PAD: Nie podpiszę ustawy o SN, jeśli na biurko nie trafi do podpisu moja ustawa o KRS

Projekt Andrzej Duda zgłosił do marszałka Sejmu mały projekt ustawy zmieniający ustawę o KRS – tak, by członków nowej rady wybrał Sejm większością 3/5. Jednocześnie PAD postawił ultimatum: jeżeli Sejm nie uchwali tej ustawy, to on nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak mówił:

„Mam pełną świadomość od lat, ale mocno ugruntowaną w czasie kampanii, kiedy bezpośrednio spotykałem się z moimi rodakami, jak i teraz kiedy jestem prezydentem i także się spotykam, a jest tych spotkań wiele, że Polacy nie są zadowoleni z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, Polacy mają wiele zarzutów pod adresem wymiaru sprawiedliwości i wymiar sprawiedliwości wymaga w naszym kraju zmian. Wiele powinno się także zmienić w środowisku sędziowskim, w mentalności niektórych sędziów, bo sędziowie nie są najważniejszą kastą, a 10 tys. To nie jest ledwo pensja, która pozwoli na przeżycie, bo większość Polaków żyje na co dzień za nieporównywalnie mniej. Należy im się szacunek, także temu, co uzyskują ze swojej pracy.

Ale wymiar sprawiedliwości jest kwestią bardzo poważną, wymaga reform, ale mądrej reformy. Zgadzam się z tym, że potrzebna jest reforma KRS, z zasadniczymi kierunkami tej reformy. Jestem przekonany, że potrzebna jest także reforma SN, ale powinna być to reforma wprowadzana mądrze i przeprowadzona spokojnie. Dzisiaj wobec debaty, która się toczy, głosów, które padają, biorąc pod uwagę także zmianę ustawy o KRS, która jest u mnie w tej chwili i na której podpisanie lub niepodpisanie mam czas, chcę powiedzieć jedno. Zgłosiłem dzisiaj do marszałka Sejmu ustawę zmieniającą ustawę o KRS. Bardzo krótko, składającą się z dwóch przepisów, gdzie jest jasno i wyraźnie powiedziane, że członków nowej KRS Sejm będzie wybierał większością 3/5. Ten projekt ma zapobiec w efekcie twierdzeniom o tym, że KRS jest upartyjniona tylko poprzez jedno ugrupowanie, że działa pod dyktatem politycznym. Nie może być takiego wrażenia”

Chcę powiedzieć wszystkim liderom politycznym, posłom i moim rodakom. Nie podpiszę ustawy o SN – nawet jeżeli taka zostanie uchwalona – jeżeli wcześniej ta ustawa złożona przeze mnie nie trafi na moje biurko uchwalona przez polski parlament i nie stanie się częścią polskiego systemu prawnego – dodał PAD.