Live

Trzaskowski: Jeśli wrócimy do władzy, to nie będzie mowy, że Platforma będzie wyglądała jak kiedyś

Trzaskowski: Jeśli wrócimy do władzy, to nie będzie mowy, że Platforma będzie wyglądała jak kiedyś

My idziemy w stronę, którą mówią tak: może ktoś przejść na emeryturę wcześniej, ale będzie miał wtedy tę emeryturę mniejszą, a może później. Decyzja będzie decyzją obywatela, ale my stworzymy takie zachęty, żeby bardzo opłacało się pozostawać na rynku pracy – mówił Rafał Trzaskowski w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24. Jak dodał:

„Jeżeli wrócimy szybko do władzy, to nie będzie mowy, że Platforma będzie wyglądała tak, jak kiedyś. Musimy wyciągnąć wnioski z tego, co nam mówią ludzie. Ludzie mówią: my chcemy udziału we władzy”

PEK: Żałuję, że PAD nie zawetował ustawy u ustroju sądów powszechnych

PEK: Żałuję, że PAD nie zawetował ustawy u ustroju sądów powszechnych

Mam wrażenie, że oni mylą reklamę, dobrą promocję z oczernianiem. Dzisiaj pokazują w jak najgorszym świetle polskich sędziów i jednocześnie nazywają to kampanią, obroną tych, którzy dzisiaj zostali pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości – mówiła Ewa Kopacz w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w „Faktach po faktach” TVN24. Jak mówiła dalej:

„Myślę, że prezydent postawił bardzo twarde warunki w czasie rozmowy z prezesem Kaczyńskim. Jestem przekonana, że prezydent, który zawetował dwie ustawy, żałuję, że nie zawetował tej głównej ustawy o ustroju sądów powszechnych, ale prezydent który ma przed sobą możliwość przedstawienia tych projektów ustaw i to odmiennych od te, które prezentował, odcina się od swojej pierwotnej partii, od linii którą zaprezentowano, pokazuje determinację i mówi: nikt mi nie narzuci, co mam robić”

Ziobro: Rola prokuratury i komisji śledczej nie jest tożsama, ale może się dobrze uzupełniać

Ziobro: Rola prokuratury i komisji śledczej nie jest tożsama, ale może się dobrze uzupełniać

Prokuratura w okresie naszych rządów bardzo dobrze radzi sobie z przestępcami VAT-owskimi. Jeżeli porówna to pan do stanu, jaki był poprzednio, za czasów rządów PO-PSL, to jest to zmiana niezwykle korzystna. Nie wzięło się to z przypadku. Połączenie urzędu prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości przyniosło swoje owoce, bo po owocach ich poznacie. W budżecie mamy kilkadziesiąt miliardów więcej niż planowano wpływów z VAT-u. Nie wzięło się to ze zwiększonych obrotów polskiej gospodarki, choć to też miało pewien wpływ, ale przede wszystkim z tego, że ten VAT wreszcie jest płacony. A dlaczego nie był płacony? To drugie pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć. Dlaczego poprzednio prokuratura i organa ścigania pod rządami poprzedniej władzy nie robiły tego, co teraz robi prokuratura i organa ścigania z prokuraturą współdziałając. Na to pytanie też oczywiście będzie odpowiadać śledztwo, które zarządziłem. Prowadzi je prokuratura w Białymstoku, ale niezależnie od tego warto, aby sprawą zajęła się też komisja śledcza. Rola prokuratury i komisji śledczej nie jest tożsama, ale to rola, która się może dobrze uzupełniać – mówił Zbigniew Ziobro po spotkaniu z osobami pokrzywdzonymi przez wymiar sprawiedliwości.

Szydło: Nie chcę zajmować się elitami. Jestem tu od tego, żeby stanąć po stronie zwykłych Polaków

Szydło: Nie chcę zajmować się elitami. Jestem tu od tego, żeby stanąć po stronie zwykłych Polaków

Nie chcę zajmować się elitami. Jestem tu od tego, żeby stanąć po stronie zwykłych Polaków i to robię. Będę to robić do momentu, kiedy będziemy rządzić i wierzę w to głęboko, że wreszcie w Polsce, polskim państwie i wymiarze sprawiedliwości zapanuje sprawiedliwość – mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z osobami pokrzywdzonymi przez wymiar sprawiedliwości.

Szydło: Po dzisiejszym spotkaniu uważam, że tych informacji do społeczeństwa musi docierać jeszcze więcej

Szydło: Po dzisiejszym spotkaniu uważam, że tych informacji do społeczeństwa musi docierać jeszcze więcej

Jeżeli chodzi o kampanię informacyjną, która dotyczy reformy sądownictwa, to powiem jeszcze raz, to co powiedziałam wcześniej. Po dzisiejszym spotkaniu uważam, że tych informacji do społeczeństwa musi docierać jeszcze więcej. Jeżeli chodzi o samą kampanię, bardzo wyczerpujące informacje przekazał na ten temat premier Gliński – mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z osobami pokrzywdzonymi przez wymiar sprawiedliwości.

Ziobro: Zrobimy wszystko aby ta wielka zmiana w polskim sądownictwie została zrealizowana

Ziobro: Zrobimy wszystko aby ta wielka zmiana w polskim sądownictwie została zrealizowana

Już raz rozpoczęty proces reformy sądownictwa na pewno nie ostanie zamknięty i zrobimy wszystko aby ta wielka zmiana w polskim sądownictwie została zrealizowana, zgodnie też z oczekiwaniami tych, którzy dzisiaj do tego nas przekonywali, dodawali nam dodatkowej energii i motywacji – mówił Zbigniew Ziobro po spotkaniu z osobami pokrzywdzonymi przez wymiar sprawiedliwości.

Szydło: Nie cofniemy się przed wprowadzeniem zmian w wymiarze sprawiedliwości

Szydło: Nie cofniemy się przed wprowadzeniem zmian w wymiarze sprawiedliwości

Myślę, że warto by tych ludzi, którzy przyszli dzisiaj na zaproszenie do KPRM, byśmy mogli z nimi porozmawiać i tak naprawdę skonsultować kierunek zmian, który chcemy wprowadzać w sądownictwie. Warto by te historie usłyszało jak najwięcej ludzi w Polsce i również ci, którzy dzisiaj tak mocno i zaciekle atakują reformę zaproponowaną przez rząd PiS. Po tym spotkaniu jestem przekonana, że racja jest po stronie rządu, który wysłuchał tych wszystkich, którzy mówią o konieczności zmian w systemie sprawiedliwości w Polsce i ta reforma, która została rozpoczęta przez ministra, która – mam nadzieję – zostanie zakończona w taki sposób, że przygotujemy zmiany w sądownictwie, które będą dogłębną reformą, które będą wychodziły naprzeciw oczekiwaniom zwykłych obywateli naszego państwa, ludzi wielokrotnie pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości – mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z osobami pokrzywdzonymi przez wymiar sprawiedliwości. Jak dodała:

„Chcemy wprowadzić w Polsce system, który będzie skierowany przede wszystkim do obywatela. Niezawisłe, sprawiedliwe sądy, które dają gwarancję poczucia bezpieczeństwa i właśnie sprawiedliwości dla każdego Polaka. Bez względu na to, kim jest, jakie ma wykształcenie, czym się zajmuje i gdzie mieszka. Aby ludzie mieli przekonanie, że jeżeli dzieje się im krzywda, to właśnie wymiar sprawiedliwości stanie po ich stronie”

Nie cofniemy się przed wprowadzaniem tych zmian, bo dzisiaj to jest potrzebne polskiemu państwu i polskim obywatelom – mówiła szefowa rządu.

GW: Michał Czarnik doradzał prezydentowi w sprawie ustaw o sądach

GW: Michał Czarnik doradzał prezydentowi w sprawie ustaw o sądach

Radca prawny, członek rady nadzorczej KGHM, były doradca ministra skarbu Dawida Jackiewicza to kolejny prawnik, z którym Kancelaria Prezydenta konsultowała się w sprawie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższympodaje „Gazeta Wyborcza”.

Owszem, prezydent ze mną konsultował te projekty. W całościowym obszarze co do kierunku zmian, konkretnych instytucji, zapisów. Wiem, że prezydent zasięga opinii różnych prawników – mówi Czarnik „Wyborczej”.

Zastrzega, że nie jest upoważniony do zdradzania szczegółów ustaw powstających w Pałacu Prezydenckim. – To prezydent pokaże te projekty. Nawet nie mam informacji, jaka będzie wersja ostateczna, bo ciągle trwają prace w Kancelarii Prezydenta – dodaje Czarnik.

Macierewicz o Kraszewskim: SKW nabrała wątpliwości. Informacje muszą być zweryfikowane, przepisy dają na to rok

Macierewicz o Kraszewskim: SKW nabrała wątpliwości. Informacje muszą być zweryfikowane, przepisy dają na to rok

Te pytania znajdują swoją odpowiedź w przepisach ustawy o ochronie informacji niejawnych. Jak wiadomo, zostało przytoczone i pani chyba to pamięta, jeżeli nie, to proponuję sięgnąć do informacji BBN z sierpnia. BBN i prezydent, wszyscy urzędnicy Pałacu Prezydenckiego i cała opinia publiczna łącznie z pani i pani stacją zostali poinformowani, że to jest procedura wynikająca z tego iż SKW po ostatnim badaniu i udostępnieniu panu Kraszewskiemu dostępu do informacji niejawnych nabrała wątpliwości co do składanych przez niego informacji i one muszą być zweryfikowane, a przepisy dają na to czas rzędu roku. Wszystkie przepisy będą w tej sprawie – jak w każdej innej – bardzo rygorystycznie respektowane – mówił Antoni Macierewicz na briefingu w Sejmie.

Szydło: Wymiar sprawiedliwości wymaga dogłębnej reformy

Szydło: Wymiar sprawiedliwości wymaga dogłębnej reformy

Wymiar sprawiedliwości wymaga dogłębnej reformy. Takiej, która będzie przede wszystkim gwarantowała sprawiedliwe sądy polskim obywatelom. Ważne są rozmowy z ekspertami, polityków, ale najważniejsze w moim odczuciu jest rozmowa z Polakami, obywatelami. Szczególnie z tymi, których życiowe doświadczenia są bezcenne właśnie wtedy, kiedy należy rozmawiać o tym, jak mają działać uczciwe, sprawiedliwe sądy – mówiła premier Beata Szydło w trakcie spotkania w KPRM z poszkodowanymi przez sądy. Jak podkreślała, „my chcemy przeprowadzić reformę, która będzie reformą skuteczną”.

Poseł Nowoczesnej: Co robi senator na sali sejmowej podczas głosowań?

Poseł Nowoczesnej: Co robi senator na sali sejmowej podczas głosowań?

IPSOS dla TVP: PiS blisko 40%, PO traci najwięcej, SLD poza Sejmem

IPSOS dla TVP: PiS blisko 40%, PO traci najwięcej, SLD poza Sejmem

Tak prezentują się wyniki badania IPSOS przeprowadzonego na zlecenie TVP:

PiS – 39% (+1)
PO – 20% (-4)
Nowoczesna – 11% (+1)
Kukiz 15 – 9% (-2)
PSL – 4% (+1)
SLD – 3% (-2)
Wolność – 3% (+2)
Razem – 2% (bz)

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 1% ankietowanych zagłosowałoby na inną partię, a 8% badanych nie było zdecydowanych, komu przekazałoby swoje poparcie.

Badanie przeprowadzono metodą CATI na próbie ogólnopolskiej 1006 dorosłych Polaków w dniach 12-14 września.