Ziobro prezentuje nowe prawo przeciw nadużyciom koncernów przy budowie dróg i autostrad

Dzisiejsza konferencja ma jedno przesłanie. Chcemy zaproponować rozwiązania, które raz na zawsze ukrócą bezkarność i oszukańcze praktyki, które mają miejsce w stosunku do podwykonawców robót budowlanych, drogowych w Polsce, które to praktyki wielokrotnie były przez państwa ujawniane, wręcz obnażane w mass mediach, ale wielokrotnie kończyło się to podobnie, czyli dramatami firm budowlanych, zwykle rodzinnych polskich firm budowlanych, bankructwem, upadłością, czasami dramatami rodzinnymi, a nawet zdarzały się samobójstwa. Zwykle beneficjentem, tym, który na tym korzysta, była wielka firma, korporacja, z reguły zagraniczna, która uzyskiwała gigantyczne pieniądze, które hojnie wypłacał Skarb Państwa. Ten proceder na ogromną skalę urósł w okresie budowy przez Platformę autostrad na otwarcie mistrzostw europy Euro 2012. Platforma wówczas, chcąc za wszelką cenę doprowadzić do finalizacji tego przedsięwzięcia, w sposób całkowicie nieprzygotowany, beztroski, nieprzemyślany, niegospodarny wydawała miliardy złotych, nie dbając w najmniejszym stopniu o to, aby te pieniądze trafiały do tych, którzy tę ciężką pracę wykonali, czyli do podwykonawców. Efektem tego były setki upadłych polskich firm, dramaty tysięcy ludzi, bo to nie tylko właściciele i rodziny, ale również pracownicy, którzy nie dostawali należnego im zarobku – mówił Zbigniew Ziobro na konferencji. Jak dodał:

„Postanowiliśmy to definitywnie przeciąć, taką praktykę. To się oczywiście bardo zmieniło po drodze, były konkretne propozycje wprowadzane w życie, ale cały czas mamy do czynienia z procederem nadużyć i nieprawidłowości. Dlatego chcemy zaprezentować rozwiązania prawne, które w naszej ocenie w sposób definitywny ukrócają tego rodzaju proceder na przyszłość. Powodują wprowadzenie jasnej zasady: dostajesz pieniądze dopiero jak zapłacisz podwykonawcy. Wprowadzamy zasadę, że będzie istniał tzw. fundusz, na które będą trafiać pieniądze i zanim główny wykonawca, konsorcjum, z reguły zagraniczne, otrzyma te pieniądze na swój rachunek, musi udowodnić, że zapłaciła podwykonawców. Wprowadzamy też rozwiązania, które mają na celu rozstrzygnąć ewentualne sporne kwestie pomiędzy wykonawcami a podwykonawcami”

Jak poinformował minister sprawiedliwości, specjalna komisja będzie miała zadanie, w bardzo krótkim czasie, rozstrzygnąć kwestie sporne między głównym inwestorem, a podwykonawcami. Projekt zawiera też nowe rozwiązania prawno-karne, które mają uderzyć w jawnie działających nieuczciwie inwestorów.