
PKW wydała stanowisko w sprawach podejmowania działań o charakterze agitacji wyborczej przed rozpoczęciem kampanii
PKW wydała stanowisko w sprawach podejmowania działań o charakterze agitacji wyborczej przed rozpoczęciem kampanii
– Podejmowanie przez podmioty lub osoby, które zamierzają uczestniczyćw zbliżających się, lecz jeszcze niezarządzonych wyborach, takich działań, które noszą cechykampanii wyborczej, jest niezgodne z przepisami prawa wyborczego. Podmioty te powinnyzatem, przed zarządzeniem wyborów, powstrzymać się od takich działań – napisała w PKW w opublikowanym stanowisku.
– W obowiązującym stanie prawnym Państwowa Komisja Wyborcza nie ma obecnie uprawnień do podejmowania działań w sprawach związanych z ewentualnym prowadzeniem tzw. „prekampanii wyborczej”, która nie jest uregulowana w przepisach Kodeksu wyborczego. Komisja może jedynie apelować do uczestników życia publicznego niepodejmowanie takich działań – zaznaczono.
„Państwowa Komisja Wyborcza wielokrotnie zwracała uwagę, że korzystanie przez komitety wyborcze i kandydatów uczestniczących w przyszłych wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego z efektów podejmowanych przed zarządzeniem tychwyborów działań o charakterze agitacji wyborczej (publicznie nakłaniających lub zachęcających do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego, jak definiuje je art. 105 § 1 Kodeksu wyborczego) może zostać uznane za naruszenie zasad finansowania kampanii wyborczej, skutkujące odrzuceniem sprawozdania finansowego komitetu wyborczego oraz ewentualną odpowiedzialnością karną. Państwowa Komisja Wyborcza lub komisarz wyborczy, zgodnie ze swoimi kompetencjami, dokona oceny takich działań pod kątem przestrzegania zasad prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej przez komitety wyborcze w ramach badania sprawozdań finansowych składanych przez pełnomocników finansowych komitetów po wyborach.
Publiczne wypowiedzi nawiązujące bezpośrednio do wyborów i zamiaru kandydowania w wyborach, zachęcające do głosowania w określony sposób, stanowią agitację wyborczą i nie powinny pojawiać się w przestrzeni publicznej przed ogłoszeniem postanowienia o zarządzeniu wyborów”
Więcej z: Live

Hołownia: Sformułowania „zamach stanu” użyłem w „Gościu Wydarzeń”, nie w znaczeniu prawnym a politycznej diagnozy, opisu sytuacji w której dochodzi do poważnej destabilizacji

Morawiecki: Jeszcze w tym roku przekroczymy próg 60% długu finansów publicznych. Każdego dnia 2025 r. rząd Tuska zadłużał nas na ponad 661 mln.

„Ma nadzieję, że znowu uda się oszukać Polaków? A może liczy na naszą naiwność?”. Kaczyński komentuje wystąpienie Tuska
