– Byłaby to wielka naiwność ze strony Jarosława Gowina, gdyby on sobie rzeczywiście wyobraził, żę w ten sposób będzie wywierał jakąś presję na suwerenne instytucje UE. To jest jak sobie mały Jasio wyobrażał wielką wojnę. To jakieś humorystyczne, co mnie dziwi, bo znam Gowina od wielu lat. W wielu sprawach mi się nie podobał, ale nigdy nie uważałem go za kretyna. Natomiast takie rzeczy, jak teraz, może mówić tylko kretyn – stwierdził Adam Michnik w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz na Wyborcza.pl.
– Potwierdzenia wagi partnerstwa polsko-amerykańskiego dla bezpieczeństwa zarówno naszego kraju, jak i całego regionu i dalszego rozwoju kontaktów gospodarczych. One się rozwijają w ostatnim czasie dzięki rozwojowi polskiej gospodarki, ale mamy duże szanse na to, żeby tę obecność amerykańskiego, także w sensie ekonomicznym i biznesowym, tutaj w Polsce i naszym regionie powiększyć – stwierdził Krzysztof Szczerski w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info, pytany o oczekiwania przed spotkaniem Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą.
– Rozmowy w cztery oczy dwóch prezydentów, rozmowy delegacji, wspólna konferencja prasowa, równolegle Pierwsze Damy spotykają się w swoim programie, później prezydent odbędzie spotkania w Senacie z politykami amerykańskimi. Wieczorem celebracja 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił dalej prezydencki minister, pytany o program wizyty.
„Jestem przekonany, że [Trzaskowski i Rabiej] zaproponują jeszcze mnóstwo świetnych rozwiązań dla Warszawy. Rafał Trzaskowski jest politykiem, który kocha Warszawę, rozumie Warszawę. Tu się urodził, tu się wychował. Jestem przekonana, że jest w stanie pokazać warszawiakom, że to może być wspaniałe, europejskie miasto” – mówiła w Polsat News szefowa Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer.
„Warszawa, jak widać, już kocha Rafała Trzaskowskiego, bo w II turze przewaga prawie 20 pp. to jest przewaga znacząca. Przede wszystkim naprawdę Patryk Jaki jeszcze nie dorósł do Warszawy” – dodawała.
– Generalnie rzecz biorąc i historycznie, jeżeli polski prezydent spotyka się z amerykańskim i jest przyjmowany w Białym Domu to dobrze, a nie źle. To jest nasz najważniejszy sojusznik w sferze wojskowej i dialog polsko-amerykański powinien być prowadzony. Można by to umieścić w kontekście, że prezydent Kwaśniewski miał wizytę państwową z pełnym ceremoniałem, z kolacją. To pokazuje szacunek gospodarzy dla państwa i jego głowy. Tu będzie zdaje się wizyta robocza z elementami państwowymi bo będzie małżonka. To dobrze. Natomiast jest sytuacja taka, w której przywódcy europejscy z którymi ja rozmawiam, mają mieszane uczucia co do spotkań z prezydentem Trumpem. Bo potem się okazuje, że on czegoś nie zrozumiał albo na opak taką wizytę komentuje. Mieliśmy to po rozmowach z premierem Australii, premierem Malezji, premierem Kanady. To tworzy rozmówcy bardzo poważne kłopoty polityczne u siebie w domu. Ja bym doradzał prezydentowi Dudzie bardzo wysoką ostrożność w tym co zostanie powiedziane i w tym jak ta wizyta będzie komentowana także przez stronę amerykańską – mówił Radosław Sikorski w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w programie „Fakty po Faktach” TVN24.
„Tak się składa, że Platforma Obywatelska i Nowoczesna mają swoje programy na wybory samorządowe. Mamy również wspólny program „Bliżej ludzi”. Nowoczesna od początku kadencji buduje mapy potrzeb mieszkańców dla poszczególnych miast, regionów. W związku z tym powstały również programy dla Warszawy, Łodzi, Poznania, Szczecina. Akurat, jeśli chodzi o stronę programową, to jesteśmy do tych wyborów lepiej przygotowani niż PiS” – mówiła w programie „Wydarzenia i opinie” w Polsat News przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer.
– Jeśli chodzi o naszą pozycję w Unii Europejskiej, to bardzo się martwię. Nie tylko tym co nasi politycy mówią, ale tym co się nie dzieje. Byliśmy w grupie trzymającej władzę w Unii Europejskiej. Nie można być liderem UE nie wykonując czy nawet grożąc nie wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości czy stawiając się samemu do kąta w różnych sprawach Unii Europejskiej, także w dziedzinie polityki obronnej. Sytuacja po pierwsze politycznie dla nas zła, bo wykluczamy się z ważnych decyzji co do przyszłości Unii Europejskiej. Póki co jeszcze nikt nas nie wyklucza, ale już mamy znacznie mniejszy wpływ. Możemy krzyczeć, możemy protestować, ale gdy zapadają ważne decyzje to raczej się nas unika bo jesteśmy problemem, a nie współdecydentem – mówił Radosław Sikorski w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w programie „Fakty po Faktach” TVN24.
– Jeżeli chodzi o Plac Defilad, to miejsce po wielu latach nareszcie się zmieni. Wiemy ile to trwało, z różnych względów. Również jeżeli chodzi o problemy własnościowe. Za długo to trwało, wreszcie problem zostaje rozwiązany i rozpocznie się budowa. Po pierwsze, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości. Ja widziałem te projekty i to są projekty, których pozazdrości nam cała Europa. Fantastyczne, nowoczesne projekty, które są otwarte – mówił Rafał Trzaskowski na spotkaniu Town Hall Meeting w Śródmieściu.
– Z drugiej strony sam Plac Defilad, rozstrzygnięcie konkursu, ja myślę że tutaj tego, który najbardziej podobał się warszawiakom, wprowadzającego sporo zieleni. Ze strony Marszałkowskiej będziemy mieli przestrzeń miejską, z której będziemy mogli być dumni. Jeżeli chodzi o Świętokrzyską, jak najwięcej zieleni. Tam powinien być fantastyczny park, który będzie służył nam wszystkim. Tam już jest sporo zieleni, Lae powinno być jeszcze więcej. Zostaje pierzeja od strony Alei. Tutaj powstaje też zieleń, bardzo ciekawe rozwiązania. Teren najtrudniejszy, dlatego że tutaj konieczne są negocjacje z PKP, dlatego że wszystko co pod ziemią jest własnością PKP. Tutaj chcielibyśmy przede wszystkim połączyć stację metra, ze stacją Dworzec Śródmieście. Ta inwestycja kosztuje 56 milionów. Mamy to dokładnie wyliczone – dodał Trzaskowski.
Kolejne rozmowy w #JakiCafe bardzo dobra atmosfera ☺ #Jaki2018 pic.twitter.com/Er1L8u0Kfg
— MaciejSzota (@SzotaMaciej) August 28, 2018
ważne sprawy mieszkańców można omówić z @PatrykJaki w #JakiCafe
Zapraszamy! pic.twitter.com/2sMd5wDBXt— Oskar Hejka (@Oskar_Hejka) August 28, 2018
Dzisiaj @PatrykJaki dyżuruje w #JakiCafe. Każdy może przyjść, porozmawiać i napić się dobrej kawy. ☕️
Ul. Koszykowa 1 pic.twitter.com/DI6IBN8XWF
— Katarzyna Stróżyk (@Katarzyna_str) August 28, 2018
Jak podaje Biały Dom, spotkanie Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą odbędzie się 18 września. Polski prezydent ma odwiedzić Waszyngton wraz z małżonką. Poruszone zostaną tematy partnerstwa strategicznego, handlu, wojska i bezpieczeństwa.
– Dla Śródmieścia mamy tutaj te trzy najważniejsze postulaty, które się pojawiają w rozmowach z mieszkańcami tejże dzielnicy. Przede wszystkim parkingi podziemne, chodzi o to żeby było więcej miejsc parkingowych, po to żeby cywilizować te miejsca na ziemi, zwłaszcza w okolicach Pałacu Kultury i Nauki, przy najważniejszych placach, dobrze by było żeby to nie były parkingi naziemne, tylko żeby te samochody znalazły swoje miejsce pod ziemią. Taki parking już będzie budowany pierwszy przy Pałacu Kultury i Nauki. Takich parkingów będzie znacznie, znacznie więcej. To jest niesłychanie istotne żeby uporządkować te miejsca parkingowe w Śródmieściu. Drugi postulat to zieleń. Bardzo często w Śródmieściu mieszkańcy zwracają uwagę na to, że powinno być więcej skwerów zielonych, powinna być bardziej zadbana ta zieleń, która już istnieje, ale również odbetonować te podwórka gdzie da się to zrobić i będą na to specjalne granty. Zależy nam na tym żeby Śródmieście stało się jeszcze bardziej zieloną dzielnicą. Polityka lokalowa, to jest rzecz o której bardzo często się rozmawia. My rozmawialiśmy przed chwilą z organizacjami pozarządowymi, które organizują miejsce dla cudzoziemców, którzy w Warszawie są i tworzą różnorodność w naszym mieście, ale chodzi też o to, żeby w Śródmieściu i innych dzielnicach było jak najwięcej punktów, w których są rzemieślnicy. Miejsc, w których można tanio zjeść czy choćby antykwariatów. Chodzi o to żeby prowadzić elastyczną politykę jeżeli chodzi o czynsze, przede wszystkim po to żeby było jak najwięcej punktów usługowych. Dzielnica już teraz idzie w te stronę, ale chodzi o to żeby tego typu rozwiązania wzmocnić – mówił Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej w Śródmieściu.
„Jesteśmy w Kielcach. Od rana byliśmy w Przemyślu, pokazując, promując, przedstawiając kandydata na prezydenta miasta, ale też mówiliśmy o koalicji, wyzywaniach, wadze tej współpracy. Te wybory są początkiem dłuższego maratonu, który zakończy się zwycięstwem. Kielce to szczególne miasto. Jestem stąd parlamentarzystą i zawsze o tym pamiętam i przypominam. To jest też region, w którym długo budowaliśmy wzajemne relacje, szukaliśmy tego wariantu na Koalicję Obywatelską, nowych jej części. Bardzo się cieszę, że przyjaciele z kieleckiej, świętokrzyskiej PO, że udało im się zbudować szerszą formułę, także partii, które nas wspierają” – mówił w Kielcach Grzegorz Schetyna.
„Wierzymy, że kandydat szeroko pojętego obozu demokratycznego ma szansę w Kielcach zwyciężyć. Będziemy bardzo intensywnie pracować nad kampanią dotyczącą sejmików. Cieszę się, że mamy silnych liderów, że współpraca w ramach Koalicji Obywatelskiej dobrze się układa” – dodawała Katarzyna Lubnauer.
– Cieszę się, że Patryk Jaki chce otwierać kawiarnie, żeby rozmawiać z warszawkami. Ja z warszawiakami spotykam się na ulicach, u nich w mieszkaniach, bo rozpoczęliśmy program „Otwarte drzwi dla Warszawy”, w związku z tym prowadzimy akcję od mieszkania do mieszkania. Spotykam się na otwartych spotkaniach. Dzisiaj mamy spotkanie w Śródmieściu w ramach spotkania „18 dzielnic – jedna Warszawa”, tak że tych spotkań jest mnóstwo. Rozumiem, że Jaki ma pewien deficyt, więc spotyka się w kawiarni. Każde miejsce jest dobre, żeby spotkać się z warszawiakami – stwierdził Rafał Trzaskowski na konferencji.