska miejsca dla pomnika ks. Jankowskiego. Wolałabym, żeby ta decyzja zapadła w dialogu, w rozsądnym, mądrym dialogu, dlatego w najbliższych dniach będę rozmawiała z szefem regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność” o tym jak w cywilizowany sposób, kulturalny można ten pomnik przesunąć w inne miejsce” – mówiła w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 prezydent-elekt Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
„Dziedzictwo pana prezydenta to przede wszystkim kontynuacja jego myśli, takim dziedzictwem na pewno będzie 4 czerwca i wielkie święto wolności i solidarności, gdzie to będzie święto siłą rzeczy dedykowane Pawłowi Adamowiczowi i temu jakie sobie też stawiał pytania o samorząd, o Gdańsk, o Polskę, o kondycję naszą jako społeczeństwa” – mówiła w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 prezydent-elekt Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
„Na pewno Donald Tusk żywo interesuje się obchodami 30. rocznicy 4 czerwca, wiem że chce aktywnie w tych obchodach uczestniczyć. Jesteśmy w stałym kontakcie, rozmawiamy o tym, jak te obchody wspólnie przygotować, żeby były naprawdę świętem obywateli” – dodawała.
„Prezydent miasta Gdańska – dzisiaj kobieta, pierwsza w historii, ale tytuł jest: prezydent miasta Gdańska. Nie przywiązuje tak wielkiej wagi do tytułów. Tego, że jestem kobietą, nie da się chyba nie zauważyć” – mówiła w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 prezydent-elekt Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
Pytana, co dzisiaj powiedziałaby zmarłemu prezydentowi Adamowiczowi, odpowiadała: „Szefie, wysoko postawiłeś poprzeczkę. Będę starała się dosięgnąć”.
– To jest dzisiaj też pytanie do ZNP. Czy ten kontekst związany z okresem trwania kampanii wyborczej, bo jesteśmy w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, czy to nie będzie służyło polityzacji tych rozmów. Po drugie czy te postulaty, które są przedstawiane w formie zero-jedynkowej, brak porozumienia, czy one są w ogóle możliwe do spełnienia. I wreszcie moim zdaniem najważniejsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Czy jest trafnym tego rodzaju zamysł, żeby protest obejmował datę przeprowadzenia egzaminów – mówił Paweł Mucha w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Wypowiedział w tej sprawie pan prezydent bezpośrednio mówiąc o tym, że wypowiedź miała charakter niefortunny. Natomiast każdemu z nas zdarzają się tego rodzaju wypowiedzi czy lapsusy językowe. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z kontekstu tej wypowiedzi i myślę, że każdy kto słuchał audycji radiowej zdawał sobie sprawę, że ta rozmowa miała charakter szerszy – mówił Paweł Mucha w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Dla mnie najpiękniejszym momentem na zakończenie mojej prezydentury będzie ten, w którym usłyszę od zwykłej, przeciętnej polskiej rodziny: „Tak, żyje nam się lepiej, niż wtedy kiedy pan zaczynał”. To mi wystarczy, a poza tym niech sobie różni wielcy i ważni w telewizji mówią na mój temat co chcą. Mnie wystarczy jak ja będę mógł od zwykłego Polaka to usłyszeć – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami powiatu bolesławieckiego.
– Nauczyciele z pewnością korzystają także z innych programów, które proponujemy. Ci, którzy mają dzieci, na pewno na tym zyskają, natomiast nauczyciele dostają podwyżkę, teraz dostaną we wrześniu. Myślę że przed nami jest też generalne rozwiązanie dot. budżetówki. Tak że to wszystko myślę uspokoi napięcie, które się tutaj pojawiło. Mam nadzieję, że nauczyciele nie podejmą jakichś działań, które szkodziłoby powierzonym im uczniom – stwierdził Ryszard Terlecki na konferencji prasowej.
Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje, aby ogólnopolski strajk rozpoczął się 8 kwietnia 2019 roku i potrwał do odwołania. Teraz termin, jak i decyzję o proteście, będę musieli w referendum potwierdzić sami nauczyciele.
Plebiscyt w poszczególnych szkołach musi się zakończyć przed 25 marca. ZNP podało również pytanie, na które będą musieli odpowiedzieć nauczyciele:
„Czy wobec niespełnienia żądania dot. podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 złotych, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019, jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku, począwszy od 8 kwietnia br.?”
Do tego czasu ZNP oczekuje negocjacji ze strony rządu. Gdyby te zakończyły się niepowodzeniem, to zagrożone byłoby przeprowadzenie egzaminów, kończących szkołę podstawową i gimnazjum. Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ósmoklasiści swój test mają pisać w dniach 15, 16 i 17 kwietnia, a abiturienci gimnazjów 10, 11 i 12 kwietnia.
„Patrząc na sondaże, na przekaz ze strony moich kolegów – nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami mówimy dzisiaj o terminie rozpoczęcia strajku. Nikt nie wskazuje daty jego zakończenia” – mówił szef ZNP, Sławomir Broniarz – „Jakkolwiek by to nie brzmiało i jakkolwiek ci, którzy chcą nam przypiąć łatkę, dorobić gombrowiczowską gębę, by tego nie wykorzystywali, to rzeczywiście jest w interesie dziecka, ucznia, bo on wspólnie z nauczycielem są solą edukacji”.
Postulaty nauczycieli nie zmieniają się. Domagają się oni od rządu 1000 złotych podwyżki brutto z wyrównaniem od 1 stycznia 2019. Zwiększenie wynagrodzeń miałoby dotyczyć także pracowników niebędących nauczycielami. „Mamy obowiązek na pięć dni przed rozpoczęciem strajku zawiadomić kierownika zakładu pracy. My mówimy o tym dzisiaj, na ponad miesiąc przed tym wydarzeniem. Naszym zdaniem jest to wystarczająco długi okres, żeby dyrektorzy się do tego przygotowali” – dodawał Broniarz.
Na dzisiejszej konferencji Kacper Płażyński skierował do prezydent Aleksandry Dulkiewicz 5 pytań.
- Czy nowe władze Gdańska zerwą z patologią polegającą na tym, że członkowie rodzin wysoko postawionych urzędników czerpią korzyści z piastowania stanowisk w przedsiębiorstwach podległych Miastu Gdańsk, bądź z prowadzenia interesów z miastem i zależnymi od niego spółkami?
- Czy nowe władze Gdańska zerwą z zasadą pozwalającą na to, by we władzach spółek z dominującym udziałem miasta Gdańska zasiadały osoby, na których ciążą zarzuty karne popełnienia poważnych przestępstw?
- Czy prezydent Gdańska zrezygnuje z zasiadania w radach nadzorczych podległych miastu? Czy zabroni Pani urzędnikom w randze zastępcy prezydenta zasiadania w tych radach?
- Czy Gdańsk zerwie wreszcie z nietransparentnym, całkowicie przestarzałym sposobem prowadzenia relacji z biznesem, szczególnie zaś z deweloperami? Czy mieszkańcy będą mogli wreszcie mieć dostęp do wszystkich informacji dotyczących tych interesów?
- Czy zatrzymany zostanie proces upolityczniania gdańskiego samorządu, objawiający się m.in. finansowaniem ze środków publicznych przedsięwzięć o wyraźnie politycznym, dzielącym społeczeństwo charakterze?
– Bardzo się cieszę, że to otwarcie tych obchodów dwudziestolecia następuje właśnie tutaj, w Żaganiu, gdzie razem służą i realizują swoje zadania żołnierze Wojska Polskiego i armii USA. To coś, do czego dążyliśmy przez wiele lat. To coś, co kiedyś było marzeniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Żołnierze polscy i armii USA na polskiej ziemi, służący ramie w ramię – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Żaganiu.
– Chcę państwu z całego serca podziękować. Naszym polskim żołnierzom i waszym towarzyszom broni, żołnierzom USA za tę służbę. Za służbę dla waszych ojczyzn, ale także dla światowego bezpieczeństwa. Jeszcze raz wyrażam wielkie zadowolenie, że tę moją wizytę u państwa rozpoczynam tutaj – mówił dalej PAD.
– Chcę wyrazić wielką satysfakcję, bo pamiętam moją pierwszą rozmowę z sekretarzem generalnym NATO, jeszcze w czerwcu 2015 roku, kiedy byłem prezydentem elektem, kiedy powiedziałem, że chciałbym, żeby obecność NATO, jednostek z różnych krajów na terytorium Polski stała się faktem, popatrzył na mnie wtedy jeszcze ze zdumieniem, a ja mówię: tak, tak, Polska jest w NATO już prawie 20 lat, wtedy, ale chciałbym jeszcze jedno. Żeby także NATO było obecne w Polsce. Dziś jest to faktem – podkreślił prezydent.
Spotkaniem z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która szkoli się na poligonie w Żaganiu, Prezydent Andrzej Duda rozpoczął NATO Week czyli obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.
Prezydent przyjął meldunek od Dowódcy 11. LDKPanc gen. dyw. Stanisława Czosnka i złożył wiązankę kwiatów przed pomnikiem gen. dyw. Stanisława Maczka. Na poligonie zaplanowano pokaz statyczno-dynamiczny wojsk oraz rozmowy z żołnierzami i wspólny obiad.
„Bardzo dziękuję pracującym w komisjach. To są prawdziwi obywatele, którzy zarówno w ciągu dnia pracowali przy przeprowadzeniu wyborów, jak i w ciągu nocy liczyli głosy. Bardzo wszystkim członkom 196 obwodowych komisji w Gdańsku dziękuję. Dziękuję za waszą ciężką pracę. To prawdziwy przykład obywatelskiej postawy” – mówiła prezydent-elekt Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
„Wczoraj rano, kiedy się obudziłam, wiedziałam, że to 7 tygodni od morderstwa pana prezydenta Pawła Adamowicz. Dopiero wczoraj z całą mocą zdałam sobie sprawę z tego, że trzeba będzie go zastąpić. Bez was tego nie zrobię. Proszę was wszystkich o wsparcie i pomoc. Wiem, że ta wyborcza niedziela dla wielu z nas była kolejnym etapem oswajania smutku po stracie”
„Proszę o konstruktywną krytykę, wsparcie i pomoc, ale proszę też, żebyśmy jak w ciągu 7 tygodni umieliśmy być wspólnotą, żebyśmy nadal w tym trwali, żebyśmy byli lepsi dla siebie, uśmiechali się do siebie częściej, umieli wpuścić czekającego na wjazd kierowcę albo umieli jeździć na suwak. Wiem, że potrafimy to zrobić. To wszystko zależy od naszego codziennego wyboru, od naszych osobistych decyzji” – dodawała.
– Dzisiaj Polskie Stronnictwo Ludowe składa w Sejmie Pakiet Społeczny Ludowców. Projekt ustawy obejmujący te najważniejsze potrzeby społeczne, o których prezes Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość zupełnie zapomnieli. Mówimy o potrzebie zwiększenia wynagrodzenia dla nauczycieli o 1000 zł. Bez względu na to jaki stopień naukowy i zawodowy zajmują – mówił Krzysztof Paszyk podczas konferencji prasowej w Sejmie.
– W tym projekcie również wskazujemy i gwarantujemy każdemu dziecku bez względu czy jest pierwszym dzieckiem, bez względu w jakiej rodzinie się urodziło, gwarancję 500 zł dodatku – zapewnił Paszyk.
– W naszym pakiecie gwarantujemy również każdemu niepełnosprawnemu dziecku w polskich rodzinach 1000 zł dodatku co miesiąc. Również jest w naszym projekcie jasna gwarancja dodatku 500 zł na rehabilitację dorosłych niepełnosprawnych – mówił dalej poseł PSL.
– Mówimy o tym, że trzeba do roku 2020 zagwarantować 6% PKB na służbę zdrowia – stwierdził polityk.