Live

Łapiński: Decyzja ws. nominacji generalskich jeszcze nie zapadła

Łapiński: Decyzja ws. nominacji generalskich jeszcze nie zapadła

Decyzja tutaj jeszcze nie zapadła. Przed programem pytałem prezydenta, czy są jakieś decyzje. Decyzje w tej sprawie nie zapadły – mówił Krzysztof Łapiński w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24, pytany o nominacje generalskie.

Łapiński: Oczywiście, że relacje PAD z Szydło są dobre

Łapiński: Oczywiście, że relacje PAD z Szydło są dobre

Oczywiście, że te relacje są dobre, bo premier z prezydentem znają się już wiele lat, pracowali w kampanii – mówił Krzysztof Łapiński w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Łapiński o ustawach sądowych: Prace cały czas trwają

Łapiński o ustawach sądowych: Prace cały czas trwają

Prezydent przygotuje taką ustawę [dot. sądów], która będzie dobrą zmianą. Prace cały czas trwają. Mam nadzieję, że na końcu, jak je zobaczymy, to społeczeństwo, politycy obecnego obozu rządowego powiedzą, że to są dobre ustawy i należy je poprzeć – mówił Krzysztof Łapiński w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24. Jak dodał, nie będzie mówić o szczegółach.

„Prezydent wydał nam taką dyspozycję, ministrom, żeby na tym etapie nie wrzucać do mediów, że taki będzie artykuł czy inne, takie rozwiązanie czy inne, tylko niech prezydenccy prawnicy pracują. Jak będą gotowe, zostaną przedstawione. Będzie czas na dyskusję i rozmowy”

Łapiński o reparacjach: Jeszcze nie ma stanowiska prezydenta, bo nie ma stanowiska polskiego rządu

Łapiński o reparacjach: Jeszcze nie ma stanowiska prezydenta, bo nie ma stanowiska polskiego rządu

Jeszcze nie ma stanowiska prezydenta [ws. reparacji], bo nie ma stanowiska polskiego rządu. Są na razie pojedyncze wypowiedzi ministrów, natomiast do tej sprawy będzie można się obiektywnie ustosunkować, kiedy będzie stanowisko rządu – mówił Krzysztof Łapiński w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Jak podkreślał rzecznik prezydenta, Polska poniosła ogromne straty w czasie II wojny światowej, a Niemcy w sposób materialny nigdy nie zadośćuczyniły Polsce.

Szefernaker o rekonstrukcji: Na dziś tego tematu nie ma

Szefernaker o rekonstrukcji: Na dziś tego tematu nie ma

Na szczęście żyjemy w kraju, w którym to nie tabloidy decydują o tym, czy jeden czy drugi minister zostaje odwołany. Pani premier podejmuje decyzje. To pani premier podejmie decyzję, jeżeli będzie jakakolwiek rekonstrukcja. Jak dziś wiemy, na dziś tego tematu nie ma – mówił Paweł Szefernaker w rozmowie z Piotrem Witwickim w „Politycznym Graffiti” Polsat News.

Minister Streżyńska na pewno ma ciężką pracę, bo żyjemy w czasach, w których poprzedni rząd bardzo zaniedbał sferę cyfryzacji i na pewno to ciężki kawałek chleba – dodał.

Szefernaker: Potrzebujemy przepisów, które wyrównają szanse użytkowników i właścicieli portali

Szefernaker: Potrzebujemy przepisów, które wyrównają szanse użytkowników i właścicieli portali

Na całym świecie, przede wszystkim w Europie trwają prace – na szczeblu unijnym, też różnych państw europejskich – które mają na celu doprowadzić do tego, aby użytkownicy portali internetowych, mediów społecznościowych mieli równe prawa wobec właścicieli tych portali. Często bywa tak, że nie mają żadnych praw, nie mogą dochodzić żadnych swoich praw względem tych właścicieli i my chcielibyśmy również, dostrzegamy ten problem, ale to nie ma nic wspólnego z tym fake newsem, o którym pani, o jakiejś armii trolli, której w ogóle nie ma – mówił Paweł Szefernaker w rozmowie z Piotrem Witwickim w „Politycznym Graffiti” Polsat News. Jak dodał:

„Prawodawca musi się dostosować do potrzeb użytkowników w XXI wieku. Kiedyś nie było takich problemów, kiedyś nie była potrzebna taka ustawa, która by regulowała. Na pewno potrzebujemy takich przepisów, które wyrównają szanse użytkowników i właścicieli portali. Trzeba także czerpać z dobrych praktyk, które powstają na zachodzie. Parę miesięcy taka ustawa powstała choćby w Niemczech”

PAD: Naruszamy potężne interesy. To się może nie podobać

PAD: Naruszamy potężne interesy. To się może nie podobać

Prowadzimy własną, zdecydowaną politykę, która buduje potencjał polskiego państwa i domagamy się, żebyśmy byli traktowani tak, jak zasługujemy na to z punktu widzenia ludnościowego, gospodarczego i rzeczywiście znaczenia, jakie mamy my w Europie, chociażby ze względów politycznych. Jeżeli ktoś się twardo tego domaga, no widocznie są tacy, którym się to nie podoba. Również naruszamy pewne potężne, twarde interesy, chociażby sprzeciwiając się budowie Nord Stream 2 w sposób zdecydowany i poszukując mu temu koalicji i prowadząc zdecydowane działania. Chociażby przez to, że zbudowaliśmy gazoport i rozmawiamy z USA o dostawach gazu, chociażby przez to, że chcemy budować kolejne gazociągi, które mają zapewnić Polsce dywersyfikację dostaw, które być może umożliwią nam, że będziemy – w jakimś sensie – eksporterem gazu, a w każdym razie że będzie się to działo poprzez nasze terytorium i instalacje – mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z ambasadorami RP.

PAD do ambasadorów: Żadne szkalowanie dobrego imienia RP nie może pozostać bez reakcji

PAD do ambasadorów: Żadne szkalowanie dobrego imienia RP nie może pozostać bez reakcji

Chciałbym, żebyście państwo bardzo pilnowali naszych interesów, jeżeli chodzi o politykę historyczną. Wiem, że to się dzieje, że państwo reagujecie, ale żadne szkalowanie dobrego imienia RP nie może pozostać bez reakcji. Bardzo, bardzo, ogromnie mi na tym zależy – żebyście państwo na każdy, najdrobniejszy akt szkalowania naszego kraju po prostu reagowali. Oczywiście odpowiednio do skali tego pomówienia, ale jeżeli pomówienie jest ostre, to reakcja również musi być ostra – mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z ambasadorami RP.

WKK: Nie ma co biadolić, że antyreforma PiS weszła w życie. Trzeba zrobić wszystko, by zniwelować jej niekorzystne skutki

WKK: Nie ma co biadolić, że antyreforma PiS weszła w życie. Trzeba zrobić wszystko, by zniwelować jej niekorzystne skutki

Mleko się rozlało. Dziś nie ma co biadolić nad tym, że antyreforma PiS weszła w życie, ale trzeba zrobić wszystko by zniwelować jej niekorzystne dla uczniów, rodziców i nauczycieli skutki – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz na briefingu w Sejmie. Jak dodał:

„Musimy wesprzeć samorządy, bo to na nich spadnie ciężar wprowadzania tej złej zmiany. Nie odwrócimy ich na razie, ale będziemy po następnych wyborach poprawiać po PiS-ie jego błędy. Będziemy walczyć o to, by wprowadzać nasze zmiany, realne, które podnoszą jakość kształcenia. Proponujemy niezmiennie ograniczenie klas do 20 uczniów, codziennie przynajmniej godzina języka angielskiego i ciepły darmowy posiłek dla każdego ucznia. Do tego podniesienie nakładów na szkolnictwo do 6% PKB”

Jak mówił na briefingu wójt gminy Kurzętnik Wojciech Dereszewski:

„Czujemy się oszukani, ani złotówki rząd nie przekazał do mojej gminy. Ponad 4 miliony złotych muszę wydać, by przygotować 4 szkoły w mojej gminie do tej antyreformy. 4 miliony – to ponad 20 km chodników mniej w mojej gminie. Oczywiście zrobimy wszystko by nie straciły dzieci, ale rząd nie ma chyba świadomości, że ich głupie pomysły będą odbywały się kosztem lokalnych inwestycji”

Nie zostawimy na lodzie nauczycieli. Przygotowaliśmy w gminie program świadczenia kompensacyjnego 10000 złotych dla każdego odchodzącego nauczyciela. Skoro rząd PiS nie dba o nauczycieli, zadba o nich samorząd PSL – dodał.

W przyszłą środę sejmowa komisja zaopiniuje kandydata na sędziego TK

W przyszłą środę sejmowa komisja zaopiniuje kandydata na sędziego TK

13 września – tj. w przyszłą środę – o 9:00 sejmowa komisja sprawiedliwości zaopiniuje kandydaturę Justyna Piskorskiego zgłoszonego przez PiS na stanowisko sędziego TK. Do wyboru dojdzie dwa dni później w piątek, w porannym bloku głosowań. Piskorski to jedyny kandydat na to stanowisko. W Trybunale zastąpi zmarłego niedawno tzw. sędziego-dublera Lecha Morawskiego.

Schulz: Nie wspieram poglądu, że PiS i Polska to jedno

Schulz: Nie wspieram poglądu, że PiS i Polska to jedno

Widzę ogromne różnice pomiędzy mną a Jarosławem Kaczyńskim, a co za tym idzie również polskim rządem, który podziela jego opinie. Mówię tutaj zarówno jeśli chodzi o politykę społeczną, jak i sprawy europejskie. Nie robię zresztą z tego tajemnicy, podobnie jak pan Kaczyński, który kwestionuje moją politykę – powiedział Martin Schulz w rozmowie z Polsat News.

Jak podkreślił Schulz, “jednocześnie nie wspieram też poglądu, że PiS i Polska to jedno”. – To nieprawda. Prawo i Sprawiedliwość to jedna partia, ale jest też wiele innych ugrupowań, które są proeuropejskie, z którymi utrzymujemy bardzo bliskie kontakty. Dlatego uważam, że zdecydowana większość Polaków, mężczyźni i kobiety, są proeuropejscy – zaznaczył kandydat SPD.

Petru: Chcemy szkoły, która daje możliwość bycia obywatelem Europy, świata, konkurowania z najlepszymi

Petru: Chcemy szkoły, która daje możliwość bycia obywatelem Europy, świata, konkurowania z najlepszymi

Dzisiaj jest smutny dzień dla polskiej edukacji. Tak naprawdę cała ta zmiana w systemie polskiej edukacji spowoduje, że w wyniku reformy PiS-u będziemy tworzyć uczniów, którzy będą przygotowywani do pracy na taśmie albo w call center, a nie w firmie. Nie będą zleceniodawcami, tylko zleceniobiorcami. Bedą wykonywać czyjeś polecenia. Na tym niestety polega zmiana, która zabija kreatywność, nie daje szansy na rozwój i jest na bakier z matematyką. To udowodniła minister Zalewska, mówiąc że nauczyciele nie bedą zwalniani a są i wskazując na to, że pieniądze dostały samorządy, a jak wiemy wydano dziesiątki milionów złotych po to tylko, żeby przemalować i przebudować szkoły gimnazjalne na podstawowe. Wydane setki milionów złotych, z których nie ma żadnego efektu jeżeli chodzi o jakość. W związku z tym nieprawdą są wszystkie informacje, że pieniędzy na tę zmianę wystarczy – mówił Ryszard Petru na briefingu. Jak mówił dalej:

„My byśmy chcieli szkoły, która daje szanse na to, żeby młody człowiek, który kończy uczelnie, mógł dużo zarabiać, mógł być właścicielem, zlecać innym zadania. Dobra szkoła to dobra znajomość języków obcych. To taka szkoła, która daje szanse na dobrą pracę i płacę. To szkoła, która daje umiejętności, chociażby takie proste jak założyć firmę czy wypełnić PIT. To szkoła, która daje szanse na to, żeby Polacy konkurowali za granicą. Jesteśmy narodem innowacyjnym, który jak nie ma pracy, szuka jej, wymyśla rzeczy, które są nie do wymyślenia, ale jeżeli szkoła nam nie będzie pomagała, to Polakom będzie po prostu trudniej. My chcemy szkoły, która daje możliwość bycia obywatelem Europy, świata, konkurowania z najlepszymi”

To szkoła, która daje możliwość tego, żeby młody człowiek był zaradny i otwarty na świat. Żeby nie bał się jak Kaczyński wyjechać za granicę, żeby umiał konkurować z innymi, ale też się porozumiewać – dodał lider Nowoczesnej.