„Naszym celem jest zwiększenie transparentności i kontroli społecznej” – Kamiński przedstawia ustawę o jawności życia publicznego
– Chcielibyśmy dzisiaj zaprezentować bardzo istotny projekt z punktu widzenia standardów naszego życia publicznego. Jest to projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ten projekt nowej ustawy tak naprawdę likwiduje trzy obecnie istniejące ustawy: o ograniczeniu działalności gospodarczej osób pełniących funkcje publiczne, o lobbingu i o dostępie do informacji publicznej. W jednej ustawie zawieramy przepisy do tej pory zgrupowane w trzech różnych ustawach. Podstawowym celem tej ustawy jest zwiększenie transparentności państwa polskiego, w sposób świadomy zwiększenie kontroli społecznej nad osobami pełniącymi funkcje publiczne, zarówno rządowe, samorządowe, jak i – co najważniejsze – w spółkach i organach spółek Skarbu Państwa. To podstawowy cel ustawy – zwiększamy do obywateli zakres informacji, wiedzy o funkcjonowaniu osób pełniących funkcje publiczne, o ich stanie majątkowym. Projekt tej ustawy likwiduje trzy obecne istniejące ustawy, porządkuje wiele spraw, ujednolica przepisy w tym zakresie. Podam jako przykład: wprowadzamy jeden formularz dla wszystkich zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych. W tej chwili tych formularzy jest wiele, osoby zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych składają je w różnych terminach. Będą w nowym formularzu, ujednoliconym dla wszystkich grup zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych nowe pytania, tak aby w sposób pełny można było ocenić stan majątkowy osób pełniących funkcje publiczne. Ten nowy formularz został bardzo dobrze skonsultowany z funkcjonariuszami CBA – mówił Mariusz Kamiński, prezentując założenia ustawy o jawności życia publicznego. Jak dodał:
„Inne ważne przepisy to wprowadzenie jawnego rejestru umów cywilno-prawnych zawieranych zarówno przez administrację publiczną, jak i – co najważniejsze – przez spółki Skarbu Państwa. Naszym celem jest zwiększenie transparentności i kontroli społecznej, również nad sposobem dysponowania, zarządzania majątkiem publicznym. To rzecz niezwykle ważna. I wreszcie wprowadzamy tą ustawą nowe, nieznane w polskim prawodawstwie przepisy prawne, nowe instytucje antykorupcyjne. Zwłaszcza – to chcę podkreślić – gdyż był to postulat przez wiele lat zgłaszany przez organizacje antykorupcyjne. Wprowadzamy instytucje sygnalisty, czyli osoby która informuje o nadużyciach i korupcji w swoim miejscu pracy”
– Naszym celem jest to, aby ta ustawa była maksymalnie skonsultowana społecznie. Jesteśmy bardzo otwarci na wszelkie konkretne propozycje płynące z organizacji społecznych. Jesteśmy gotowi do daleko idących rozmów. Przewidujemy w najbliższym czasie wysłuchanie publiczne w tym zakresie – mówił Kamiński.