Live

PAD: Wraca sprawiedliwość, uczciwe państwo, w którym władza słucha obywateli i wykonuje swoje zobowiązania

Cieszę się, ze udało się, tak jak państwu obiecywałem w kampanii, obniżyć wiek emerytalny, którego nie obroniła ta Konstytucja, TK i który wbrew całemu narodowi został podwyższony w czasie rządów poprzednich władz. Teraz udało się ten wiek emerytalny obniżyć. Wraca sprawiedliwość, uczciwe państwo, w którym władza słucha obywateli i wykonuje swoje zobowiązania. Premier niedawno mówił o kolejnych zobowiązaniach wobec Polski lokalnej. Ogromnie mnie to ucieszyło, że te słowa padły publicznie. To ważne, bo Polska lokalna to zrównoważony rozwój, takie miasta jak Lubań, Zgorzelec – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Lubaniu.

Schetyna: Wassermann bała się kompromitacji. Przesłuchanie Tuska mogłoby dla niej być mordercze i zabrać szanse w ogóle na wejście do II tury

Myślę, że [Małgorzata Wassermann] bardziej bała się kompromitacji, dlatego oceniam to jako ucieczkę od przesłuchania Tuska, bo to przesłuchanie mogłoby dla niej być mordercze i zabrać jakiekolwiek szanse, ja nie mówię nawet o zwycięstwie w Krakowie, bo nie jest faworytem, ale w ogóle na wejście do II tury. Uważam, że cała koncepcja zbudowania komisji śledczej jako młota, którym miało się uderzyć w rząd Donalda Tuska, w opozycję, dzisiaj to widać, że wszystko jest żartem, że nie ma żadnych konkretów” – mówił w TVN24 przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. 

Schetyna: Trzaskowski wierzy w swoje zwycięstwo. Jest przekonany do tego, że musi walczyć i że nie może odpuścić

[Trzaskowski] wierzy [w swoje zwycięstwo]. Rozmawiam z nim codziennie. Jest bardzo zaangażowany, ta kampania jest intensywna. On jest bardzo przekonany do tego, że musi walczyć i że nie może odpuścić. I wygra te wybory, tylko to nie jest łatwe, kiedy spotyka się z człowiekiem, który wszystko wszystkim obiecuje, nie ma żadnych ograniczeń. Wtedy rozmowa, debata o programie, o planach jest po prostu trudna” – mówił w TVN24 przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna. 

PAD: Konstytucja ma być jednakowa dla wszystkich obywateli, a nie chronić tylko elitę

Państwo to nie tylko samorząd lokalny, nawet jeżeli radzi on sobie bardzo dobrze. Państwo to także władze centralne, Konstytucja, która ma być jednakowa dla wszystkich obywateli, a nie chronić tylko elitę. Państwo to nie sędziowie, którzy czują się bezkarni i sądy, które wolno pracują. To nie jest sprawiedliwe państwo. Państwo to władza, która myśli o zwykłych ludziach. Tych, którzy na co dzień ciężko pracują. Cieszę się proszę państwa ogromnie z tego, że w tak wielkim stopniu udało się zlikwidować w Polsce bezrobocie – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Lubaniu.

Schetyna: Biedronia wybory samorządowe nie interesują. Z żywymi politykami staram się rozmawiać, bo uważam, że budować koalicję to nie jest w Polsce łatwe zadanie

Biedronia wybory samorządowe nie interesują. Z żywymi politykami staram się rozmawiać, bo uważam, że budować koalicję to nie jest w Polsce łatwe zadanie. Zależy mi na tym, żeby to było krok po kroku, żeby rozszerzać, a nie zagrażać jakąś destrukcją” – mówił w „Kropce nad i” w TVN24 przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.

Nie dzwonię do Roberta Biedronia i nie mażę się. Chłopaki nie płaczą i niepotrzebnie ktoś, kto mówi o integracji opozycji, chce ją dzielić czy zakłada jakąś rywalizację. My nie rywalizujemy po stronie opozycyjnej. Nie powinniśmy rywalizować między sobą, a szukać tego, co wspólne” – dodawał.

Piotr Duda o Zalewskiej: „Solidarność” wystawiła pani minister czerwoną kartkę

Dzisiaj wiem, że po radzie sekcji jest decyzja o pikiecie organizowanej 15 września. „Solidarność” wystawiła pani minister czerwoną kartkę, nie chodzi tylko o podwyżki, bo „Solidarność” proponuje podwyżki w przyszłym roku na poziomie 15%, to są też propozycje wyjściowe do rozmów. Chodzi też o godziny karciane. Dzisiaj słyszałem, że pani minister mówiła, że ten problem jest rozwiązany, a związkowcy „Solidarności” nauczycielskiej, mówią, że ten problem nie jest rozwiązany – mówił Piotr Duda w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

To jest ostateczność, ale jeżeli my jako „Solidarność” wyjdziemy na ulicę, to nas nie będzie pięć, dziesięć czy dwadzieścia tysięcy, bo jeżeli się chce wyjść na ulicę i pokazać rządowi siłę, to nas musi być sto tysięcy – dodał Duda.

Piotr Duda: Jeżeli rząd będzie się upierał przy swoim, zostaje nam tylko przygotowanie się do protestu

Uważamy, że płaca minimalna powinna być na poziomie 50% przeciętnego wynagrodzenia. Powoli do tego dochodzimy, ale propozycja rządu cofa nas do tyłu. Płaca minimalna powinna być na poziomie przynajmniej 2255 zł, chociaż nasza pierwsza propozycja była 2267 zł, ale na ty polegają negocjacje i kompromis. Po ostatnim spotkaniu z minister Rafalską, wystosowaliśmy komunikat i pismo do pana premiera, że nasza ostateczna propozycja jest na poziomie 2255 zł – mówił Piotr Duda w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

My się już nie cofniemy. Jeżeli rząd będzie się upierał przy swoim i nie cofnie tego projektu rozporządzenia, to faktycznie, po takich trudnych negocjacjach zostaje nam tylko przygotowanie się do protestu – dodał Duda.

Trzaskowski z propozycjami dla Pragi-Południa: Obwodnica śródmiejska, poprawa warunków w mieszkaniach komunalnych, Sinfonia Varsovia

Budowa obwodnicy śródmiejskiej, poprowadzonej w tunelu pod rondem Wiatraczna, przy uwzględnieniu wszystkich uwag, które zgłaszają mieszkańcy Pragi-Południe, jeżeli chodzi o oddzielenie tej obwodnicy ekranami, tak żeby mieszkańcy byli oddzieleni od hałasu, o tym mówimy – mówił Rafał Trzaskowski na spotkaniu Town Hall Meeting z mieszkańcami Pragi-Południe.

Druga kwestia to poprawa warunków w mieszkaniach komunalnych. Rewitalizacja Kamionka oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej. To jest też niesłychanie istotne, że mamy rzeczywiście takie problemy lokalne, o których się mówi, w niektórych dzielnicach. Tak jak wszyscy rozmawiamy o edukacji, tak o utwardzeniu dróg rozmawiamy w Rembertowie czy np. na Białołęce czy w Wesołej. O podłączeniu do sieci ciepłowniczej rozmawiamy właśnie na Pradze-Południe, Kamionku, Pradze-Północ czy na Targówku. Te problemy lokalne są niesłychanie istotne. Trzecia kwestia to jest Sinfonia Varsovia, nowe centrum kultury, które tutaj powstaje. Ja się bardzo cieszę, że jedna z sztandarowych inwestycji w kulturę, powstaje właśnie na Pradze-Południe – dodał Trzaskowski.

PAD: Ci, którzy kiedyś ciemiężyli, lepiej żeby poszli na emeryturę. Chciałbym, żeby polski wymiar sprawiedliwości był sprawiedliwy dla wszystkich, a nie tylko dla niektórych

To jest nasza Polska, nasze państwo, które chcemy, żeby miało swoje miejsce w Europie, ale które chcemy, żeby był równie i dobrze traktowane, które chcemy, żeby było sprawiedliwe i które chcemy, żeby było postrzegane sprawiedliwie. A przede wszystkim, które chcemy, żeby było szanowane. Tak jak ja chcę, żebyśmy się nawzajem w naszej ojczyźnie umieli szanować. Oczywiście, Polska cały czas wymaga zmian. Zmiany są potrzebne. Ci, którzy kiedyś ciemiężyli, lepiej żeby poszli na emeryturę. Chciałbym, żeby polski wymiar sprawiedliwości był sprawiedliwy dla wszystkich, a nie tylko dla niektórych. Chciałbym, żeby państwo dostrzegało polską rodzinę i wreszcie to się dzieje. Dzięki programowi 500+, dzięki programowi Dobry Start dla dzieci, które idą do szkoły, ale także dzięki tymi zmianom, które pan premier Mateusz Morawiecki zapowiadał nie tak dawno w czasie konwencji, mówiąc o tym, że potrzebne jest wsparcie dla Polski lokalnej” – mówił podczas spotkania z mieszkańcami Zgorzelca prezydent Andrzej Duda.

Udało nam się już zrealizować kilka tych rzeczy najważniejszych, najbardziej fundamentalnych, które, jestem przekonany, były przez państwa najbardziej oczekiwane, kiedy prowadziliśmy kampanię: obniżenie wieku emerytalnego, podniesionego wbrew woli narodu, co, niestety, wtedy zaakceptował Trybunał Konstytucyjny, czego do tej pory nie mogę zrozumieć. Udało się to zrobić, udało się go obniżyć. Dało się. Udało się wprowadzić wspomniany program 500+, żeby pieniądze wreszcie dotarły do polskiej rodziny, mającej dzieci, która tych pieniędzy po prostu potrzebuje, dlatego że ma za mało i ma za niski standard życia. 500+ jest wypłacane, a pieniądze w dużym stopniu wracają do budżetu. Także dzięki temu, że udało się odebrać VAT tym, którzy do tej pory go rozkradali. Nazwijmy sprawy po imieniu. Jeżeli się okazuje, że z podatków, w tym VAT-u, spływa 40 mld więcej w tej chwili do budżetu państwa, to ja pytam, kto zabierał do tej pory te pieniądze. Kto nam je zabierał, że nie dało się pomocy dla rodzin zrealizować?” – dodawał prezydent.

Jutro funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej złożą ślubowanie przed Marszałkiem Sejmu 

W piątek w południe, podczas uroczystego apelu, około 100 funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej złoży ślubowanie przed Marszałkiem Sejmu – wynika z informacji 300POLITYKI.

Uroczystość związana jest z niedawnym wejściem w życie przepisów ustawy kompleksowo regulującej status prawny tej formacji. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są m.in. członkowie prezydium Sejmu, przedstawiciele Rady Ministrów oraz rodziny funkcjonariuszy.

Ceremonia odbędzie na terenie kompleksu sejmowego przed budynkiem G. Po ślubowaniu i błogosławieństwie zaplanowane jest wystąpienie Marszałka Sejmu.

26 stycznia 2018 r. Sejm uchwalił ustawę o Straży Marszałkowskiej, która kompleksowo uregulowała status tej formacji jako służby mundurowej. Wśród nowych zadań SM znalazło się m.in. prowadzenie rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu.

Ustawa zmienia także status osób zatrudnionych w SM. Zamiast pracownikami Kancelarii Sejmu stają się oni funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej.

Jaki: Cały system w Warszawie utrzymuje się na taśmie klejącej

Cały system w ogóle w Warszawie w tej chwili utrzymuje się na taśmie klejącej. To większy problem. Dlatego, że jak państwo porównacie tak – w budowie metra wyprzedziła nas Bułgaria, Rumunia, Węgry. Zarządzanie odpadami – wyprzedziły nas już wszystkie państwa, stolice europejskie, bo Warszawa przez 12 lat nie wybudowała żadnej nowoczesnej instalacji do zarządzania śmieciami – stwierdził Patryk Jaki w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy.