Live

Bielan: Prezydent Duda jest autorem zaproszenia prezydenta Trumpa do Polski

Bielan: Prezydent Duda jest autorem zaproszenia prezydenta Trumpa do Polski

Prezydent Andrzej Duda [jest autorem zaproszenia prezydenta Trumpa do Polski]. Prezydent Duda jest protokolarnie partnerem dla prezydenta Trumpa. To on zaprosił prezydenta do Polski. Dzięki wysiłkowi wielu osób, przede wszystkim prezydent Dudy, ministra Szczerskiego, Waszczykowskiego, senator Anders, ambasadora Wilczka. Prezydent Chorwacji również – mówił Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Bielan: Na kongresie PiS będziemy programować zadania na kolejne 2 lata

Bielan: Na kongresie PiS będziemy programować zadania na kolejne 2 lata

[Na kongresie PiS] będą przemawiać liderzy trzech ugrupowań tworzących obóz Zjednoczonej Prawicy, czyli przede wszystkim Jarosław Kaczyński, ale również Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro – stwierdził Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24. Jak mówił: – [Na kongresie] będziemy programować zadania na kolejne 2 lata. W tym sensie Jarosław Kaczyński jest wielkim strategiem, natomiast władzę wykonawczą ma pani premier.

Bielan: Moja intuicja mi mówi, że Trump w Warszawie podkreśli wagę artykułu 5.

Bielan: Moja intuicja mi mówi, że Trump w Warszawie podkreśli wagę artykułu 5.

Nie jestem autorem przemówienia prezydenta Trumpa, ale moja intuicja mi mówi, że prezydent Trump odniesie się do tego i podkreśli wagę art. 5 będąc w Warszawie – mówił Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Bielan: O ile wiem z prywatnych rozmów z ministrem Szyszko, to on kocha puszczę i lasy

Bielan: O ile wiem z prywatnych rozmów z ministrem Szyszko, to on kocha puszczę i lasy

O ile wiem z prywatnych rozmów z ministrem Szyszko, to on kocha puszczę i lasy. Jak rozumiem, chodziło mu o to, że wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO utrudnia rozmaite działania, które mają za zadanie ratowanie puszczy – mówił Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Bielan o konflikcie Waszczykowski-Szczerski: Wydaje mi się, że te wypowiedzi były niepotrzebne

Bielan o konflikcie Waszczykowski-Szczerski: Wydaje mi się, że te wypowiedzi były niepotrzebne

– Wszyscy jesteśmy ludźmi, również szef MSZ. Widziałem wypowiedź ministra w „Faktach”, który mówił, że to była poranna jakaś rozmowa i być może nie był do końca obudzony. Kiedy widziałem się z nim 2 tygodnie temu w Waszyngtonie to mówił, ze jest już 12. dzień w podróży. Nie dziwię mu się, że w porannym wywiadzie może nie do końca precyzyjnie ubrać swoje myśli w słowa – mówił Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24. Jak dodał:

„Wydaje mi się, że te wypowiedzi były niepotrzebne. Tym bardziej, że wypowiedź ministra Waszczykowskiego odnosiły się do nominacji, które były już od kilku dni podpisane w Pałacu. Cieszę się, że dzisiaj doszło do bezpośredniej rozmowy ministra Waszczykowskiego i Szczerskiego”

Schetyna: Będę bronił RPO, bo uważam, że dobrze wykonuje swoje obowiązki

Schetyna: Będę bronił RPO, bo uważam, że dobrze wykonuje swoje obowiązki

Nie czytałem całej tej wypowiedzi, byłem pytany przez dziennikarzy. Wiem, że [Adam Bodnar] przeprosił i wycofał się z tej wypowiedzi [nt. Holocaustu]. RPO jest dla rządzących takim wrogiem, więcej niż przeciwnikiem i wszystko, co się odnosi do jego wypowiedzi, aktywności jest negatywne – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Dorotą Gawryluk w „Gościu Wydarzeń” Polsat News. Jak dodał:

„Polacy nie uczestniczyli w Holocauście. W Polsce dokonał się Holocaust przez to, że nazistowskie, niemieckie obozy śmierci były obecne na terenach RP. Będę bronił RPO, bo uważam, że robi dobrą pracę, dobrze wykonuje swoje obowiązki, jest gwarantem praw obywatelskich i wolności obywatelskich. Jeżeli powiedział coś złego, powinien za to przeprosić i wziąć odpowiedzialność”

Schetyna: Dzisiaj jest potrzebny gest. To kilkanaście, kilkadziesiąt osób, matek z dziećmi

Schetyna: Dzisiaj jest potrzebny gest. To kilkanaście, kilkadziesiąt osób, matek z dziećmi

– Dzisiaj jest potrzebny gest. Jeżeli polskiego rządu nie stać na ten gest, pokazania otwartości i takiego spojrzenia w przyszłość, że jesteśmy częścią wspólnoty i chcemy o tym rozmawiać. Ten gest to kilkanaście, kilkadziesiąt osób, matek z dziećmi. Polskę powinno na to stać. Jeśli nie stać na to premier Szydło, to będzie stać na to opozycję i Platformę – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Dorotą Gawryluk w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

Schetyna: Polska jest absolutnie na marginesie UE, jeśli chodzi o decyzje

Schetyna: Polska jest absolutnie na marginesie UE, jeśli chodzi o decyzje

Sprawa jest poważna dlatego, że Polska jest absolutnie na marginesie UE, jeśli chodzi o decyzje. Z takim agresywnem zaangażowaniem przeciwko w ogóle rozmowie o kwestiach uchodźczych, ofiarach wojny, migracji – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Dorotą Gawryluk w „Gościu Wydarzeń” Polsat News. Jak dodał:

„To nie premier Szydło będzie decydować, czy mam się wypowiadać czy nie. Jeżeli kwestia dotyczy kilkunastu czy kilkudziesięciu osób, matek z dziećmi, jeżeli polski rząd nie jest w stanie rozmawiać o tym, odrzuca rozmowę, temat rozmowy, to mówię jako szef PO: mamy prezydentów z Platformy, zarządy województw, marszałków. Jesteśmy w stanie zorganizować przyjazd i pobyt kilkudziesięciu osób, żeby pokazać, że Polska nie jest wykluczona z UE, nie wyklucza się z UE”

Szydło: Warto, aby liderzy polskiej opozycji przestali uprawiać politykę na problemie migracyjnym

Szydło: Warto, aby liderzy polskiej opozycji przestali uprawiać politykę na problemie migracyjnym

Politykę migracyjną prowadzi rząd i wykorzystywanie dla celów politycznych nieszczęścia, jakim jest los tych, którzy próbują dotrzeć do Europy i znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, jest po prostu niegodny i myślę, że warto, aby liderzy polskiej opozycji przestali wreszcie uprawiać politykę właśnie na problemie migracyjnym – mówiła premier Beata Szydło na briefingu w Brukseli. Jak mówiła dalej:

„Polski rząd mówi bardzo jasno i naprawimy to, co poprzedni rząd Platformy, reprezentowany przez Ewę Kopacz przy wsparciu Donalda Tuska zaakceptował, czyli politykę, która miała doprowadzić do przyjmowania migrantów w Polsce. Zgodzono się na kwoty. Będziemy jutro rozmawiać na ten temat, ale my w tej chwili proponujemy rozwiązania, które z jednej strony mają przede wszystkim skutecznie pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Prowadzimy bardzo ożywioną i ambitną polityką humanitarną, chcemy wspierać tych wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują – tam, na miejscu. Polska angażuje się finansowo w pomoc w państwach, w których jest w tej chwili toczy się wojna. Przeznaczamy bardzo dużą pomoc na zarówno prowadzenie szpitali, odbudowę szpitali, szkół. Przystąpiliśmy do projektu, który ma na celu odbudowę domów dla ludzi, którzy stracili swoje mieszkania, pomagamy w zakupi sprzętu medycznego, zaangażowaliśmy się w akcję leczenia dzieci syryjskich i to wszytko będziemy kontynuować. To znaczne kwoty, które będą jeszcze zwiększane. Do tego należy jeszcze zaliczyć zaangażowanie Polski w ten projekt, który jest realizowany na poziomie UE razem z Turcją i uważamy, że ta pomoc humanitarna tam na miejscu przynosi bardzo dobre rezultaty. Drugi aspekt to oczywiście zaangażowanie się Polski w ochronę granic zewnętrznych UE i służymy pomocą tym wszystkim państwom, które się do nas w tej sprawie zwracają”

Na pewno nie zgodzimy się na to, żeby prowadzić politykę, która będzie zagrażała bezpieczeństwu polskich obywateli. Jeżeli dzisiaj mamy jako państwo skutecznie pomagać, angażować się w tę pomoc, to powinniśmy przede wszystkim wykazać tutaj wielką odpowiedzialność, stąd mój apel do polityków opozycji, którzy dzisiaj próbują przede wszystkim politycznie wykorzystywać – jak wcześniej wspomniałam – nieszczęście ludzi i temat migracji. To nie jest ani proste ani łatwe zadanie, wymaga ogromnej empatii, zaangażowania, ale przede wszystkim w naszej opinii musi być realizowana polityka migracyjna, która jest skuteczna – dodała szefowa rządu.

Szydło: Polska jest gotowa do wzmacniania europejskiej polityki obronnej

Szydło: Polska jest gotowa do wzmacniania europejskiej polityki obronnej

Jesteśmy w trakcie posiedzenia [Rady Europejskiej], zakończyła się pierwsza cześć dot. bardzo ważnych kwestii związanych z bezpieczeństwem w zakresie zewnętrznym jak i wewnętrznym UE. Przedstawiłam stanowisko Polski, które bardzo mocno wspiera konkluzja zaproponowane w tej części obecnego szczytu. W naszym przekonaniu Europa powinna robić więcej dla swojego bezpieczeństwa, w zakresie zewnętrznym i wewnętrznym, zagrożonym przez terroryzm. Rozmawialiśmy o tym – są różne propozycje, my stoimy na stanowisku, że przede wszystkim nadszedł czas na to, aby walka z terroryzmem była skuteczna i dobrze, że ten temat wybrzmiał dzisiaj na naszym posiedzeniu i myślę, ze te konkluzje, które zostały przyjęte, pokazują, że tego typu myślenie zaczyna przeważać w UE – mówiła premier Beata Szydło na briefingu w Brukseli. Jak mówiła dalej:

„Polska jest gotowa do wzmacniania europejskiej polityki obronnej oraz do przystąpienia do wzmocnionej współpracy strukturalnej, czyli PESCO. Kluczowe oczekiwania Polski to spójność działania w UE z NATO, naszymi zobowiązaniami w ramach tej organizacji oraz naszymi krajowymi planami obronnymi. Na wniosek Polski zostały sformułowane ścisłe zapisy ws. NATO, odnoszące się także do deklaracji warszawskiej. Będziemy zabiegali, aby polityka unijna odpowiadała na wyzwania dla bezpieczeństwa płynące tak z południa, jak i ze wschodu. Unijna polityka bezpieczeństwa musi być oparta o równowagę strategiczną. Konkluzje we właściwy sposób odnoszą się do celów europejskiego funduszu obronnego. Chcemy, by był on w pełni dostępny dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i dlatego zabiegaliśmy o odnotowanie tam firm średniej kapitalizacji, takiej jak PGZ, a także firm mniejszych i średnich”

Konkluzje odniosły się także do utworzonego niedawno centrum eksperckiego ds. zagrożeń hybrydowych z siedzibą w Helsinkach. Polska jest państwem założycielem centrum i aktywnie włączy się w jego pracę – dodała szefowa rządu.

Premier poinformowała też, że z inicjatywy Polski powstał list dot. znaczenia budowy rynku cyfrowego dla Europy, podpisany przez 17 szefów państw i rządów UE.

Waszczykowski: Umówiliśmy się z Szczerskim na przejrzenie procedur ws. nominacji ambasadorskich

Waszczykowski: Umówiliśmy się z Szczerskim na przejrzenie procedur ws. nominacji ambasadorskich

Mieliśmy przed chwilą dłuższą rozmowę z ministrem Szczerskim. Porozmawialiśmy nt. stanu przygotowań do wizyty prezydenta Trumpa, jak również umówiliśmy się na przejrzenie procedur w sprawach nominacji ambasadorskich. Spotkamy się z jakiś czas z urzędnikami, którzy są odpowiedzialni za te procedury, aby sprawdzić jak można to maksymalnie przyspieszyć – stwierdził Witold Waszczykowski w rozmowie z TVN24.

Rząd we wtorek o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego „Instytucie Wolności”

Rząd we wtorek o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego „Instytucie Wolności”

W przyszłym tygodniu – we wtorek o 9:00 – rząd zajmie się projektem ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego „Instytucie Wolności”, przedłożonym przez pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego.