Live

Przyłębska: Morawski przeprosił. Z mojego punktu widzenia zamyka to sprawę

Przyłębska: Morawski przeprosił. Z mojego punktu widzenia zamyka to sprawę

– Nie znam treści tego oświadczenia [sędziów TK]. Dowiedziałam się o nim przed chwilą z mediów. Wiem, że wiceprezes Biernat rozmawiał nt. tego oświadczenia również w innej stacji telewizyjnej. Jeśli chodzi o całą sprawę sędziego Morawskiego, to od razu chciałam powiedzieć, że nie wpłynął żaden wniosek o prowadzenie postępowania dyscyplinarnego. Żaden sędzia TK takiego wniosku nie złożył. Rzeczywiście cała sprawa była przedmiotem wielu kontrowersji i komentarzy. Zwróciłam się do sędziego Morawskiego o wyjaśnienie sprawy. Sędzia Morawski wyjaśnił. Część tych wyjaśnień znajduje się w jego oświadczeniu, które w dniu dzisiejszym ukazało się w mediach i również złożył krótkie oświadczenie, w którym przeprosił. Z mojego punktu widzenia zamyka to sprawę, ponieważ nie mam żadnych wniosków formalnych, nad którymi mogłabym się pochylić ani wszczynać jakiekolwiek postępowania – stwierdziła Julia Przyłębska w „Minęła 20” TVP Info.

Jak dodała, sama nie widzi powodów do wszczynania takiego postępowania, a jeżeli miałaby podjąć taką decyzję, to musiałaby przyjrzeć się wszystkim dotychczasowym sędziom TK, także w stanie spoczynku.

Błaszczak: Czyje interesy reprezentuje Tusk? Z całą pewnością nie polskie

Błaszczak: Czyje interesy reprezentuje Tusk? Z całą pewnością nie polskie

Można postawić zasadnicze pytanie: czyje interesy reprezentuje Donald Tusk? Z całą pewnością nie polskie. Nie leży w interesie Polski grożenie konsekwencjami w tej sytuacji, w której Polska, rząd polski zdecydowanie mówią, że nie narażą naszego kraju na zagrożenie, a zagrożenie jest realne – stwierdził Mariusz Błaszczak w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Błaszczak: Tusk zaatakował Polskę i Polaków

Błaszczak: Tusk zaatakował Polskę i Polaków

Polski rząd jest solidarny wobec naszych partnerów. To wtedy, kiedy np. Węgrzy zwrócili się do nas o pomoc, pomogliśmy. 30 strażników granicznych z Polski było, patrolowało granicę węgiersko-serbską, kiedy Bułgaria się z takim wnioskiem do nas zwróciła, znowu polscy strażnicy pojechali na granicę bułgarsko-turecką, byli na granicy słoweńsko-chorwackiej. Jesteśmy tam, gdzie jest taka potrzeba. Teraz polscy strażnicy graniczni są na granicy macedońsko-greckiej. Jesteśmy solidarni – stwierdził Mariusz Błaszczak w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info. Jak dodał:

„To smutna informacja, chociaż my nie mieliśmy złudzeń, kiedy polski rząd był przeciwny kandydaturze Donalda Tuska na kolejną kadencję. Spodziewaliśmy się takiej postawy, na niekorzyść interesów Polski. To szkodzenie Polsce. Mówienie o konsekwencjach niewykonywania złej decyzji, jaką podjął rząd PO-PSL, przy złamaniu solidarności Grupy Wyszehradzkiej. Nie spodziewaliśmy się niczego dobrego po Tusku. Donald Tusk zaatakował Polskę i Polaków tymi wypowiedziami”

Radio Kielce: Poseł Artur Gierada kandydatem PO na prezydenta miasta

Radio Kielce: Poseł Artur Gierada kandydatem PO na prezydenta miasta

Poseł Artur Gierada będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Kielc. Jego osobę wskazały miejskie struktury partii. Do startu w wyborach, potrzebna jest jeszcze akceptacja Zarządu Krajowego ugrupowania – podało Radio Kielce.

Artur Gierada zapowiedział, że jeśli będzie oficjalnym kandydatem PO, to przedstawi program, którego założenia oprze na szerokich konsultacjach społecznych. Chce skupić się przede wszystkim na sprawach gospodarczych.

Poseł przyznaje, że jego nazwisko było już kilkakrotnie wymieniane w kontekście ubiegania się o fotel prezydenta Kielc, ale do tej pory nie startował w wyborach. jest przekonany, że aktualnie, jego wiek i doświadczenie polityczne pozwala liczyć na sukces w głosowaniu.

Biernat: Osobiście nie uznaję Morawskiego za sędziego TK. On został wybrany na miejsce już zajęte

Biernat: Osobiście nie uznaję Morawskiego za sędziego TK. On został wybrany na miejsce już zajęte

Osobiście nie uznaję go za sędziego, ponieważ 3 grudnia 2015 roku został wydany wyrok ws K 34/15. On jest dalej na stronach TK i w tym wyroku wyraźnie jest powiedziane, że podstawy prawne do powołania 3 sędziów z października 2015 roku nie budzą wątpliwości konstytucyjnych. Wobec tego prof. Morawski został wybrany na miejsce już zajęte – mówił Stanisław Biernat w rozmowie z Anitą Werner w „Faktach po faktach” TVN24.

Biernat: Sprawa będzie zakończona, kiedy Morawski przyzna, że nie miał racji i przeprosi sędziów

Biernat: Sprawa będzie zakończona, kiedy Morawski przyzna, że nie miał racji i przeprosi sędziów

– Mówiąc szczerze to mi nie wystarcza [przeprosiny Lecha Morawskiego]. To przeprosiny bardzo lakoniczne, sformułowane warunkowo, że jeżeli ktoś się poczuł dotknięty, to go niniejszym prof. Morawski przeprasza. Poza tym było tam powiedziane, że te przeprosiny kończą sprawę. Nie może być tak, że prof. Morawski najpierw rozpętał taką aferę, a teraz będzie decydował, że sprawa jest zakończona. Sprawa będzie zakończona wtedy, jeżeli Morawski przyzna: nie miałem racji, zagalopowałem się, przepraszam sędziów TK, a nie stwierdzam żadnej korupcji – mówił Stanisław Biernat w rozmowie z Anitą Werner w „Faktach po faktach” TVN24.

Dzisiaj 8 sędziów TK wydało oświadczenie ws słów tzw. sędziego-dublera Lecha Morawskiego.

Karczewski: Steinmeier odwołał swoją wizytę w parlamencie

Karczewski: Steinmeier odwołał swoją wizytę w parlamencie

Łapiński odpowiada Witek: 11 listopada to na razie jedyna data, która padła z ust prezydenta. PAD się z niej nie wycofuje

Łapiński odpowiada Witek: 11 listopada to na razie jedyna data, która padła z ust prezydenta. PAD się z niej nie wycofuje

– Prezydent wskazał datę [11 listopada] jako datę symboliczną i dobrą do przeprowadzenia tego referendum. Na razie to jedyna data, która jako możliwa padła z ust prezydenta. Więc prezydent się z niej nie wycofuje. Myślę, że będzie tę datę promował, natomiast też będzie wsłuchiwał się w głos obywateli czy np. PKW, która zgłasza pewne uwagi, choć też PKW zapowiedziała, że jeśli takie referendum będzie zarządzone, to ona dochowa wszelkich starań, żeby się odbyło. 11 listopada jako data symboliczna zostało wskazane przez prezydenta. Prezydent się z tej daty nie wycofuje, natomiast ta data też będzie poddana konsultacjom, opiniom i na końcu zobaczymy, jaka data się pojawi w tym wniosku. Na razie innej daty prezydent nie wskazał. Możemy się trzymać, że to poważna propozycja, jeśli chodzi o 11 listopada i czekamy też na cały przebieg dyskusji nad referendum – stwierdził Krzysztof Łapiński w Radiu Koszalin.

Prezydencki minister w ten sposób odpowiedział na poranne słowa Elżbiety Witek, która stwierdziła w radiowej Trójce, iż „już słyszymy, że 11 listopada już jest datą, do której prezydent się nie przywiązuje”.

Schetyna: Jeżeli Gowin nie chce przyjmować złych, kompromitujących ustaw, to niech wystąpi z tej koalicji

Schetyna: Jeżeli Gowin nie chce przyjmować złych, kompromitujących ustaw, to niech wystąpi z tej koalicji

– Gowin publicznie nas dzisiaj oskarżył, że głosowaliśmy za tą ustawą [tzw. „Apteka dla aptekarza”]. To kłamstwo. Wydruk nie pozostawia złudzeń. Jeżeli coś chce powiedzieć i pokazać, że nie chce przyjmować złych ustaw, kompromitujących, to niech wystąpi z tej koalicji – mówił Grzegorz Schetyna na konferencji w Elblągu.

Schetyna przypomina, że rząd PO uszanował niekorzystne ustalenia szczytu RE, na które zgodził się Lech Kaczyński

Schetyna przypomina, że rząd PO uszanował niekorzystne ustalenia szczytu RE, na które zgodził się Lech Kaczyński

Jak mówił Grzegorz Schetyna na konferencji w Elblągu:

„Druga rzecz, o której chcę powiedzieć, to kwestia zapowiedzi, wczorajsza konferencja premier Szydło i ministra Błaszczaka, dzisiejsze poprawienie niektórych akcentów dot. kwestii relokacji liczby uchodźców, zobowiązania które zostały podjęte w 2015 przed poprzedni rząd, jest działaniem na szkodę naszego kraju. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, bo to zapowiedzi kompletnie nieodpowiedzialne, podważające decyzje poprzedniego rządu, ale także pokazujące, że nie jesteśmy w stanie usiąść przy stole w Europie i rozmawiać o najważniejszych problemach. Do końca czerwca, kiedy trwa prezydencja maltańska, zostaną przygotowane nowe zapisy co do przyszłości kwestii polityki azylowej. Jeżeli Polska obraża się dzisiaj na decyzje RE sprzed 2 lat, jeżeli nie podejmuje rozmowy, to znaczy, że takimi wypowiedziami wypisują politycy PiS z projektu UE, bo takie będą dalekosiężne konsekwencje tych wypowiedzi i takiej polityki. To nie może być tak, że nieodpowiedzialne wypowiedzi polityków PiS, ministrów i premier będą wpływały na pieniądze, politykę spójności UE, które mają trafić do Polski, bo taka jest konsekwencja takiej polityki”

Jeżeli ktoś rozumie, na czym polega praworządność, racja stanu i kontynuacja państwowości, bo tak chcę się zwrócić do polityków PiS-u, to muszą sobie zdawać sprawę z tego, że zobowiązania trzeba szanować i trzeba je realizować – dodał przewodniczący PO.

Jak stwierdził, rząd Platformy pod koniec 2007 roku uszanował ustalenia szczytu klimatycznego z 9 marca 2007 roku, decyzje podjęte przez Radę Europejską i przez Lecha Kaczyńskiego, choć były one szkodliwe dla polskiego przemysłu i gospodarki.

Schetyna o zmianach w ordynacji samorządowej: Próg wyborczy – jak słyszymy – ma być podniesiony

Schetyna o zmianach w ordynacji samorządowej: Próg wyborczy – jak słyszymy – ma być podniesiony

Jak mówił Grzegorz Schetyna na konferencji w Elblągu:

„Chcę się odnieść do zapowiedzi prezesa Kaczyńskiego, który powiedział, że PiS wycofuje się z tzw. dwukadencyjności wstecznej, czyli z ograniczenia biernego prawa wyborczego, o którym o mówił. Zapowiedzi prezesa czy polityków PiS dot. zmian ordynacji samorządu są bardzo różne, ale chcę przypomnieć i przywołać tę najbardziej charakterystyczną zapowiedź, z którą spotkaliśmy się przed wyborami parlamentarnymi. Przypomnę, że wtedy kandydatka na premier rządu Beata Szydło obiecała, że ministrem obrony będzie nie Antoni Macierewicz, tylko Jarosław Gowin. Co z tego wyszło, jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo kraju, wszyscy widzimy. Skandale, kompromitacja, wstyd dla Polski i dla polskiego rządu to dzisiaj dzieło Macierewicza, a z tej zapowiedzi zostało tyle, co nic. Podobnie oceniamy te zapowiedź prezesa Kaczyńskiego, który mówi o dwukadencyjności wstecznej, ale nie mówi o I turze w wyborach, o ograniczeniu możliwości kandydowania do różnych miejsc, o progu wyborczym, który – jak słyszymy – ma być podniesiony i o wielu innych rzeczach, które maja uderzyć w samorząd i odebrać mu kompetencje, ograniczyć finansowanie i zcentralizować władzę, bo to marzenie PiS”

Nowoczesna składa propozycję zmian w Kodeksie wyborczym, które uniemożliwią przeprowadzenie wyborów w święta

Nowoczesna składa propozycję zmian w Kodeksie wyborczym, które uniemożliwią przeprowadzenie wyborów w święta

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie powinny być łączone z wyborami samorządowymi. Ustawodawcy nie przewidzieli tego pracując nad Kodeksem wyborczym, ustanawiając sztywny termin, że wybory samorządowe muszą się odbywać w ostatnią niedzielę przed zakończeniem kadencji samorządów terytorialnych. Nowoczesna złoży propozycję nowelizacji ustawy Kodeks wyborczy, która uniemożliwi przeprowadzenie wyborów w dniu, w którym wypadają święta państwowe, kościelne lub które są dniami wolnymi od pracy – stwierdził w Sejmie Marek Sowa.

Według Nowoczesnej, organizowanie wyborów w dniu, w którym wypada święto, może narazić na zarzuty łamania ciszy wyborczej i dawać powody do zaskarżania wyników wyborów, tym samym być może do ich unieważnienia. Dlatego partia Ryszarda Petru złożyła projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego z zasadą, że jeśli wybory wypadną w dniu świątecznym, wtedy należałoby je przeprowadzić tydzień wcześniej.

Uważamy, że w takie święto jak setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości powinna być świętem, które łączy a nie dzieli. Wybory z natury rzeczy dzielą Polaków, bo następuje w pewnym sensie konkurencja. Ponieważ chcemy, by okrągłą rocznicę ważną dla Polski obchodzić wspólnie, uważamy, że przeprowadzenie tego dnia wyborów byłoby błędem i złamaniem idei wspólnego, uroczystego świętowania. Naszą nowelizację złożymy na początku przyszłego tygodnia – powiedziała w Sejmie Katarzyna Lubnauer.