– Wynik głosowania jest najsmutniejszy. Wydarzenie samo, nie jest dramatem. To nie jest wykluczenie, to jest tylko zawieszenie, więc szansa na poprawienie różnych spraw po polskiej stronie pozostała. To jest dowód na to, że Polska w strukturach Unii Europejskiej jest osamotniona i nie może liczyć na tych sojuszników, na których rządzący bardzo liczą np. na Węgrów, Czechów czy Słowaków, bo ten wynik byłby inny, może nie 100 do 6, tylko 90 do 16 – mówił Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Uważam, że premier Morawiecki nie rozumie, co to jest prawda. Słuchając go wielokrotnie, w różnych miejscach, mam coraz więcej wątpliwości. On żyje w jakiejś meta prawdzie czy fakeprawdzie, nie wiem jak to nazwać. Dla niego świat się zaczął wraz z dojściem PiS-u do władzy. Nic wcześniej nie było – mówił Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Źle by było, gdyby ta rozmowa była takim banałem, tzn. my potwierdzimy, że kochamy Amerykę, Amerykanie powiedzą, że bardzo nas szanują, obaj prezydenci wyjdą i powiedzą, że to jest strategiczne partnerstwo, które powie Trump, że nigdy nie było lepsze niż teraz, bo wszystko czego dotyka Trump staje się lepsze od razu. Ja gdybym miał cokolwiek doradzać prezydentowi, to gdybym miał okazję spotkać się z prezydentem Trumpem, będąc szefem polskiego państwa, to starałbym się wypytać, jaki jest jego plan wobec Rosji, o czym rozmawiał w Helsinkach z Putinem, na czym miałby polegać ewentualny reset, o którym Trump wielokrotnie mówił – mówił Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Polska ustami prezydenta wpisuje się w ten nurt antyeuropejski, na czele którego stoi Władimir Putin. Mało tego, popełnia taki istotny błąd, który popełnił Cameron w Wielkiej Brytanii, ponieważ rządzący konserwatyści też bardzo krytykowali Unię. Cameron był za Unią Europejską, myślał, że wygra referendum. Przegrał. Dzisiaj Brytyjczycy nie wiedzą jak z tego wybrnąć. Tego typu niebezpieczne sądy, nie powinny być wypowiadane – mówił Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
52% badanych uważa, że zmiany w polskim sądownictwie służą przede wszystkim podporządkowaniu sądownictwa partii rządzącej. 35% jest zdania, że służą przede wszystkim reformie wymiaru sprawiedliwości i usprawnieniu pracy sądów. 13% wybrało opcję „nie wiem/trudno powiedzieć”. Sondaż przeprowadziło Kantar Millward Brown na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24.
– Jutro na Radzie Ministrów będzie niespodzianka. Coś, czego nie spodziewają się nasi oponenci na pewno. Bo to będzie, oprócz tych wielkich pieniędzy, które wydaliśmy w tym roku, miliard 300 mln [zł] na drogi, to będzie największy fundusz remontu dróg lokalnych, powiartowych i gminnych, w ciągu ostatnich 30 lat. Zobaczycie jutro na konferencji prasowej, wspaniała niespodzianka – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w Sochaczewie.
Przewodniczący KRS: Europejska Sieć Rad Sądownictwa zdecydowała o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka tej organizacji. pic.twitter.com/Iyox6PvDoo
— PolskieRadio24.pl (@PR24_pl) September 17, 2018
– Polska jest częścią Europy i chcemy być bardzo silnym państwem członkowskim UE. I tak będzie w najbliższych latach. Wzmacniamy naszą pozycję – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w Sochaczewie.
– Nasza siłą leży tylko w was. Dziękuję wam za waszą aktywność, bo bez niej ta zagranica i ulica, te media wszystkie, na pewno dawno by już nas pokonały, ale wy jesteście naszą siłą, Polacy są naszą siłą – twierdził premier Mateusz Morawiecki w Sochaczewie.
„Myślę, że pan prezydent Trump przede wszystkim będzie chciał usłyszeć, co się działo dzisiaj [w Bukareszcie], bo był bardzo zainteresowany inicjatywą Trójmorza. Przyjechał w zeszłym roku na szczyt Trójmorza w Warszawie właśnie dlatego, że bardzo mu się spodobało to, że współpracujemy ze sobą, że jesteśmy razem, że pokazujemy jedność, że są możliwości rozwojowe. Na pewno będziemy rozmawiali o bezpieczeństwie, także energetycznym, o współpracy w tym zakresie. Na pewno będziemy rozmawiali o bezpieczeństwie militarnym, bo to naturalne, że chcemy to bezpieczeństwo militarne w jak największym stopniu zapewnić. Na pewno będziemy rozmawiać o współpracy biznesowej, gdzie to Trójmorze i w zakresie energii i biznesu ma dla Stanów Zjednoczonych duże znaczenie” – mówił na konferencji prasowej w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
„Inicjatywa Trójmorza jest rzeczywiście niezwykle ważnym projektem. Podpisanie dokumentów: o współpracy izb handlowych i listu intencyjnego o utworzeniu funduszu Trójmorza to są kroki milowe w dziedzinie tej współpracy. Te słowa, które padały, o tym jak ta inicjatywa jest niezwykle ważna dla rozwoju naszej części Europy, że jest dostrzegana, że również takie mocarstwa jak Stany Zjednoczone widzą tutaj możliwość realizacji interesów gospodarczych, właśnie we współpracy z krajami Trójmorza i w tym formacie upatrują możliwości rozwojowych” – mówił na konferencji prasowej w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
– Boją się, że następny program [dot. internetu] nam się uda. Nie bójcie się. ACTA2 – to właśnie opozycja. Chcieli zamknąć usta w internecie. Europosłowie Platformy Obywatelskiej głosowali za czymś, co dzisiaj nazywa się ACTA2. Oni mając główne media, dostęp do głównych mediów, przyjeżdżają tutaj i nie patrzą na to, że my wykonujemy główny zapis preambuły naszej Konstytucji. W trosce o byt i i przyszłość naszej ojczyzny – to jest to, co robimy – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w Sochaczewie.