KPRP prezentuje pytania referendalne. PAD: Chciałbym, żeby to moi rodacy zdecydowali, czy ma nastąpić zmiana konstytucji. Jeżeli tak, to w jakim kierunku

Ponad rok temu wystąpiłem z inicjatywą przeprowadzenia referendum ws. konstytucji. Mówiłem wtedy, że to referendum ma być referendum konsultacyjnym. Chciałbym, żeby to moi rodacy zdecydowali, czy ma nastąpić zmiana konstytucji. Jeżeli tak, to w jakim kierunku powinny pójść przyszłe zmiany ustrojowe, kształtu naszego państwa. Po pierwsze, dlatego że konstytucja z 1997 roku ma już ponad 20 lat. Nawet w Konstytucji 3 Maja przewidziano, że co 25 lat trzeba dokonywać pewnej refleksji nad konstytucją, czy jej postanowienia dobrze funkcjonują, czy spełniają pokładane w nich nadzieje i oczekiwania. Jeżeli nie, to czy można je poprawić, i jeżeli tak, to jak? Sądzę, że taką samą dyskusję warto odbyć w tej chwili, po ponad 20 latach obowiązywania tej konstytucji z 1997 roku. Osobiście w jakimś sensie uważam, że ona jest konstytucją okresu przejściowego” – mówił podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, na której zaprezentowano pytania referendalne, prezydent Andrzej Duda.

Wielki zawód, jaki obecna konstytucja sprawiła polskiemu społeczeństwu, a przynajmniej jego większości, to jest to, że nie obroniła Polaków przed podwyższeniem przez parlament zwykłą większością głosów wieku emerytalnego, przeciwko czemu protestowały związki zawodowe, żądanie referendum, 2,5 mln podpisów. Nic to wtedy nie dało. Poprzednia władza na siłę zmieniła ustawę. Poprzedni prezydent podpisał, sprawa skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Okazało się, że trybunał w ówczesnym składzie orzekł, że nie ma tu naruszenia konstytucji” – dodawał prezydent.

Są też zgłaszane obawy, na przykład, że świadczenia, które ludzie uważają za swoje dobre i element życia, mogą zostać im odebrane, mogą zostać ich pozbawieni. Żeby podyskutować na ten temat z Polakami, z różnymi środowiskami, od zeszłego roku, od maja, kiedy zgłosiłem publicznie ten pomysł, odbył się cały szereg spotkań i konferencji. To było 18 debat w różnych miastach Polski” – przekonywał prezydent.

Uważałem, że tych pyatń nie powinno być więcej niż 10 w referendum. Na dziś projekt pytań obejmuje 15, ale doszedłem do wniosku, że jestem w stanie się zgodzić, żeby 15 pytań zostało zaprezentowanych, dlatego że właśnie chcę, żeby rada ten problem przedyskutowała. Mamy jeszcze czas” – tak prezydent uzasadniał liczbę przedstawionych pytań.

Wszystkie pytania referendalne przytaczamy tutaj.