Live

Biedroń: Nie wybieram się na marsz Platformy 6 maja

Biedroń: Nie wybieram się na marsz Platformy 6 maja

Nie wybieram się na ten marsz, ponieważ mam problem szczególnie z PO. Pamiętam, że kiedy Platforma rządziła, to miała szanse doprowadzić do tego, że pewne sprawy związane z takimi ochraniaczami przed destrukcją demokracji zostaną wdrożone. Apelowaliśmy o to, obawiając się narastającej fali populizmu, żeby PO wdrażała pewne rzeczy bardziej odważnie. Nie stało się to. Co więcej, Platforma podnosząc hasło demokracji, ładu demokratycznej, robi swoje. Ostatnie głosowanie w PE, jeśli chodzi o równouprawnienie kobiet i mężczyzn czy mniejszości dowiodła, żę PO wcale nie jest taka demokratyczna – mówił Robert Biedroń w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Jak pytał, „dlaczego miałby iść w marszu z tymi, dla których demokracja jest tylko fasadowa?”.

– Jeśli chcemy uciec od tego klinczu PO-PiS, to musimy znaleźć trzecią drogę i skończyć z tą wojną – mówił dalej Biedroń.

Karczewski: Postanowiliśmy spotykać się z dziennikarzami zagranicznymi

Karczewski: Postanowiliśmy spotykać się z dziennikarzami zagranicznymi

– Przed chwilką rozmawiałem z nowo powołanym wicemarszałkiem Senatu prof. Serweryńskim i postanowiliśmy spotykać się z dziennikarzami zagranicznymi tak, żeby przekazywać informacje. Bardzo mnie zastanawia [dlaczego Polska ma taką opinię we Francji], dlaczego chcę to zmienić – mówił Stanisław Karczewski w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.

Karczewski: Symbolem tego, że demokracja ma się dobrze, jest to, że KOD słabnie i właściwie nie ma nic do roboty

Karczewski: Symbolem tego, że demokracja ma się dobrze, jest to, że KOD słabnie i właściwie nie ma nic do roboty

– Prezes Kaczyński odpowiedział [Macronowi], że w Polsce jest najlepsza demokracja w Europie. [Demokracja] ma się dobrze. Właściwie symbolem tego, że ma się dobrze, jest to, że jednak KOD słabnie i właściwie nie ma nic do roboty – mówił Stanisław Karczewski w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.

Kaczyński odpowiada Macronowi: W Polsce jest pełna demokracja, może najlepsza ze wszystkich w Europie

Kaczyński odpowiada Macronowi: W Polsce jest pełna demokracja, może najlepsza ze wszystkich w Europie 

W Polsce jest pełna demokracja, może najlepsza ze wszystkich w Europie – tak Jarosław Kaczyński w Białej Podlaskiej, w rozmowie z Polsat News skomentował wypowiedź kandydata Emmanuela Macrona dotyczącą Polski.

Prezes PiS: Lech Kaczyński był kimś, dla kogo najważniejsza była Polska i „Solidarność”

Prezes PiS: Lech Kaczyński był kimś, dla kogo najważniejsza była Polska i „Solidarność”

– Ta partia [Porozumienie Centrum] nie mogłaby powstać bez Lecha Kaczyńskiego, mimo że dość powszechnemu przekonaniu nigdy nawet nie był jej członkiem, nie mówiąc już o tym, żeby był jej współprzywódcą. Ale gdyby nie pozycja Lecha Kaczyńskiego w „Solidarności”, pierwszego zastępcy przewodniczącego, który na co dzień kierował „Solidarnością”, ta formacja nie miałaby żadnych szans. Ona doprowadziła do powstania rządu Jana Olszewskiego – mówił Jarosław Kaczyński na uroczystości odsłonięcia pomnika śp. Pary Prezydenckiej w Białej Podlaskiej. Jak dodał:

„PiS nie mogłoby powstać, gdyby nie to wszystko, co zdziałał Lech Kaczyński i w „Solidarności”, następnie jako szef NIK, ale przede wszystkim jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny. On stworzył tę dynamikę. polityczną, która umożliwiła powstanie partii i on był też jej założycielem i pierwszym prezesem”

Lech Kaczyński wpisał się w historię jak może nikt inny w ciągu w ostatnich dziesięcioleci. By politykiem naprawdę polskim. Nie musiał się niczego obawiać. Walczył z komunizmem, ale nie miał z nim żadnych związków, nie było było na niego żadnych teczek, tajnych papierów, nie szukał nigdy osobistych korzyści. Był kimś, dla którego najważniejsza była Polska i „Solidarność”. Dla którego Polską byli Polacy, ci zwykli Polacy, których kochał, z którymi był związany – dodał prezes PiS.

Wpisał się w naszą historię w ten sposób, iż każdy, kto jest polskim patriotą, musi być przekonany, że warto, by jego pomniki stały w różnych polskich miastach. Jest czymś naprawdę pięknym, że jednym z pierwszych takich miast jest Białą Podlaska – zakończył Kaczyński.

PAD: To ważny dzień, który łączy radość z biało-czerwonych barw z wielką wspólnotą

PAD: To ważny dzień, który łączy radość z biało-czerwonych barw z wielką wspólnotą

Dziękuję za to spotkanie i obecność w Belwederze. Dziękuję za piękny śpiew polski, tradycyjny, czysty. Dziękuję za to, że państwo przyjechali, bardzo często z daleka, po to, aby się z nami spotkać w tym ważnym dniu. Ważnym dniu, który łączy w sobie dwa elementy: łączy wyjątkową cześć i radość z biało-czerwonych barw z naszą wielką wspólnotą, którą jesteśmy i żyjemy na całym świecie (…) To piękne i znamienne, że te dwie uroczystości, chociaż przyjęte w różnych latach, łączą się – powiedział prezydent Andrzej Duda przed Belwederem, w trakcie obchodów Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Szydło: Biało-czerwona nas łączy i będzie łączyć, nawet wtedy, kiedy niektórzy próbują nas dzielić

Szydło: Biało-czerwona nas łączy i będzie łączyć, nawet wtedy, kiedy niektórzy próbują nas dzielić

– Dzisiaj jest wielkie biało-czerwone święto. Wpisujące się w te dni, kiedy przypominamy o polskiej tradycji, kulturze, języku, patriotyzmie, o tym wszystkim, co ważne dla Polaków, bez względu na to, gdzie mieszkają i kim są. Biało-czerwona nas łączy i będzie łączyć, nawet wtedy, kiedy niektórzy próbują nas dzielić. Musimy wszystko zrobić, by łączyła nas biało-czerwona. Hymn, godło, flaga – polskie symbole, które są ważne dla Polaków od wieków, które sprawiają, że pamiętamy o naszej historii, tradycji, skąd jesteśmy i sprawiają, że jesteśmy silniejsi. Cieszymy się, kiedy biało-czerwona powiewa nad naszymi głowami i domach, na masztach. Biało-czerwona, która jest w sercu każdego Polaka i łączy nas i oplata dzisiaj ta biało-czerwona barwa całą Polskę – mówiła premier Szydło w trakcie uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w miejscowości Ryczów, w gminie Spytkowice. Jak dodała:

„Musimy pamiętać, że naszym obowiązkiem jest dbanie o to, by jak najwyżej na masztach w całej Polsce powiewały biało-czerwone barwy, polska flaga. W biało-czerwonym hymnie przypominamy o odwadze, męstwie, o tym, że musimy zawsze pamiętać o Polsce i że ta Polska wymaga naszej troski, odpowiedzialności i musimy pamiętać o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Ale w dzisiejszym świecie, kiedy tak wiele się dzieje, kiedy jest tak wiele zagrożeń i niepewności, są takie momenty, chwile i symbole, które dają nam poczucie wspólnoty”

„Zadbajmy, byśmy zawsze byli razem i by biało-czerwone barwy nas łączyły?

„Budowanie tej polskiej wspólnoty jest naszym obowiązkiem. Biało-czerwona w rękach dzieci – tych, które stoją tutaj za mną, ale w rękach wszystkich dzieci, które podnoszą bardzo wysoko nad głowy te chorągiewki, biało-czerwone barwy, to nasza przyszłość i naszym obowiązkiem, a już na pewno tych, którzy biorą odpowiedzialność za państwo, którzy rządzą, jest dbanie właśnie o przyszłość tych dzieciaków z biało-czerwonymi flagami w ręku. To nasza przyszłość, Polski, wspaniała, którą wszyscy razem musimy budować. Zadbajmy więc, byśmy zawsze byli razem i by biało-czerwone barwy nas łączyły, byśmy budowali wspólnotę. Polskę, naszą wspólną ojczyznę i dzisiaj, 2 maja trzeba mówić o naszych rodakach, którzy mieszkają za granicą. To dzień Polonii, to święto tych, którzy mimo, że mieszkają poza granicami Polski, Polskę mają w sercach i my również powinniśmy pamiętać o nich, zapraszać ich do Polskim, bo jesteśmy jedną wielką polską rodziną. Biało-czerwoną rodziną, która nawet jeżeli jest rozproszona po różnych częściach świata, to jednoczy się pod biało-czerwoną flagą, ma w sercu polskie godło i na ustach polski hymn. To nasza siła”

Polska to wielka rzecz i nasza wspólna odpowiedzialność. Nie zapominajmy o tym – zakończyła szefowa rządu.

Karczewski: Jestem oburzony wypowiedzią Macrona

Karczewski: Jestem oburzony wypowiedzią Macrona

Stanisław Karczewski w „Salonie politycznym Trójki” ocenił, że wypowiedzi kandydata na prezydenta Francji są „bardzo złe, niedobre, naganne”. – Mógłbym powiedzieć, że Macron (…) nie zna sytuacji w Polsce. Mógłby bardziej zorientować się, jak sytuacja w Polsce wygląda i dopiero potem się wypowiadać – stwierdził.

Nie można tego tłumaczyć tym, że to jest końcówka kampanii wyborczej we Francji (…) Jestem oburzony tą wypowiedzią – podkreślił. – Zastanawiałem się, czy ja mam w jakiś sposób zareagować. Jeszcze podejmę decyzję, czy na przykład nie napisać listu do swojego odpowiednika – wskazał.

Gość Trójki zaznaczył, że ma nadzieję, że to nie zepsuje dobrych relacji między Polską a Francją. Jednocześnie ocenił, że sprawę trzeba „jednoznacznie wyjaśnić”. – Liczę na to, że nowy prezydent Francji, jeśli zostanie nim Macron, zmieni swoją optykę i dowie się, jak w Polsce wygląda sytuacja – dodał.

MSZ o słowach Macrona: Niedopuszczalne porównania i skróty myślowe

MSZ o słowach Macrona: Niedopuszczalne porównania i skróty myślowe

Z zainteresowaniem śledzimy kampanię wyborczą we Francji ze względu na znaczenie tego kraju dla przyszłości UE. W tym kontekście z żalem odnotowujemy, że po raz kolejny w czasie kampanii prezydenckiej we Francji, kraju sojuszniczym, należącym tak jak Polska do NATO i Unii Europejskiej, kandydat ubiegający się o najwyższy urząd w państwie, używa niedopuszczalnych porównań i skrótów myślowych, które wprowadzają w błąd opinię publicznąpoinformowało MSZ w wydanym dzisiaj oświadczeniu.

„Rząd RP nie jest sojusznikiem pani Marine Le Pen. Wskazywanie na rzekomy sojusz między panią Le Pen a prezesem PiS jest manipulacją, a zaliczanie Jarosława Kaczyńskiego do grona „łamiących liczne swobody przyjaciół Le Pen” niewłaściwe i wysoce niestosowne.

Wartości i zasady wolnej demokracji są w Polsce przestrzegane. Do fundamentalnych wartości obecnych w polskiej kulturze i tradycji politycznej od kilkuset lat zaliczamy także szacunek i tolerancję  dla tych, którzy mają inne poglądy polityczne lub są innego wyznania. Chcemy ponadto przypomnieć, że ktokolwiek zna historię i wewnętrzną scenę polityczną w Polsce, nie ma prawa oskarżać Polaków o sympatię wobec imperialnej Rosji.

Oczekujemy, że przyszły prezydent Francji – niezależnie od tego, który z kandydatów wygra wybory – przed formułowaniem sądów dotyczących polityki innych państw dokona pogłębionej analizy, a ewentualne wątpliwości wyjaśni w kontaktach dwustronnych”

Polityczny plan wtorku: obchody Dnia Flagi RP. Szydło w Ryczowie, PAD w Warszawie

Polityczny plan wtorku: obchody Dnia Flagi RP. Szydło w Ryczowie, PAD w Warszawie

Premier Beata Szydło o 10:30 w miejscowości Ryczów, w gminie Spytkowice weźmie udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na 11:00 zaplanowano spotkanie szefowej rządu z mieszkańcami gminy Spytkowice.

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w stołecznych uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

O 11:15 odbędzie się uroczyste podniesienie Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, a o 11:45 – uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Natomiast o 12:00 rozpoczną się uroczystości na dziedzińcu Belwederu – ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz wręczenie flag państwowych organizacjom z kraju i polonijnym.

Z okazji święta, budynek Sejmu 2 maja w 20:00-1:00 zostanie oświetlony barwami narodowymi. Okolicznościowa iluminacja ozdobi gmach przy Wiejskiej w tych samych godzinach także 3 maja.