– Polska już zredukowała emisję od 1989 roku o 30%. Jesteśmy liderem w redukcji emisji, więc mówienie, że my jesteśmy jakąś czarną owcą czy zakałą w Europie są jest nieprawdziwe – mówił Henryk Kowalczyk w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Mamy do czynienia z postępującą odbudową imperium rosyjskiego. Z atakiem, z agresywną polityką. Żyjemy w XXI wieku, stąd też działania hybrydowe, to są te działania, które są wymierzone w inne państwo. Mamy do czynienia z pogwałceniem prawa międzynarodowego. Sprzeciwiamy się temu. Niewątpliwe nasze zdolności obronne w ciągu ostatnich trzech lat znacząco wzrosły – mówił Mariusz Błaszczak w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
– Pan Chrzanowski prawdopodobnie był słupem. Apeluję do pana Chrzanowskiego, żeby zaczął sypać. Żeby po prostu powiedział z kim działał. On nie działał sam – stwierdził Ryszard Petru w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.
– Myślę, że jest przesądzone [dopłata dla gospodarstw domowych]. Trwa dyskusja w jakiej skali, jakimi metodami to wprowadzić – mówił Henryk Kowalczyk w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Trzeba pytać ministra energii, ale z tego co deklaruje, przygotowuje dla wszystkich [gospodarstw domowych] – dodał Kowalczyk.
– Wniosek z tego [współpracy Platformy z Nowoczesną] na kolejne wybory jest taki: albo idziemy oddzielnie, albo robimy, wszystkie partie razem, koalicję podmiotową. Ale to nie może być Koalicja Obywatelska, bo to, co się stało z Nowoczesną, jest sygnałem dla innych: patrzcie, wskoczycie do tej studni, to znikniecie – stwierdził Ryszard Petru w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.
– Uważam, że jest miejsce po Nowoczesnej na polskiej scenie politycznej – stwierdził Ryszard Petru w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24. Jak dodał:
„Nie ma dzisiaj ugrupowania, które jest jednoznacznie walczy o kwestie gospodarcze, o niskie podatki, o to, żeby nie rzucano przedsiębiorcom kłód pod nogi, żeby nie składano im propozycji korupcyjnych, a z drugiej strony punktuje np. pedofilię w Kościele, jak to robi Joanna Scheuring-Wielgus”
– Po ludzku jest mi przykro, bo poświęciłem bardzo dużo energii, czasu dla tego ugrupowania [Nowoczesnej]. Rok temu wybrano Katarzynę Lubnauer i po roku Nowoczesna jest tu, gdzie jest – stwierdził Ryszard Petru w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.
– Zgłasza się do mnie wiele osób, które chciałoby wrócić do korzeni i to są różne grupy. Raz mniejsza, raz większa. Tu nie chodzi o ilość, o jakość, bo jak widzieliśmy ostatnio z akcją pana Kałuży jakość jest ważna. W związku z tym też się sparzyłem na niektórych osobach i dużo większą wagę w polityce trzeba przykładać nie tylko do poglądów, ale siły charakteru – stwierdził Ryszard Petru w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.
– Nie planuję takich przyjęć. Akurat Piotr Misiło był pierwszym, który w ogóle zakwestionował to, że byłem szefem Nowoczesnej, natomiast żadnych takich rozmów z panem Piotrem nie prowadziłem. Natomiast jeżeli inne osoby będą chciały odejść i przyjdą, zapukają do mnie, to jestem otwarty do rozmowy – stwierdził Ryszard Petru w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24. Jak dodał, wolałby rozmawiać o faktach, a nie o przypuszczeniach.
– Węgiel to dla nas w tej chwili jest konieczność. Gdybyśmy odeszli od węgla nie mielibyśmy prądu. Nie wiem jakby to było odebrane, gdyby natychmiast zgasło światło – mówił Henryk Kowalczyk w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej w interpelacji przesłanej do Ministerstwa Obrony Narodowej pyta obecnego ministra Mariusza Błaszczaka o sprawę major Magdaleny E., która – jak donosił „Superwizjer” TVN – należała do zespołu badającego współpracę z rosyjskimi służbami tłumaczki języka rosyjskiego.
Zarzucono jej później ujawnienie niejawnych informacji podczas operacji uwolnienia polskiego kapitana z białoruskiego więzienia. Po tym oskarżeniu major cofnięto dostęp do informacji niejawnych. Ponad tydzień temu sąd uchylił tę decyzję.
„Pragniemy przypomnieć, iż w ciągu ostatnich dwóch miesięcy jest to kolejny wyrok WSA, na podstawie którego zostały uchylone haniebne decyzje PRM jak i SKW. Wyrok ten jest też kolejnym dowodem na trafność formułowanych przeze mnie wniosków o instrumentalnym wykorzystaniu przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych nie mających nic wspólnego z gloryfikowanym przez te podmioty hasłem „kierowania się dobrem ochrony informacji niejawnych”, w celu usunięcia z szeregów funkcjonariuszy SKW zasłużonych oficerów ponieważ ówczesnemu kierownictwu SKW związanemu z Antonim Macierewiczem nie udało się złamać ich „kręgosłupa moralnego” tak jak to miało miejsce w przypadku funkcjonariuszy” – pisze w interpelacji Olszewski i pyta: „Czy szef SKW zamierza wyciągnąć konsekwencje służbowe wobec funkcjonariuszy biorących udział we wszczęciu, w prowadzeniu oraz w zakończeniu kontrolnego postępowania sprawdzającego decyzją o cofnięciu poświadczeń bezpieczeństwa mjr. rez. Magdalenie E.?”.
Sejmik województwa podlaskiego nie wybierze dziś nowego przewodniczącego. Po tym jak część radnych opuściła obrady, przewodniczący Karol Pilecki zarządził przerwę w sesji sejmiku. Jednocześnie zaprosił przedstawicieli klubów na rozmowę w poniedziałek.
– Chciałbym doprowadzić do rozwiązania tego impasu i jestem zmuszony ogłosił przerwę i zwołać zebranie przedstawicieli wszystkich klubów radnych w biurze przewodniczącego w poniedziałek o godz. 16 – mówił Pilecki.