Live

Premier Izraela: Oburzająca wypowiedź Morawieckiego

Premier Izraela: Oburzająca wypowiedź Morawieckiego

„Polska pokazuje się tutaj jako adwokat silnej Europy i silnego NATO” – PMM podsumowuje wizytę w Monachium

„Polska pokazuje się tutaj jako adwokat silnej Europy i silnego NATO” – PMM podsumowuje wizytę w Monachium

Monachijska konferencja bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych spotkań dotyczących bezpieczeństwa globalnego. Polska pokazuje się tutaj jako adwokat silnej Europy i silnego, wzmocnionego aliansu NATO. Jednocześnie też jesteśmy tutaj wiarygodni, ponieważ jako jeden z kilku tylko krajów NATO wypełniamy to zobowiązanie żeby wydawać co najmniej 2% PKB na politykę obronną, zbrojenia. Jednocześnie też Polska pełni ważną rolę na wschodniej flance NATO. Jesteśmy adwokatem bezpieczeństwa Ukrainy i staramy się uświadamiać światu ryzyko związane z agresywną polityką Rosji na naszej wschodniej flance. Tutaj, podczas mojego wystąpienia, rozmów z premierami różnych państw dyskutuję właśnie o tym jak to nasze bezpieczeństwo jeszcze dalej umocnić, wykorzystując siłę naszej gospodarki i wiarygodność naszej polityki – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w klipie opublikowanym przez KPRM.

Kuchciński: Nasza część Europy wymaga dobrej dynamiki rozwoju

Kuchciński: Nasza część Europy wymaga dobrej dynamiki rozwoju

Można dzisiaj śmiało powiedzieć że istnieje wielka płaszczyzna, wielka potrzeba tej różnorodnej, wielowymiarowej współpracy, wielowymiarowego współdziałania w tych bardzo licznych wielu płaszczyznach. Śmiem twierdzić że obejmujących właściwie wszystkie obszary naszego zaangażowania publicznego, także w wielu miejscach prywatnego. Bo Europa Karpat to kilkusetletnie dziedzictwo, wspólne bezpieczeństwo, bogactwa naturalne i ludzie sukcesu. Europa Karpat to Europa Środkowa i Wschodnia – stwierdził Marek Kuchciński w trakcie konferencji Europa Karpat.

PMM: Nie było czegoś takiego jak “polskie obozy śmierci”. Były niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne

PMM: Nie było czegoś takiego jak “polskie obozy śmierci”. Były niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne

Jest to niezmiernie istotne przede wszystkim aby zrozumieć że oczywiście nie będzie to karane, postrzegane jako działalność przestępcza, jeżeli ktoś powie że byli polscy zbrodniarze, tak jak byli żydowscy zbrodniarze, rosyjscy, ukraińscy, nie tylko niemieccy, ale polskie ambasady musiały zareagować 260 razy w 2017 roku, jeżeli chodzi o wyrażenie „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy koncentracyjne”. Szanowni państwo, nie było czegoś takiego jak „polskie obozy śmierci”. Nie było „polskich obozów koncentracyjnych”. Były niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne i sam fakt że musimy to wyjaśniać w dniu dzisiejszym bierze się z naszej historii. Przez 45 lat nie mogliśmy bronić się w tej kwestii. Nie było polskiego niepodległego państwa w tym czasie – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

PMM: Powinniśmy mieć bardziej tradycyjny rodzaj sił zbrojnych. Te siły powinny być uzupełnione przez siły cybernetyczne

PMM: Powinniśmy mieć bardziej tradycyjny rodzaj sił zbrojnych. Te siły powinny być uzupełnione przez siły cybernetyczne

Powinniśmy mieć bardziej tradycyjny rodzaj sił zbrojnych, a jednocześnie bardziej współpracujący ze sobą. Polska wspiera bardzo inicjatywę PESCO, jak i europejskich funduszy na rzecz obrony obrony i trwałą strukturalną współpracę obronną. Musimy mieć więcej czołgów ze stali, aniżeli think-tanków. Chodzi o to że musimy po prostu bardziej działać aniżeli rozmawiać, biorąc pod uwagę obecny, bardziej hybrydowy styl dialogu narzucanego przez niektóre kraje jak tzw. Państwo Islamskie czy Rosja. Te siły tradycyjne powinny być uzupełnione przez działania i siły cybernetyczne – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

PMM w Monachium: Kwestia rosyjska jest już zagadnieniem dla całego NATO i dla całej UE

PMM w Monachium: Kwestia rosyjska jest już zagadnieniem dla całego NATO i dla całej UE

Podczas tej konferencji, z tego co pamiętam 11 lat temu, prezydent Putin wygłosił swoje sławne już wystąpienie, jednocześnie zaznaczając nową erę stosunków między Rosją a Europą i rzeczywiście zrobił tak jak zapowiedział, bo rok później widzieliśmy atak na Gruzję, kilka lat później widzieliśmy atak na Ukrainę. Powinniśmy o tym pamiętać, kiedy mówimy o bezpieczeństwie w Europie, ponieważ ta kwestia rosyjska nie jest wyłącznie kwestią Europy Środkowo-Wschodniej. To już zagadnienie dla całej NATO i dla całej UE – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

KPRP wyraża „głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów miedzy wicepremierami Ukrainy i Polski”

KPRP wyraża „głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów miedzy wicepremierami Ukrainy i Polski”

Brak decyzji strony ukraińskiej w fundamentalnej kwestii, jaką jest zniesienie zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy oznacza poważny regres zaufania i nie realizuje ustalonego przez Prezydentów obu krajów mandatu do rozmów, co znacząco obciąża wzajemne relacje. Liczymy, że w najbliższym czasie dojdzie do zniesienia tego zakazu w duchu wypełnienia podjętych zobowiązań – napisano w oświadczeniu Kancelarii Prezydenta, podpisanego przez szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego.

Łapiński o Kraszewskim: Lepiej, gdyby ta sprawa już była załatwiona

Łapiński o Kraszewskim: Lepiej, gdyby ta sprawa już była załatwiona

To jest sprawa procedur i jeśli one przewidują, że tryb odwoławczy, z którego generał korzysta, może trwać do trzech miesięcy, to prezydent nie będzie naciskał na przyspieszenie – powiedział Krzysztof Łapiński w Radiu Zet.

Rzecznik prezydenta, pytany czy dostęp do informacji niejawnych dla gen. Jarosława Kraszewskiego to pilna sprawa odpowiedział, że „lepiej, gdyby była już załatwiona”. – Premier ma jeszcze miesiąc na podjęcie decyzji, być może będzie wcześniej. Prezydent nigdy nie mówił, że będzie wywierał jakiś nacisk na terminy. Zdaje się na procedury i to, co jest zapisane w ustawie – dodał.

Pytany przez Joannę Komolkę, czy 1 marca możemy się spodziewać nominacji generalskich, stwierdził, że jest taka możliwość. – Jak będzie decyzja ostateczna, to będziemy informować – skomentował Łapiński. Dodał też, że relacje prezydenta z nowym ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem są dobre i panowie współpracowali ze sobą już wcześniej.

Łapiński o działalności PFN: Ugryzę się w język

Łapiński o działalności PFN: Ugryzę się w język

Mamy ambasady, Instytut Adama Mickiewicza, muzea, ale brakuje efektu synergii, żeby jedni wiedzieli, co robią drudzy, żeby było współdziałanie. Co do Polskiej Fundacji Narodowej, ugryzę się w język – stwierdził Krzysztof Łapiński w Radiu Zet.

Pytany przez Joannę Komolkę o sposoby skutecznej promocji Polski na świecie podkreślił, że to przede wszystkim rola rządu i instytucji, które już istnieją. – Musimy, jako państwo, pomyśleć, jak stworzyć systemowo mechanizm, żeby naszą narrację historyczną przedstawiać w sposób kompetentny, a jednocześnie atrakcyjny – przyznał Łapiński.

Jeśli chodzi o działalność Polskiej Fundacji Narodowej po dłuższym wahaniu stwierdził, że w tym przypadku woli ugryźć się w język. Na pytanie, czy należałoby zmienić skład zarządu tej fundacji odpowiedział, że to decyzja fundatorów. – Prezydent nie wypowiada się, czy jest zadowolony w sprawie tej czy innej fundacji, bo gra idzie o większą stawkę. Teraz jest czas, żeby stworzyć mechanizmy współpracy między tymi organizacjami, żeby promocja Polska odbywała się w sposób fachowy, kompetentny i całościowy – stwierdził rzecznik PAD.

Szef MSWiA chce powołania zespołu do walki z faszyzmem. Zwrócił się do PMM

Szef MSWiA chce powołania zespołu do walki z faszyzmem. Zwrócił się do PMM

Minister Joachim Brudziński zwrócił się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Propagowaniu Faszyzmu i Innych Ustrojów Totalitarnych oraz Przestępstwom Inspirowanym Nienawiścią na Tle Różnic Narodowościowych, Etnicznych, Rasowych, Wyznaniowych albo ze względu na Bezwyznaniowość – poinformowano w komunikacie.

Celem działania zespołu ma być wypracowanie założeń zmian obowiązujących przepisów, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z przestępstwami polegającymi na publicznym propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz nawoływaniu do nienawiści.

W skład zespołu wejdą przedstawiciele m.in. MSWiA, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokuratora Krajowego. Według projektu w pracach zespołu mogą brać udział również przedstawiciele organizacji pozarządowych, które zajmują się ochroną praw człowieka.