Live

Schetyna: Jeżeli projekt PAD będzie dobry, zgodny z Konstytucją, to cała opozycja będzie „za”

Schetyna: Jeżeli projekt PAD będzie dobry, zgodny z Konstytucją, to cała opozycja będzie „za”

Tak. Nie mogą łamać Konstytucji. To nie kwestia prestiżu. Jeżeli środowiska będą zaangażowane, jeżeli te projekty będą konsultowane, to absolutnie tak [PO może je poprzeć]. To nie chodzi o to, aby być autorem czy współautorem. Nam zależy na tym, aby prawo było uniwersalne, zgodne z Konstytucją i takie, które będzie gwarantować, że w przyszłości nie dojdzie do tego, co widzieliśmy przez ostatnie miesiące. Te gwarancje są najważniejsze i to rolą prezydenta jest to, aby ten scenariusz napisać i ma ogromną możliwość – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.

Jeżeli będzie dobry projekt, zgodny z Konstytucją, która da gwarancje sensownej obecności i podmiotowości, niezależności władzy sądowniczej, to cała opozycja będzie „za”. Jest wtedy pytanie o te kilkanaście głosów ze strony PiS, czy poprą projekt prezydenta. To możliwe, możemy takie scenariusze pisać – dodał lider PO.

Schetyna: PAD poszedł dalej niż się spodziewaliśmy

Schetyna: PAD poszedł dalej niż się spodziewaliśmy

Prezydent Duda poszedł dalej niż się wydawało, niż się spodziewaliśmy, bo zawetował dwie ustawy. Potrzebne jest 3 x weto, mówiliśmy o tym, ale to był bardzo poważny sygnał, że chce budować własną podmiotowość i drogą prezydencką. To ważne – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.

Schetyna: Wakacji nie ma. Zlikwidowaliśmy nawet dyżury, jesteśmy wszyscy

Schetyna: Wakacji nie ma. Zlikwidowaliśmy nawet dyżury, jesteśmy wszyscy

Wakacji nie ma, bo tak naprawdę już nawet zlikwidowaliśmy dyżury, które są klasyczną organizacją wakacyjną, kiedy część ludzi zostaje, żeby być blisko, w Sejmie, teraz nawet nie ma dyżurów. Jesteśmy wszyscy, a ci, którzy muszą być [poza Warszawą], w ciągu kilku godzin muszą wiedzieć, że muszą być z powrotem – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.

Jak przyznał, dodatkowe posiedzenie Sejmu z uwagi na remont sali plenarnej jest raczej niemożliwe, ale trzeba być przygotowanym do różnych scenariuszy.

Ziobro: Zalecałbym rzecznikowi PAD by w swoich wypowiedziach zachował skromność i umiar

Ziobro: Zalecałbym rzecznikowi PAD by w swoich wypowiedziach zachował skromność i umiar

Odnośnie komentarza rzecznika prezydenta – znam prezydenta Dudę stosunkowo długo i zawsze go znałem jako człowieka o dużej osobistej skromności. Dlatego zalecałbym rzecznikowi by w swojej wypowiedziach też tę skromność i umiar zachował, bo wtedy będzie dobrze służył swojemu szefowi – mówił Zbigniew Ziobro w Sejmie.

Ziobro: Jesteśmy lojalnym koalicjantem

Ziobro: Jesteśmy lojalnym koalicjantem

Jesteśmy lojalnym koalicjantem, uczestnikiem rządu dobrej zmiany. Mamy stabilną grupę w polskim parlamencie, 8 posłów, 2 senatorów i jesteśmy jak jeden mąż. Na nas można polegać. Mamy odwagę uczestniczyć we wszystkich projektach dobrej zmiany i będziemy je realizować. Tupanie większej lub mniejszej grupy osób tego nie zmieni, ponieważ zobowiązaliśmy się wobec milionów wyborców – mówił Zbigniew Ziobro w Sejmie. Jak dodał:

„Odnoszę się z szacunkiem do decyzji prezydenta, nie podzielając jego decyzji, uznając ją za niedobrą dla sądownictwa i polskich obywateli, że wziął odpowiedzialność za ten fragment reformy państwa, ale wyrażając gotowość wsparcia dla niego, jeśli przedstawi zmiany, które będą miały w sobie odwagę, której Polsce potrzeba”

Minister sprawiedliwości zapowiedział też, że „rozważymy, czy odpowiadać KE”.

Ziobro: Liczę na odważną decyzję prezydenta. W tej chwili ruch należy do PAD

Ziobro: Liczę na odważną decyzję prezydenta. W tej chwili ruch należy do PAD

Decyzje prezydenta mnie zaskoczyły i nie uważam je za trafne z punktu widzenia polskiego obywatela i dobra sądownictwa, ale dalej mam nadzieję, że prezydent będzie gotów przedstawić zapowiadane zmiany, które będą zgodne z jego zobowiązaniami, jakie zaciągnął wobec swoich wyborców, zdecydowanie radykalnej zmiany w polskim sądownictwie. W takim zakresie nie liczą się osobiste ambicje, one są na czwartym, piątym planie. Liczy się sprawa, wartości, które są wyżej, a ta sprawa dotyczy zdecydowanej poprawy funkcjonowania polskiego sądownictwa, a w szczególności podniesienia standardów etycznych w sądownictwie – mówił Zbigniew Ziobro w Sejmie.

Liczę na odważną decyzję prezydenta. Jeżeli ona taka będzie, zgodna z programem, który żeśmy przekładali, to na pewno prezydent może liczyć na nasze poparcie, ale po drodze nastąpiły pewne zdarzenia i rozumiem, że w tej chwili ruch należy do prezydenta – dodał minister sprawiedliwości.

Ziobro: Decyzji PAD nie uważamy za dobrej dla polskiego sądownictwa

Ziobro: Decyzji PAD nie uważamy za dobrej dla polskiego sądownictwa

Nie żałuję swoich słów [o wecie] ponieważ uważam, że one były trafną analizą polityczną, która podpowiadała naturalną i logiczną sytuację, która należało się spodziewać. Tak sądziłem wówczas i nie zmieniam zdania, że mieliśmy prawo oczekiwać innej decyzji prezydenta w tej sprawie i chyba nikt z państwa nie ma wątpliwości co do tego, że ta decyzja nas nie cieszy i nie uważamy ją za dobrą decyzję dla polskiego sądownictwa – mówił Zbigniew Ziobro w Sejmie.

Ziobro: Szerzej na temat moich relacji i rozmów z PAD wypowiadam się w jednym z tygodników

Ziobro: Szerzej na temat moich relacji i rozmów z PAD wypowiadam się w jednym z tygodników

Szerzej na temat moich relacji i rozmów z prezydentem wypowiadam się w jednym z wywiadów dla jednego z tygodników, który już udzieliłem i nie chcę się powtarzać. Mogę powiedzieć o swoim swoim spotkaniu, które odbyło się z prezydentem na przełomie marca i kwietnia – mówił Zbigniew Ziobro w Sejmie.

Ziobro: Polska wymaga spokoju i spokojnego reformowania wymiaru sprawiedliwości

Ziobro: Polska wymaga spokoju i spokojnego reformowania wymiaru sprawiedliwości

Polska wymaga spokoju i spokojnego reformowania wymiaru sprawiedliwości. Wymiar sprawiedliwości jest jedną z największych bolączek polskiego społeczeństwa. Sądy działają bardo źle. Timmermans i jego koledzy mogą tego nie rozumieć, sami takich problemów nie mają. Tam władza sądownicza jest inaczej zorganizowana, działa znacznie sprawniej, kojarzy się też z inną kulturą prawniczą i sądową niż ma to miejsce w Polsce – mówił Zbigniew Ziobro w Sejmie.

Uważamy, że mamy bardzo silmy mandat demokratyczny by zrealizować nasze zobowiązanie i mogę państwu w powiedzieć, że nie ustaniemy w tym, by te reformy doprowadzić do skutecznego końca – mówił dalej minister sprawiedliwości.

Ziobro: Chciałbym poprosić Timmermansa, by przestał z taką butą i arogancją wypowiadać się o Polsce

Ziobro: Chciałbym poprosić Timmermansa, by przestał z taką butą i arogancją wypowiadać się o Polsce

Wiemy chyba wszyscy o tym, że szkoły z historii, że Holandia ma długie doświadczenia kolonialne, ale złe nawyki trzeba wypełniać i chciałbym poprosić pana Timmermansa, by przestał z taką butą i arogancją wypowiadać się o Polsce i do Polski, do Polaków, do polskich władz, bo my zasługujemy na szacunek. Tego szacunku oczekujemy i kategorycznie się domagamy – mówił Zbigniew Ziobro w Sejmie

Suski: Jeżeli rzecznik PAD sugeruje, że byłbym lepszym prezydentem niż obecny… Czemu nie?

Suski: Jeżeli rzecznik PAD sugeruje, że byłbym lepszym prezydentem niż obecny… Czemu nie?

To jest rzecz nierozstrzygnięta [śmiech]. Nigdy do tego nie aspirowałem, ale jeżeli rzecznik prezydenta sugeruje, że byłbym lepszym prezydentem niż obecny… Czemu nie? – stwierdził Marek Suski w rozmowie z portalem TV Republika, komentując poranne słowa Krzysztofa Łapińskiego. Jak dodał:

„Traktuję swoje funkcje publiczne jako służbę, a nie jako promowanie własnej osoby. Rzeczywiście prezydent popełnił błąd, jak to w życiu bywa. Czasem jest się skrytykowanym za błędy. To tylko kwestia tego, jak ktoś znosi krytykę, czy potrafi się zreflektować, nawet po delikatnej krytyce. Ja krytykowałem pana prezydenta delikatnie, z poczuciem humoru. Sam wręcz fizycznie walczyłem o zmiany w sądownictwie, mam nawet siniaki na brzuchu, jak mnie Petru ze swoją bandą przycisnął do stołu prezydialnego. Dlatego pozwoliłem sobie na żart. Jak następnym razem Petru będzie szalał to poproszę pana prezydenta o interwencje. Bo ja mam się narażać, przyjmować ciosy, a pan prezydent, mimo że przyjęliśmy poprawki, zgodnie z umową, ustawy wetuje? Uznałem, że prezydent nie docenił naszej pracy i mam prawo do oceny prezydenta. Prezydent nie jest panem Bogiem i musi się liczyć z tym, że jak będzie źle postępował to będzie krytykowany. Moim zdaniem to był kardynalny błąd prezydenta. Jako obywatel, jako poseł, jako wyborca i to czynny, który organizował kampanię panu prezydentowi, mam prawo mieć ocenę negatywną działań, szczególnie, że obiecywał, że zmiany w sądownictwie są celem prezydentury. Teraz się z tego wycofał… Prezydent ma prawo krytykować posłów, a posłowie mają prawo krytykować prezydenta”

Kijowski odchodzi z KOD

Kijowski odchodzi z KOD

Zrezygnowałem z funkcji Przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze Komitetu Obrony Demokracji. Wystąpiłem ze Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji. Kiedy rezygnowałem z kandydowania na funkcję Przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji podałem bardzo konkretne argumenty. Nie mogłem odpowiadać za nierzetelne i niepełne sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia za rok 2016. Nie chcę dłużej firmować publicznej aktywności tego Stowarzyszenia – napisał Mateusz Kijowski na swoim blogu.