Live

Gowin: Wiedziałem, że prezydent nie podpisze ustaw o sądownictwie

Gowin: Wiedziałem, że prezydent nie podpisze ustaw o sądownictwie

Będziemy kontynuowali dzieło reform. Trzeba to zrobić tylko w sposób, który nie będzie wywołał kontrowersji, która najlepiej wyraziła Zofia Romaszewska – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24. Jak dodał, prezydent miał stuprocentową rację, że nie podpisał dwóch ustaw dot. sądownictwa.

Wiedziałem, że prezydent nie podpisze [ustaw dot. sądownictwa], bo byłem z nim w kontakcie w trakcie tych dni – dodał wicepremier.

Gowin: Prezydent nigdy nie wysłał sygnału, że chce się dystansować od PiS

Gowin: Prezydent nigdy nie wysłał sygnału, że chce się dystansować od PiS

Prezydent nigdy nie wysłał jakiegokolwiek sygnału świadczącego, że chce się dystansować z partii, z której się wywodzi. Popełniliśmy, mówię o stronie parlamentarnej, obozie rządowym, popełniliśmy błąd. Trzeba z niego wyciągnąć wnioski na przyszłość. Na przyszłość prezydent nie powinien być zaskakiwany takimi projektami, które w ważnych sprawach nie są z nim konsultowane – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24.

Gowin: Być może jesteśmy nieco osamotnieni w UE, ale to nie znaczy, że nie my mamy rację

Gowin: Być może jesteśmy nieco osamotnieni w UE, ale to nie znaczy, że nie my mamy rację

Być może my jesteśmy nieco osamotnieni w UE, ale to nie znaczy, że nie my mamy rację. Jestem przekonany, że już wkrótce politycy zachodnioeuropejscy, nie tylko półgębkiem w prywatnych kontaktach, ale również oficjalnie będą przyznawali, że to Polska miała rację np. ws. bezpieczeństwa, imigrantów czy Nord Streamu – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24.

To, że dzisiaj jesteśmy osamotnieni, nie oznacza, że to nie my będziemy wytyczać przyszłość Europy – dodał wicepremier.

Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie smutnego faceta, tylko faceta wściekłego

Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie smutnego faceta, tylko faceta wściekłego

[Czułem się] jak polityk po przejściach. To były trudne przejścia dla całego naszego obozu. Z punktu widzenia wyborów, przed którymi stałem, to były trudne wakacje. Dlatego że w polityce bardzo rzadko ma się komfort wyboru między dobrem a złem, ale czasami jest tak, że trzeba stanąć przed wyborem rozwiązaniem złym i bardzo złym. W takiej sytuacji słuszny jest wybór rozwiązania złego. Nadzialiśmy się sami, na własne życzenie na kontrę ze strony prezydenta wywodzącego się z własnego, naszego obozu. To był ewidentny błąd – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24.

To słynne zdjęcie pokazywało nie smutnego faceta, tylko faceta wściekłego. Byłem wściekły, że popełniliśmy aż taki błąd – dodał.

Kancelaria Prezydenta uruchamia podstronę dot. referendum konsultacyjnego

Kancelaria Prezydenta uruchamia podstronę dot. referendum konsultacyjnego

Chcemy by około 10 pytań były pytaniami, które stanowią efekt pogłębionej rozmowy z Polakami. Żeby to były pytania, które dotyczą ich spraw, ważnych dla nich problemów, dotyczą kwestii ustroju RP, społeczno-gospodarczego, kwestii związanych z wolnościami i prawami. Chcemy, żeby ta pogłębiona debata dzisiaj była merytoryczną rozmową o polskich problemach i sprawach – mówił Paweł Mucha na briefingu w Gdańsku.

Jak poinformował, na stronie Kancelarii Prezydenta pojawiła się zakładka „referendum konsultacyjne”, gdzie umieszczono m.in. kalendarz wydarzeń. 6 września na Forum Ekonomicznym w Krynicy odbędzie się panel ekspercki.

Następnie zaplanowano spotkania regionalne: w Rzeszowie 18 września, w Szczecinie – 22 września, w Kielcach – 29 września i w Poznaniu – 16 października.

Jak dodał Mucha, w sumie ma odbyć się przynajmniej 16 otwartych spotkań.

Macierewicz: Obecność sił NATO w Polsce najlepszą gwarancją, że pokój i bezpieczeństwo wróci do Europy

Macierewicz: Obecność sił NATO w Polsce najlepszą gwarancją, że pokój i bezpieczeństwo wróci do Europy

Obecność sił NATO tutaj [w Polsce], co zawdzięczamy w olbrzymim stopniu determinacji sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga jest najlepszą gwarancją, że pokój i bezpieczeństwo wróci do Europy. Raz jeszcze Jens bardzo dziękuję – mówił Antoni Macierewicz w Orzyszu na briefingu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Przyłębska: Prawdopodobnie w listopadzie ZO TK z udziałem PAD

Przyłębska: Prawdopodobnie w listopadzie ZO TK z udziałem PAD

Konkretnego terminu jeszcze nie ma, ale myślę, że będzie to prawdopodobnie w listopadzie. Po powrocie sędziów z urlopów będę musiała to ustalić i oczywiście porozumieć się w sprawie tego terminu z panem prezydentem – stwierdziła Julia Przyłębska, pytana przez PAP o doroczne Zgromadzenie Ogólne sędziów z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Cytat za portalem Polskiego Radia.

PAD: Apeluję, aby dyskusje konstytucyjne były organizowane w całym kraju

PAD: Apeluję, aby dyskusje konstytucyjne były organizowane w całym kraju

Apeluję o to, aby takie debaty, dyskusje konstytucyjne były w całym kraju organizowane. Mogę powiedzieć jako prezydent i ten, który ma do pomocy KPRP, ministrów, doradców i innych wspołpracowników, że będę się starał i będziemy się starali w tych debatach brać udział – mówił prezydent Andrzej Duda w Gdańsku w trakcie debaty konstytucyjnej.

Jak podkreślił, będą także organizowane debaty i spotkania w Pałacu Prezydenckim. – Chciałbym aby takie dyskusje toczyły się w calej Polsce – dodał prezydent.

PAD: Chciałbym aby referendum odbyło się 11 czy też 10-11 listopada 2018 roku

PAD: Chciałbym aby referendum odbyło się 11 czy też 10-11 listopada 2018 roku

Chciałbym aby ono [referendum konstytucyjne] odbyło się 11 listopada czy też 10-11 listopada [2018 roku], a więc poprzez dwa dni. Dlatego, że to ważny moment, niezwykle ważny moment dla nas wszystkich, Polaków, bo wszyscy jesteśmy przywiązani do niepodległości RP, do suwerennego państwa, bo tylko w takim państwie możemy sami stanowić o sobie – mówił prezydent Andrzej Duda w Gdańsku w trakcie debaty konstytucyjnej.

Jak podkreślał, konstytucja z 1997 roku jest dla niego konstytucją okresu przejściowego. PAD stwierdził też, że chciałby, aby oceny konstytucji dokonali nie tylko eksperci, ale także obywatele.

Wśród kwestii, które mają być poruszone, wymienił m.in. system emerytalny, finansowanie służby zdrowia czy podział władz – czy prezydent ma zostać wybierany w wyborach powszechnych, ilu powinno być parlamentarzystów, etc.

„Mnie najbardziej uderzyły dwie kwestie” – PAD o niedostatkach w konstytucji

„Mnie najbardziej uderzyły dwie kwestie” – PAD o niedostatkach w konstytucji

Dzisiejsza debata służy temu, byśmy po prawie 30 latach od wielkich przemian ustrojowych ten proces rzeczywistego budowania państwa demokratycznego w Polsce realizowali także poprzez naprawienie tych niedostatków, które znajdują się w obecnej Konstytucji – mówił prezydent Andrzej Duda w Gdańsku w trakcie debaty konstytucyjnej. Jak dodał:

„Mnie najbardziej uderzyły dwie kwestie na przestrzeni tych ostatnich lat. Po pierwsze, spór kompetencyjny do jakiego doszło pomiędzy premierem a prezydentem, który toczył się przed TK na wniosek ówczesnego premiera Tuska przeciwko – można powiedzieć – Lechowi Kaczyńskiemu. Postępowanie przed TK, w którym miałem zaszczyt brać udział jako minister w Kancelarii Prezydenta. Tamta sytuacja uzmysłowiła mi, jak bardzo nieprecyzyjna w tym zakresie jest polska konstytucja z 1997 roku, jak bardzo nieprecyzyjny jest podział kompetencji”

Jak mówił dalej:

„Następna sytuacja to był moment, kiedy mimo protestów tak zdecydowanych ze strony „Solidarności” i innych związków zawodowych podnoszono wiek emerytalny, wbrew polskiemu społeczeństwu, pracownikom, w moim przekonaniu fundamentalnej zasadzie praw nabytych, bo na co innego ludzie się zgadzali w momencie, kiedy rozpoczynali swoją karierę zawodową, pracę, budowanie swojego stażu emerytalnego. Wtedy przeżyłem dwa zawody. Pierwszy był taki, że ten głos w ogóle nie został wysłuchany przez ówczesną większość parlamentarną, że nie dopuszczono do referendum w tej sprawie i drugi element to było to, że prezydent tę ustawę podpisał, a następnie że TK stwierdził, że wszystko jest w porządku i zgodne z Konstytucją. Wtedy ten Trybunał się w moich oczach zdelegitymizował, tamten właśnie”

Prezydent stwierdził też, że „Konstytucja ma być dla obywateli, nie tylko dla elit”.

Karczewski: Jestem jeszcze nieprzekonany co do terminu referendum 11 listopada

Karczewski: Jestem jeszcze nieprzekonany co do terminu referendum 11 listopada

Pomysł dot. dwudniowego referendum jest godny rozważenia. Sam osobiście jestem jeszcze nieprzekonany co do terminu [11 listopada], który wstępnie został zaproponowany przez prezydenta. Myślę, że jeszcze będziemy na ten temat rozmawiać i dyskutować – mówił Stanisław Karczewski w Gdańsku w trakcie debaty konstytucyjnej. Jak dodał:

„Nie chciałbym żeby referendum odbywało się – takie mam również wrażenie – razem z wyborami samorządowymi, jednak będzie powodowało to spór polityczny i ci, którzy będą konkurować o urząd prezydenta, będą również w swojej debacie, swoich wystąpieniach wójtów, burmistrzów i radnych, kto jest za, a kto przeciw. Też nam zależy, żeby frekwencja w tym referendum była wysoka”

Marszałek Senatu przyznał też, że chciałby, aby przyszła Konstytucja zagwarantowała miejsca w Senacie dla Polonii i zabezpieczyła program Rodzina 500+.