Polityczne podsumowanie popołudnia: protest w Sejmie trwa mimo szczytu NATO, SLD przesuwa decyzję ws. Warszawy

— NIE BĘDZIE DZIŚ DECYZJI SLD WS. KANDYDATA NA PREZYDENTA WARSZAWY. O 18:00 miała zebrać się Rada Warszawy SLD – kolejny raz w tym tygodniu – ale ostatecznie do spotkania nie dojdzie. – Potrzeba czasu do namysłu. Lepiej decyzję przesunąć, niż podjąć za szybko – mówi Anna-Maria Żukowska w rozmowie z 300POLITYKĄ. – Warszawa to będzie najważniejsza bitwa wyborów samorządowych. Dlatego wszyscy muszą być pewni decyzji i do niej przekonani, bo ponieważ idziemy z własnego komitetu, to drużyna musi być w pełni skonsolidowana – tłumaczy rzecznik SLD.

— PRZYSZEDŁEM SPONTANICZNIE, NIE BYŁA TA KWESTIA UZGODNIONA – SZCZERBA TŁUMACZY PODPISANIE PAKTU SOLIDARNOŚCIOWEGO. – To był mój akt solidarności [podpisanie paktu solidarnościowego] z protestującymi od 38 dni. Nie był to akt polityczny. Była to moja deklaracja, że będę pracował na rzecz takich rozwiązań, które będą służyły tym osobom, które protestują od blisko 40 dni – stwierdził Michał Szczerba w rozmowie z TVN24. Pytany, czy uzgodnił to z Platformą, poseł stwierdził: – Od 6:00 rano byłem dzisiaj z protestującymi. Mieliśmy taki dyżur po to, żeby protestujący czuli się bezpiecznie i spontanicznie przyszedłem podpisać ten pakt, bo zgadzam się z postulatami protestujących. Nie była ta kwestia uzgodniona [z Platformą], natomiast to akt solidarności, który powinien mieć miejsce i miał miejsce, a nad projektami będziemy pracować w ramach klubu PO.

— W WARSZAWIE POLSKO-RUMUŃSKIE KONSULTACJE MIĘDZYRZĄDOWE. – Niezwykle się cieszę, że doszło do tych pierwszych, historycznych konsultacji międzyrządowych w Warszawie z bardzo szeroką delegacją z Rumunii. Jest to na pewno przełomowy dzień, kiedy uzgodniliśmy stanowiska w bardzo wielu sprawach, wielu tematach. Trzeba też podkreślić, że współpraca polsko-rumuńska układa się niezwykle pozytywnie od wielu lat. Nawiązaliśmy dzisiaj do pewnych wspomnień historycznych, kiedy współpraca w obszarze gospodarczym, kulturalnym, militarnym bardzo dobrze układa się w okresie międzywojennym – mówił premier Mateusz Morawiecki.

— RZECZNIK RZĄDU PROSI O ZAKOŃCZENIE PROTESTU. – Chciałam poprosić osoby, które protestują w Sejmie, o zakończenie tej formy protestu. To, co przedstawił rząd premiera Mateusza Morawieckiego, to projekt zmian systemowych. Apeluję o zakończenie protestu i o to, abyśmy, jak deklarowała opozycja, usiedli razem i pracowali nad mapą drogową systemu wsparcia osób niepełnosprawnych – mówiła Joanna Kopcińska.

— NA TERENIE PARLAMENTU ROZPOCZĘŁO SIĘ ZGROMADZENIE PARLAMENTARNE NATO.

— PIĄTEK JEST WYJĄTKOWY – DYREKTOR CIS TŁUMACZY OGRANICZENIA DLA MEDIÓW W SEJMIE. – Te warunki, o których mieliśmy wczoraj okazję rozmawiać, będą zrealizowane w pełni. Piątek jest wyjątkowy, jeżeli chodzi o zgromadzenie parlamentarne NATO, jest początek szczytu. Ten dzień jest przeznaczony też dla polityków, którzy przyjadą do Warszawy, na spotkania nieformalne. To rzeczy trochę nieoficjalne. Dlatego też oni będą spotykali się poza obecnością mediów. Od soboty te spotkania, które będą miały miejsce, obrady na sali plenarnej Sejmu, Senatu i w Sali Kolumnowej będą relacjonowane przez państwa [dziennikarzy] według życzenia. Tam będą strefy dla mediów, to oznacza również galerię, odpowiednie miejsce w Senacie i właściwe miejsce w Sali Kolumnowej. Wszyscy akredytowani dziennikarze będą relacjonować ten szczyt, jeżeli będą mieli na to ochotę – stwierdził Andrzej Grzegrzółka na briefingu.

— PREZYDENT DUDA PROSI SAMORZĄDOWCÓW O WŁĄCZENIE SIĘ W IDEĘ REFERENDUM. – Chciałbym, żebyście państwo w tym roku o tym rozmawiali. Chciałbym prosić, żebyście się państwo włączyli w tę ideę referendum, którą zaproponowałem i którą chcę zdecydowanie zrealizować. Chciałbym, żeby na te tematy wypowiedzieli się moi rodacy – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie uroczystości  z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

— ZBIGNIEW ZIOBRO ZAPOWIADA PROJEKT USTAWY O ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ PODMIOTÓW ZBIOROWYCH.