Rząd jutro o korekcie programu 500+

Ocena dotychczasowych skutków wprowadzenia programu „Rodzina 500+” jest jednoznacznie pozytywna. Program realizuje 3 podstawowe cele jakie zostały przed nim postawione – inwestycji w rodzinę, redukcji ubóstwa wśród dzieci oraz pronatalistyczny. Ważne jest także przywracanie rodzinom godności, zachęcanie młodych by nie emigrowali, czy przywracanie obywatelom wiary w państwo – napisano w uzasadnieniu do projektu, którym jutro zajmie się rząd. Punkt ten dzisiaj dopisano do porządku obrad.

Z tego względu – jak argumentuje ministerstwo rodziny – nie proponuje się zmiany podstawowych zasad programu „Rodzina 500+”. Nadal będzie to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane do 18. roku życia dziecka, z kryterium dochodowym (800/1200 zł netto na osobę w rodzinie) obowiązującym jedynie na pierwsze dziecko.

Projekt ustawy ma na celu przede wszystkim wprowadzenie zmian, które umożliwią redukcję niepożądanych zjawisk, które zaobserwowano – choć nie mają one masowego charakteru – w trakcie pierwszego roku realizacji rządowego programu „Rodzina 500+”, takich jak:

  • dopasowywanie dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko
  • niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie przez rodziców samotnego wychowywania dziecka
  • w celu wyłączenia drugiego z rodziców ze składu rodziny i jego dochodu, deklarowanie w oświadczeniach składanych przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczające się 
w formie karty podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego, zaniżonego dochodu pozwalającego spełnić kryterium dochodowe

Dodatkowo niniejszy projekt doprecyzowuje niektóre przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w tym dotyczące ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci pozostające pod opieką naprzemienną rodziców nie tworzących rodziny, a także ujednolica i doprecyzowuje przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych 
i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.