Live

Morawiecki: Warunkowość jest bardzo dobrym pomysłem potencjalnie. Polska dobrze wypełnia takie hipotetyczne warunki

Morawiecki: Warunkowość jest bardzo dobrym pomysłem potencjalnie. Polska dobrze wypełnia takie hipotetyczne warunki

Co do tej warunkowości mogę powiedzieć, że dzisiaj praktycznie za bardzo nie stanowiło to jakiegoś tematu gorąco dyskutowanego. W kilku głosach pojawiła się ta warunkowość, ale w bardzo różnym kontekście. Ja sam zresztą podkreśliłem, że warunkowość jest bardzo dobrym pomysłem potencjalnie, ale może być ona zależna od bardzo obiektywnych kryteriów. My przede wszystkim jesteśmy za tym, żeby każdy projekt, każde euro było uczciwie wydawane, żeby pewne warunki gospodarcze były w odpowiedni sposób wypełniane i tutaj nie mamy wątpliwości, że Polska bardzo dobrze wypełnia wszystkie tak ustawione hipotetycznie warunki. Ale szczerze powiedziawszy, sądziłem, że może więcej będzie dyskusji na ten temat, ale póki co ta dyskusja była w tym kontekście, w tej części rozmowy, chyba mogę nawet powiedzieć zdawkowa, na marginesie głównego nurtu. Trochę w różnych kontekstach różni ludzie o tym mówili. W dużym stopniu też w odniesieniu do uczciwości wydawania tych pieniędzy, co nam jak najbardziej oczywiście odpowiada, bo chcemy, żeby te pieniądze unijne były jak najbardziej uczciwie wydawane” – mówił na konferencji prasowej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Dialog z KE jest konstruktywny, dużo zależy od spojrzenia Komisji na naszą białą księgę

Morawiecki: Dialog z KE jest konstruktywny, dużo zależy od spojrzenia Komisji na naszą białą księgę

To jak dalej będzie przebiegał nasz dyskurs z Komisją Europejską w dużym stopniu będzie też zależało od spojrzenia KE na naszą białą księgę, ponieważ tam jest analiza porównawcza wielu systemów, tam znajdą się bardzo szczegółowe, dobrze udokumentowane odpowiedzi na wszystkie uwagi i wszystkie rekomendacje. Na pewno ten dialog jest konstruktywny, ale jak się on dalej potoczy, to oczywiście dzisiaj jest jeszcze za wcześnie, żeby prognozować” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Hofman pytany o kandydata PiS w Warszawie: Myślę że raczej ktoś spoza tej dwójki, o której się mówi

Hofman pytany o kandydata PiS w Warszawie: Myślę że raczej ktoś spoza tej dwójki, o której się mówi

Dobre pytanie. Myślę że raczej ktoś spoza tej dwójki [Patryk Jaki i Stanisław Karczewski], o której się mówi. Gdyż będzie miał większe szanse niż oni – mówił Adam Hofman w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24.

Hofman: Morawiecki nadaje się do podbierania z worka wyborców PO. Ale musi szybko zamknąć sprawę i iść do nowych projektów

Hofman: Morawiecki nadaje się do podbierania z worka wyborców PO. Ale musi szybko zamknąć sprawę i iść do nowych projektów

Premier Morawiecki był i jest politykiem, który świetnie się nadawał i myślę że jeszcze się nadaje do tego żeby podbierać z tego worka wyborców Platformy. Ale na razie nie może, został tą sprawą zablokowany [ustawą o IPN]. Żeby to nadal robić, musi to szybko zamknąć i iść do nowych projektów, wrócić do planu Morawieckiego, elektromobilności – mówił Adam Hofman w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24.

Hofman: Morawiecki został postawiony w trudnej sytuacji. Dziś coś trzeba zrobić, bo to samo nie zniknie

Hofman: Morawiecki został postawiony w trudnej sytuacji. Dziś coś trzeba zrobić, bo to samo nie zniknie

Premier Morawiecki został postawiony w bardzo trudnej sytuacji, bo jak zostawał premierem, to miał trudne zadanie na arenie międzynarodowej – UE. Nikt mu nie mówił że będzie co chwile wybuchać bomba i on de facto chodzi i próbuje to gasić. Dziś coś trzeba zrobić, bo to samo nie zniknie – mówił Adam Hofman w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24.

Coś by trzeba na stole położyć, ponieważ materialnie nie jesteśmy gotowi, więc pieniędzy na stole nie położymy. Musimy coś symbolicznie dać Np. uznanie Jerozolimy i zamykamy temat, konferencje premierów i jedziemy dalej. Mówię przykładowo – mówił dalej były polityk PiS. Jak dodał, powinniśmy wykonać jakiś symboliczny gest.

Hofman zauważył że Morawieckiemu udało się dokonać „resetu” w relacjach z UE, ale dziś nikt tego nie docenia.

Tusk: Powiedziałem Morawieckiemu że sytuacja jest bardzo poważna

Tusk: Powiedziałem Morawieckiemu że sytuacja jest bardzo poważna

Miałem okazję dziś porozmawiać z premierem Morawieckim na marginesie prac Rady Europejskiej. Przedstawiłem mu moją ocenę sytuacji w jakiej znalazła się Polska oraz wnioski jakie płyną z moich spotkań z europejskimi liderami, w czasie których też poruszałem tę kwestię i starałem się zadbać o dobre imię naszego kraju w czasie tych rozmów, co dzisiaj nie jest taką prostą sprawą, co także premier Morawiecki rozumie, co wynikało jednoznacznie z naszej rozmowy. Chcę podkreślić, powiedziałem to premierowi Morawieckiemu, że sytuacja jest bardzo poważna. Dotyczy bezpośrednio polskich interesów, polskiej reputacji i polskiej pozycji w świecie – stwierdził Donald Tusk na konferencji.

„Jest tylko jedna rada. Trzeba zatrzymać dwie fale, trzeba zrobić wszystko żeby zatrzymać dwie fale. Po pierwsze falę złych opinii o Polsce, a ta fala przypomina już wręcz tsunami i drugą falę, falę niemądrych i nieprzyzwoitych ekscesów, antysemickich wypowiedzi w kraju. Obóz rządzący ma wszystkie narzędzia aby zatrzymać obie te fale, jeśli tego rzeczywiście chce. Wszyscy ciężko pracowaliśmy w Polsce, ja też przez ostatnie 30 lat nad dobrymi relacjami Polski ze światem zewnętrznym, w tym Izraelem i wspólnotą żydowską. Nie możemy pozwolić aby ktoś w kilka tygodni zrujnował całą tę robotę. Nie jest jeszcze za późno na konkretne działania, tak jak nie jest za późno na zwykłą ludzką przyzwoitość”

Morawiecki: Polska chce eliminacji rabatów i wspiera tzw. digital tax

Morawiecki: Polska chce eliminacji rabatów i wspiera tzw. digital tax

Jako kraj, który po II Wojnie Światowej był po niewłaściwej stronie żelaznej kurtyny, musimy nadrabiać straty i te straty teraz bardzo szybko nadrabiamy, ale jest to jeszcze proces, który co najmniej jedną dekadę potrwa i właśnie ta dekada to jest dekada kolejnego budżetu Unii Europejskiej. Zadania związane ze strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, które ogniskują się na innowacyjności, na podnoszeniu konkurencyjności naszych przedsiębiorców, firm, które oznacza, że są one coraz bardziej zaawansowane technologicznie, technicznie, zdolne do ekspansji na cały świat, to wszystko też zawieramy w naszym myśleniu, w naszej filozofii budżetu unijnego na lata 2021-2027. Mamy też pełne przekonanie, że musimy znaleźć nowe źródła finansowania. Polska jest tym krajem, który mocno optuje za podniesieniem budżetu do 1,1%-1,2% nawet powyżej 1,2% dochodu narodowego wszystkich krajów unijnych na dzisiaj, po wyłączeniu Wielkiej Brytanii, 27 krajów” – mówił na konferencji prasowej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Skąd te źródła? Tutaj kilka takich propozycji, co do których rozmawialiśmy wczoraj w węższym gronie, na zaproszenie premiera Belgii. Tam bardzo dokładnie omawialiśmy źródła powiększonego budżetu i tutaj Polska wskazuje na konieczność eliminacji rabatów. Jest 4-5 takich krajów, które mają swoiście wyliczane takie rabaty i my wnioskujemy, żeby od nowego budżetu nie było takich rabatów, takich ulg, więc eliminacja wszystkich tych ulg, żeby były bardzo podobne mechanizmy wpłacania do budżetu środków ze strony zarówno płatników netto i beneficjentów netto, bo tutaj nie chodzi o jakieś zróżnicowanie na tym polu. Drugi obszar to zwiększenie środków własnych, z różnych źródeł. Polska wspiera tzw. digital tax, czyli podatek cyfrowy, a tak naprawdę podatek od różnego rodzaju przedsiębiorstw, które uzyskują duże korzyści ze sprzedaży swoich produktów w Europie, ale nie płacą należnego podatku albo płacą ten podatek w minimalnym możliwym wymiarze” – dodawał premier.

Morawiecki: Polska jest w dobrej pozycji wyjściowej. Rozumiemy potrzeby nowego budżetu, jak i nowe zadania

Morawiecki: Polska jest w dobrej pozycji wyjściowej. Rozumiemy potrzeby nowego budżetu, jak i nowe zadania

Jesteśmy po 24 godzinach maratonu rozmów różnych, które można powiedzieć rozpoczęły na dobre przede wszystkim proces negocjacji, uzgodnień w zakresie wieloletnich ram finansowych. Tutaj na pewno trzeba podkreślić, że Polska jest w dobrej pozycji wyjściowej, ponieważ rozumiemy zarówno potrzeby nowego budżetu, jak i nowe zadania, które powinny być częściowo lub całkowicie pokrywane przez budżet Unii Europejskiej, jak również konieczność podniesienia tego budżetu. Patrząc na zapatrywania poszczególnych krajów, grup krajów na przyszły budżet, jesteśmy mniej więcej gdzieś po środku – między tymi krajami, które chciałyby ograniczyć wpływy do budżetu  po wyjściu Wielkiej Brytanii, bo to jest taka główna przyczyna ubytku środków po 2020 roku, a tymi krajami, które widzą bardzo wiele nowych celów do skompensowania, sfinansowania z budżetu unijnego. My podzielamy tę refleksję większości krajów, że trzeba znaleźć nowe środki na takie nowe problemy, które pojawiły się stosunkowo niedawno, w ostatnich kilku latach, ale już widać, że będą z nami przez wiele, wiele lat, takie jak problem uchodźców, migracji, ale również wspólna polityka bezpieczeństwa i w obszarze obronności – to jest coś, co Polska podkreśla bardzo mocno, że chcemy partycypować w tym nowym wymiarze współpracy wewnątrzeuropejskiej. Nie tylko się nie odżegnujemy od tego, ale jestesmy w czołówce krajów, które budują na przyszłość wspólną politykę obronną, bo dziś ona jest w stanie zupełnie jeszcze zalążkowym, jeśli chodzi o wspólnotowość tej polityki, ale przede wszystkim musi wybrzmieć to, że Polska broni wspólnej polityki rolnej i polityki spójności” – mówił na konferencji prasowej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Trzaskowski: Nic z tego co napisał Dzieba nie jest prawdą. Gdyby nie fakt, że się leczy rozważyłbym podjęcie kroków prawnych

Trzaskowski: Nic z tego co napisał Dzieba nie jest prawdą. Gdyby nie fakt, że się leczy rozważyłbym podjęcie kroków prawnych

Polityczne podsumowanie popołudnia: nieformalny szczyt RE w Brukseli, PiS nie wyklucza wyrzucenia Bonkowskiego

Polityczne podsumowanie popołudnia: nieformalny szczyt RE w Brukseli, PiS nie wyklucza wyrzucenia Bonkowskiego

— W BRUKSELI TRWA NIEFORMALNY SZCZYT RADY EUROPEJSKIEJ. Przywódcy 27 państw omawiają między innymi kwestie budżetowe. W tej sprawie Polska liczy na kompromis członków UE. „Wszystko po to, żeby nowy budżet UE, który negocjujemy, był dla Polski dobry, jak najlepszy, odpowiadał też na wyzwania przyszłości. Jednak wskazujemy na to, że budżet musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis. Polska jest gotowa do kompromisu” – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

— PIS NIE WYKLUCZA WYRZUCENIA BONKOWSKIEGO. Wicemarszałek Ryszard Terlecki w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz stwierdził, że zawieszenie senatora obowiązuje „do czasu zebrania się statutowych władz partii”. Szef klubu na pytanie, czy Bonkowski może być wyrzucony z klubu i partii odpowiedział „pewnie”. Prokuratorskich zarzutów dla senatora domaga się Nowoczesna.

— PETRU ZAPROPONUJE LIDEROM OPOZYCJI ROZMOWY NT. WSPÓLNYCH KANDYDATÓW NA PREZYDENTÓW MIAST WOJEWÓDZKICH. Były lider Nowoczesnej taką zapowiedź złożył na Twitterze. Zaproszenie mają otrzymać Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Władysław Kosiniak-Kamysz i przedstawiciele lewicy.

— WIECZOREM ZARZĄD KRAJOWY PO. Politycy będą omawiać bieżącą sytuację polityczną, w tym przede wszystkim kandydaturę Pawła Adamowicza na prezydenta Gdańska. Platforma ma też zdecydować, czy poprze Zdzisława Krasnodębskiego jako pretendenta do fotela wiceszefa Parlamentu Europejskiego.

„Pewnie” – Terlecki pytany czy Bonkowski może być wyrzucony z PiS

„Pewnie” – Terlecki pytany czy Bonkowski może być wyrzucony z PiS

Pewnie [senator Bonkowski może być wyrzucony z PiS]. [Zawieszenie jest] do czasu zebrania się statutowych władz partii. No nie [nie jest koniec] – stwierdził Ryszard Terlecki w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz na Wyborcza.pl.

Morawiecki: Nowy budżet UE musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis. Polska jest gotowa do kompromisu

Morawiecki: Nowy budżet UE musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis. Polska jest gotowa do kompromisu

Zaczynamy wielkie negocjacje w kontekście kolejnej perspektywy budżetowej. Polska ma jasno określone cele. Chcemy, żeby te cele, które do tej pory dobrze działały dla Polski, czyli wspólna polityka rolna, polityka spójności, wspomagająca nasze inwestycje drogowe, kolejowe, żeby ona nadal była kontynuowana. Rozumiemy również nowe cele przedstawione przez państwa członkowskie. Wiele z nich także nam się podoba, jesteśmy pozytywnie do nich nastawieni, takie jak polityka obronna, wspólne działania w zakresie migracji, uchodźców, działania na miejscu, tak ajk to, co my robimy w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, ale wskazujemy, że na te nowe cele muszą się znaleźć pieniądze. Wskazywaliśmy również podczas nieformalnego spotkania z przywódcami państw członkowskich, organizowanego przez premiera Belgii, skąd te nowe środki można wziąć. Muszę się one znaleźć zarówno na skutek eliminacji rabatów. Niektóre kraje do dzisiaj, jak Wielka Brytania od wielu lat, tak też kilka innych krajów korzysta z rabatów. Myślę, że te rabaty mogłyby powoli odchodzić do przeszłości, ale również nowe źródła, nowe środki. My pokazujemy jak dużym sukcesem była eliminacja luki w VAT. Przecież w całej Unii Europejskiej Komisja Europejska określa lukę w podatku VAT na kwotę 155 miliardów euro. To jest kwota wyższa niż całoroczny budżet Unii Europejskie, więc częściowe wyeliminowanie tej luki doprowadziłoby do znaczącego wzrostu dochodów wszystkich państw członkowskich i na skutek tego również wzrostu dochodów budżetu Unii Europejskiej. Wspomniałem również o tym, że pewne działania firm w Europie, które prawie w ogóle nie płacą podatków, powinny być wyeliminowane. Polska bardzo jednoznacznie opowiada się przeciwko rajom podatkowym. W tym kontekście chcemy prowadzenia realnej polityki przez wszystkie kraje członkowskie, aby unikać unikania opodatkowania przez bardzo bogate firmy, zazwyczaj międzynarodowe. Wszystko po to, żeby nowy budżet UE, który negocjujemy, był dla Polski dobry, jak najlepszy, odpowiadał też na wyzwania przyszłości. Jednak wskazujemy na to, że budżet musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis. Polska jest gotowa do kompromisu” – mówił na briefingu w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.