Live

Sienkiewicz: Jeśli polska wspólnota ma w tej chwili problem, to w wyniku działania rządzących

Sienkiewicz: Jeśli polska wspólnota ma w tej chwili problem, to w wyniku działania rządzących

Ta ustawa to nie jest tylko i wyłącznie problem Polski z Izraelem i z obywatelami amerykańskimi żydowskiego pochodzenia, to jest także wielki problem polsko-ukraiński, który od początku rządów PiS-u narasta. Nie rozumiem tej chęci dewastacji stosunków ze wszystkimi sąsiadami. W finale chodzi o stworzenie takiej sytuacji, w której każdy głos zewnętrzny dotyczący jakichś wspólnych spraw, jest unieważniany przez rządzących jako bezprzykładny atak na polską wspólnotę. Nikt polskiej wspólnoty nie atakuje. Jeśli ona ma w tej chwili problemy, to w wyniku działania rządzących, a nie w wyniku tego, że cały świat spiskuje przeciwko nam. Polecam lekturę wypowiedzi wiceszefa Polskiej Fundacji Narodowej, która właściwie pokazuje takie paranoiczne myślenie: cały świat jest przeciwko nam. To jest absurd, paranoja. To jest pomysł na to, żebyśmy siedzieli i nie wychylali głowy z kąta. To nie jest wielka Polska. To jest Polska skarlała. Do tego nie wolno dopuścić” – mówił w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz.

Sienkiewicz o ustawie o IPN: To jest działanie poza trybem państwa. Uchwala się ustawę, po czym mówi, że ona nie będzie działała

Sienkiewicz o ustawie o IPN: To jest działanie poza trybem państwa. Uchwala się ustawę, po czym mówi, że ona nie będzie działała

Tutaj szlak został przetarty takim słynnym powiedzeniem Jarosława Kaczyńskiego: ja poza trybem. To jest działanie poza trybem państwa. Uchwala się ustawę, po czym się mówi, że ona nie będzie działała, bo okazała się kompletną kompromitacją całego tego łańcucha politycznego, który tę ustawę zaprojektował, wdrożył, uchwalił, a na końcu podpisał. To jest niebywała konstrukcja w państwie, w której uchwalone prawo, ustami tych ludzi, którzy jeszcze parę dni temu je uchwalali i upierali się, że jest świetne, jak Marszałek Senatu, po paru dniach mówi, że ono nie będzie wykonywane” – mówił w „Faktach po Faktach” w TVN24 Bartłomiej Sienkiewcz.

Hermeliński: Nie obawiałbym się kompromitacji

Hermeliński: Nie obawiałbym się kompromitacji

Na początku się tego obawialiśmy, przy tych pierwszych, rygorystycznych przepisach. Zostały one złagodzone, więc nasze obawy też zostały niejako złagodzone. Nie obawiałbym się kompromitacji, nadal się mogę obawiać pewnego zakłócenia poprzez brak doświadczenia i u komisarzy i pewnie u nowej szefowej. Będziemy jej służyć pomocą – mówił Wojciech Hermeliński w rozmowie z Beatą Lubecką w „Gościu Wydarzeń” Polsat News, pytany o ewentualną dymisję PKW. Jak dodał, jego zdaniem wybory będą uczciwe.

Hermeliński: Nie widzę podstaw do dymisji

Hermeliński: Nie widzę podstaw do dymisji

Ja o tym dawno powiedziałem, szczególnie wtedy kiedy pierwszy projekt się pojawił PiS, ten bardzo rygorystyczny, który nakładał na nowych komisarzy, niedoświadczonych obowiązek podziału gmin na okręgi i obwody. Wtedy moglibyśmy to rozważać, ponieważ to rzutowałoby na program informatyczny, który trzeba by całkowicie zmieniać i nie daliśmy rady do wyborów samorządowych (…) Skoro to odpadło, nie widzę podstaw do dymisji, przynajmniej koledzy na razie też nie. Chcemy powołać komisarzy, przeprowadzić weryfikację kandydatów i następnie dalej działać – mówił Wojciech Hermeliński w rozmowie z Beatą Lubecką w „Gościu Wydarzeń” Polsat News, pytany o ewentualną dymisję PKW.

Kantar MB: PiS rośnie i ma 40%, PO traci i ma 16%

Kantar MB: PiS rośnie i ma 40%, PO traci najwięcej i ma 16%

Tak prezentują się wyniki sondażu Kantar Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24:

PiS-SP-Porozumienie – 40% (+2)

PO – 16% (-4)

Nowoczesna – 8% (bz)

Kukiz ’15 – 6% (bz)

PSL – 5% (+1)

SLD – 3% (-5)

Wolność – 3% (bz)

Razem – 3% (-1)

RN – 0% (-1)

8% odmówiło odpowiedzi, także 8% wybrało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowani”.

Sondaż został zrealizowany 19-20 lutego na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1002 osoby.

Struzik: Myślę, że nie będzie kandydata PSL-u na prezydenta Warszawy

Struzik: Myślę, że nie będzie kandydata PSL-u na prezydenta Warszawy

Myślę, że wprost kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego nie będzie. My jesteśmy racjonalni. Powód jest taki, że w tej sytuacji, w której widzimy dwa przeciwstawne sobie bloki – po jednej stronie PiS, po drugiej Platforma – to my będziemy raczej poszukiwali rozwiązania ze środowiskami samorządowymi, pozapolitycznymi. W takim środowisku być może dopracujemy się jakiegoś sensownego, wspólnego kandydata. Prowadzimy rozmowy” – mówił w „Wywiadzie politycznym” w TOK FM marszałek Adam Struzik.

Rzecznik PSL do Mazurek: Nie pierwszy raz wyPiSuje pani totalne głupoty

Rzecznik PSL do Mazurek: Nie pierwszy raz wyPiSuje pani totalne głupoty

Polityczne podsumowanie popołudnia: Pietrzak szefową KBW, Wojciechowicz odchodzi z PO

Polityczne podsumowanie popołudnia: Pietrzak szefową KBW, Wojciechowicz odchodzi z PO

— MAGDALENA PIETRZAK NOWĄ SZEFOWĄ KBW. Państwowa Komisja Wyborcza wybrała Pietrzak po przesłuchaniu trojga kandydatów, zgłoszonych przez ministra Brudzińskiego. Pietrzak obejmie stanowisko 3 marca. Przewodniczący PKW, uzasadniając decyzję, mówił, że „mogę brać pod uwagę to, że nawet minister Brudziński też jest ograniczony w możliwości znalezienia osób, które nie są afiliowane politycznie, które mają dużą wiedzę. Są pewnie takie osoby, ale obawiam się, że nie za bardzo są chętne do podjęcia tej niewdzięcznej i trudnej pracy szefa KBW, szczególnie przed tymi najtrudniejszymi wyborami, które nas czekają”.

— WOJCIECHOWICZ ODCHODZI Z PO. „Mimo że od dwóch lat państwo polskie jest niszczone przez Prawo i Sprawiedliwość, opozycji nie udało się ani zatrzymać tych szkodliwych działań ani zbudować realnej, dającej nadzieję alternatywy. Platforma Obywatelska nieudolnie próbuje zatrzymać złą zmianę. Bez szybkiej i radykalnej zmiany sposobu zarządzania i działania Platformy Obywatelskiej skazujemy Polskę na kolejne lata rządów PiS. Ja takiej chęci zmiany nie dostrzegam” – napisał Jacek Wojciechowicz w oświadczeniu, które widziała 300POLITYKA. Były wiceprezydent Warszawy i poseł PO poinformował w ten sposób iż występuje z partii.

— TK WYZNACZYŁ SKŁAD DO ZBADANIA NOWELIZACJI USTAWY O IPN. Przewodniczącą składu została prezes Julia Przyłębska, a sędzią-sprawozdawcą Andrzej Zielonacki. W składzie są też: Michał Warciński, Zbigniew Jędrzejewski i Grzegorz Jędrejek.

— 1 MARCA PREZYDENT WRĘCZY AWANSE GENERALSKIE I ADMIRALSKIE – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Hermeliński: Mogę brać pod uwagę, że minister Brudziński też był ograniczony w znalezieniu osób, które nie są afiliowane politycznie

Hermeliński: Mogę brać pod uwagę, że minister Brudziński też był ograniczony w znalezieniu osób, które nie są afiliowane politycznie

Wszyscy kandydaci przedstawili swój przebieg pracy zawodowej, rozszerzyli to, co przedtem było ujęte w ich życiorysach, również sędziowie zadawali pytania. Chcieliśmy mieć jak największą wiedzę co do kwalifikacji kandydatów, wiedzy, umiejętności kierowania zespołami w firmie i ostatecznie po zakończeniu tych rozmów, dogłębnej dyskusji, podjęliśmy decyzję, że nowym szefem Krajowego Biura Wyborczego będzie pani Magdalena Pietrzak” – mówił podczas konferencji prasowej przewodniczący PKW, Wojciech Hermeliński.

Wszystkie trzy kandydatury były bardzo wyrównane. Nie oczekiwaliśmy jakiejś bardzo dogłębnej, szerokiej wiedzy z zakresu prawa wyborczego, bo kontakt tych osób z prawem wyborczym był dosyć epizodyczny, najwięcej kontaktu miała pani Pietrzak. Zadawaliśmy szereg pytań dotyczących sposobu, umiejętności kierowania zespołami ludzkimi, bo to było ważne, nawet nie wiem, czy nie ważniejsze niż wiedza z zakresu prawa wyborczego, bo tę wiedzę można szybko uzupełnić, natomiast kwestie umiejętności, sposobu postępowania z pracownikami, to są rzeczy, które się nabywa w czasie długiej praktyki. Zależało nam też na uzyskaniu odpowiedzi o wszystkich kandydatów, czy będą starali się zachować dotychczasową strukturę Krajowego Biura Wyborczego, a przede wszystkim pracowników. Tutaj wszyscy, a przede wszystkim właśnie pani Pietrzak powiedziała, że ważną rzeczą jest, żeby istniała ciągłość instytucjonalna i ważną rzeczą jest niedokonywanie raptownych, gwałtownych zmian” – dodawał Hermeliński.

Przewodniczący, pytany o to, dlaczego PKW nie poczekała na kolejnych dwóch kandydatów z MSWiA, odpowiadał, że „mogę brać pod uwagę to, że nawet minister Brudziński też jest ograniczony w możliwości znalezienia osób, które nie są afiliowane politycznie, które mają dużą wiedzę”. „Są pewnie takie osoby, ale obawiam się, że nie za bardzo są chętne do podjęcia tej niewdzięcznej i trudnej pracy szefa KBW, szczególnie przed tymi najtrudniejszymi wyborami, które nas czekają” – dodawał sędzia Hermeliński.

Magdalena Pietrzak nową szefową KBW

Magdalena Pietrzak nową szefową KBW

Magdalena Pietrzak została wybrana nową szefową Krajowego Biura Wyborczego – taką decyzję Państwowa Komisja Wyborcza podjęła po przesłuchaniu trojga kandydatów na to stanowisko, zgłoszonych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Mazurek: Politycy totalnej opozycji wszędzie wietrzą spiski. Poczekajmy spokojnie na zakończenie wyboru szefa KBW

Mazurek: Politycy totalnej opozycji wszędzie wietrzą spiski. Poczekajmy spokojnie na zakończenie wyboru szefa KBW

Szrot: Gwarantuję niezależność KBW od czynników politycznych ze wszystkich stron sceny politycznej

Szrot: Gwarantuję niezależność KBW od czynników politycznych ze wszystkich stron sceny politycznej

Byłem też pełnomocnikiem wyborczym w trakcie jednych wyborów i w ramach prac parlamentarnych też uczestniczyłem nad pracami dotyczącymi ustaw wyborczych. Znam siebie, znam swoje poglądy i swoją uczciwości i nic nie stanie na przeszkodzie [by być bezstronnym]. Często współpracowałem z Krajowym Biurem Wyborczym. Muszę powiedzieć, że ta współpraca przebiegała dobrze” – mówił po spotkaniu z Państwową Komisją Wyborczą kandydat na szefa Krajowego Biura Wyborczego, Paweł Szrot.

To jest prawo opozycji. Mogą mnie oceniać tak jak im się to podoba. Jeśli komisja uzna moją kandydaturę za godną uznania, wtedy zrezygnuję z jakiejkolwiek formy działalności politycznej i prezentowania poglądów politycznych. W moim rozumieniu jak gwarantuję niezależność Krajowego Biura Wyborczego od czynników politycznych ze wszystkich stron sceny politycznej” – dodawał Szrot.