Ast: Zdecydowaliśmy się na nowelizację o publikacji wyroków TK, bo takie było oczekiwanie KE i opinii publicznej

Na koniec dnia taka mała niespodzianka od klubu parlamentarnego PiS. Przygotowaliśmy nowelizację ustawy przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie pracy Trybunału Konstytucyjnego i ustawy o statusie sędziów TK. Nowelizacja polega na decyzji i zobowiązaniu pani prezes TK i oczywiście KPRM do publikacji niepublikowanych do tej pory orzeczeń, które uznajemy za wadliwe i wydane z naruszeniem prawa. Chodzi o orzeczenia z marca, lipca i listopada 2016 roku. Jednak dla zakończenia tego sporu, bezzasadnych oskarżeń, że te orzeczenia nie są publikowane, zdecydowaliśmy się na właśnie taką nowelizację, tym bardziej że było oczekiwanie ze strony Komisji Europejskiej i opinii publicznej. Orzeczenia będą publikowane z zastrzeżeniem, że zostały wydane z naruszeniem prawa. Oczywiście, błyskawicznie, po dniu wejścia w życie tej nowelizacji ta publikacja w odpowiednich dziennikach urzędowych zostanie dokonana” – mówił na konferencji prasowej w Sejmie Marek Ast z PiS.

Jak przekonywał:

Mamy trzy wyroki o dotyczą one ustaw, które już nie obowiązują, czyli prawa, które w tej chwili nie działa, bo dotyczą one ustawy z 25 czerwca 2015 roku, która została uchylona przez ustawę z 22 lipca 2016 roku o Trybunale Konstytucyjnym. Ta ustawa też nie obowiązuje, bo została uchylona przez kolejną, czyli w zasadzie z punktu widzenia formalno-prawnego ta publikacja też nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia. Dla zaspokojenia tych oczekiwań ze strony Komisji Europejskiej podjęliśmy taką decyzję, która mam nadzieję zakończy spór wokół kwestii publikacji orzeczeń

To jest gest z naszej strony. Uważamy, że ze względu na ewidentne naruszenie prawa przy wydaniu tych orzeczeń, one nie powinny podlegać publikacji” – dodawał Ast.