Trzaskowski prezentuje program wsparcia dla kobiet w Warszawie

Da się poprawić w Warszawie sytuację kobiet. Od 3 miesięcy prowadzę spotkania z warszawiakami po to, żeby przygotować program. Każdemu, komu się wydaje, że przygotuje program ex catedra, bez rozmowy z warszawiakami, bez konsultacji, nie wie, jaka jest sytuacja i nie będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich mieszkańców naszego miasta. Kwestia praw kobiet jest fundamentalna i trzeba się do niej odnieść bardzo szybko w związku z tym, co się dzieje w Sejmie. W Sejmie opozycja przygotowuje swoje projekty, żeby poprawić sytuację kobiet, ale wszyscy wiemy, że PiS pójdzie pewnie w zaparte i że trudno będzie cokolwiek w Sejmie zrobić. Dlatego podjąłem inicjatywę, żeby zgłosić propozycję, co można zrobić w Warszawie, żeby sytuację kobiet poprawić” – mówił na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski.

Najważniejszym postulatem tych propozycji jest to, żeby każdy mały warszawiak miał prawo do bezpłatnego żłobka, zarówno żłobka miejskiego, gdzie wszystkie koszty ponosi miasto, a jeżeli tych miejsc nie będzie, to miasto będzie dopłacało do pewnego pułapu do żłobków prywatnych i będzie też budować żłobki tak, żeby każdy maluch za darmo miał miejsce w miejskim żłobku. Za większość ułomności państwa, niestety, wychodzi na to, że kobiety muszą płacić cenę, bo to one najczęściej, niestety, rezygnują z pracy lub czasu wolnego” – dodawał Trzaskowski.

Zobowiązuje się, że w urzędzie, w spółkach, które podlegają miastu, zostanie przeprowadzony audyt i kobiety i mężczyźni będą zarabiali dokładnie tyle samo” – zapowiedział kandydat na prezydenta Warszawy.

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że powoła pełnomocniczkę ds. kobiet, a warszawski program wyborczy będzie przedstawiony pod koniec maja.