Live

Szydło o dymisji szefa MSZ: Mam wrażenie, że w tej chwili w Polsce uaktywniły się siły, które chcą rozbić polski rząd

Szydło o dymisji szefa MSZ: Mam wrażenie, że w tej chwili w Polsce uaktywniły się siły, które chcą rozbić polski rząd

Zaczynam podejrzewać, że komuś naprawdę zależy na tym, żeby uderzać teraz w Polski rząd. Podczas rozmowy z panią kanclerz mówiłyśmy dużo o zewnętrznych ingerencjach w proces wyborczy w różnych krajach. I mam wrażenie, że w tej chwili w Polsce uaktywniły się siły, które chcą rozbić polski rząd. Więcej, chcą rozbić środowisko, które rządzi. Mieliśmy ataki na ministra Macierewicza, teraz atak na ministra Waszczykowskiego. I to w momencie, gdy zbliża się głosowanie w ONZ, które zdecyduje o przyznaniu nam statusu niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W tym momencie mamy powtarzanie sugestii o dymisji. Trudno się pełni funkcję, gdy jest się stale atakowanym – mówi premier Szydło w rozmowie z wPolityce.pl, pytana o informacje dot. możliwej dymisji Witolda Waszczykowskiego. Jak dodaje:

„Witold Waszczykowski jest ministrem spraw zagranicznych i pełni swoje obowiązki. Powiedziałam niedawno, i dziś to powtórzę: rekonstrukcja rządu, jeśli nastąpi, będzie moją decyzją. I ogłoszę ją wówczas, kiedy uznam to za stosowne. O rekonstrukcji się nie mówi, ją się przeprowadza. Mam nadzieję, że tego rodzaju próby dyskredytowania poszczególnych osób w polskim rządzie i spekulacje, wreszcie się skończą. Co nie znaczy, że nie dostrzegam problemów, czy że nie mam uwag do poszczególnych ministrów. Mam, ale przekazuję je osobiście”

Minister Waszczykowski jest ministrem spraw zagranicznych i nie pod powodów do tego typu spekulacji – dodała.

Szydło: Mieliśmy rację, bo ostatnio Tusk znów angażuje się w walkę polityczną w Polsce

Szydło: Mieliśmy rację, bo ostatnio Tusk znów angażuje się w walkę polityczną w Polsce

Tak, o tym też była mowa. Pani kanclerz wróciła do tego tematu. Myślę, że ten temat jest już zamknięty, trzeba tylko z niego wyciągnąć wnioski. Mam nadzieję, że przywódcy 27 państw odpowiednie wnioski wyciągną – mówi premier Szydło w rozmowie z wPolityce.pl. Pytana, czy kanclerz „ma świadomość, że dla rządu w Warszawie ten sposób wyboru szefa Rady Europejskiej był poważnym problemem”, mówi:

„Podkreślałam, że taki sposób wyboru nie był działaniem przeciwko Polsce. To było działanie przeciwko każdemu państwu członkowskiemu, bo taka sytuacja może się powtórzyć. Nie może być tak, że państwo członkowskie nie ma prawda decydowania o tym, kto je reprezentuje, czy dany obywatel tego państwa pełni ważną funkcję w instytucjach międzynarodowych. Podkreśliłam również, że mieliśmy zastrzeżenia do Donalda Tuska w związku z jego zachowaniem w grudniu, gdy stanął na czele opozycji. I dodałam, że mieliśmy rację, bo ostatnio pan Tusk znów angażuje się w walkę polityczną w Polsce”

Szydło: Polska jest dziś państwem, które się liczy w Europie, i czas, żeby opozycja się z tym pogodziła

Szydło: Polska jest dziś państwem, które się liczy w Europie, i czas, żeby opozycja się z tym pogodziła

Zwróciłam pani kanclerz uwagę, że mamy nadzieję, iż Polska będzie opisywana w sposób prawdziwy. Nie oczekujemy, że nagle media niemieckie zaczną nam wystawiać laurki. Chcemy jednak, by opisywano nas sprawiedliwie i uczciwe. Oczywiście szanujemy niezależność i wolność mediów, ale mam wrażenie, że dobre słowo ze strony polityków niemieckich może pomóc. Tak jak podkreślanie wagi naszych relacji oraz wspólne inicjatywy na różnych polach. W mojej ocenie Polska i Niemcy to dwa państwa, które mają dużą rolę do odegrania w procesie stabilizacji naszego kontynentumówi premier Beata Szydło w rozmowie dla wPolityce.pl. Jak dodaje:

„Dlatego cały czas wspólnie szukamy rozwiązań, które budują dobry klimat pomiędzy naszymi państwami. Przykładem tego jest polska obecność na Targach w Hanowerze. Jest tu ponad 200 polskich firm, są młodzi ludzie prezentujący swoje pomysły i wynalazki. To wielka szansa, którą należy wykorzystać. To także, podkreślam, docenienie Polski. Nie możemy też pozwolić opozycji na wmówienie Polakom, że to jakiś przypadek, wyjątek. Nie, Polska jest dziś państwem, które się liczy w Europie, i czas, żeby opozycja się z tym pogodziła”

Waszczykowski: Nigdzie się nie pakuję. Miałem dzisiaj dłuższą rozmowę z premier

Waszczykowski: Nigdzie się nie pakuję. Miałem dzisiaj dłuższą rozmowę z premier

Nigdzie się nie pakuję. Miałem dzisiaj dłuższą rozmowę z premier, po jej powrocie z Niemiec. Ustalaliśmy plan pracy na najbliższe tygodnie. Omawialiśmy istotne wyjazdy, misje zagraniczne. Nic nie słyszałem o żadnej o rekonstrukcji, a tym bardziej o moim wyjeździe do Nowego Jorku. Zostawmy to „Rzeczpospolitej”. Zdecydowanie zaprzeczam. Nie ma takiego planu – mówił Witold Waszczykowski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w „Gościu Wiadomości” TVP Info. Jak dodał:

„Nie ma takiego zwyczaju, aby na stanowisko ambasadora przy ONZ wysyłać ministra spraw zagranicznych. To musiałaby być jakaś nadzwyczajna sytuacja, gdybyśmy chcieli poważne kwestie negocjować, stan zagrożenia wojny, itd. Nawet Ukraina, która w tej chwili jest w konflikcie… To stanowiska dla zawodowych dyplomatów, a nie dla polityków. Mam za sobą przyszłość dyplomaty zawodowego, ale nie ma takiego zwyczaju, aby na tego typu stanowiska wysyłać ministrów”

Jak dodał, w naszej ostatniej historii był jeden taki przypadek, kiedy premier Suchocka została ambasadorem przy Watykanie, ale – jak stwierdził – to wyjątkowa funkcja. Na koneic szef MSZ podkreślił, że „stanowczo zaprzecza”.

Waszczykowski o wizycie prezydenta Kaczyńskiego w Smoleńsku: Sikorski wiedział o wszystkim na każdym etapie

Waszczykowski o wizycie prezydenta Kaczyńskiego w Smoleńsku: Sikorski wiedział o wszystkim na każdym etapie

Pamiętam tę sytuację jeszcze z tamtych lat, ponieważ w 2008, 2009 i początku 2010 roku pracowałem z śp. Lechem Kaczyńskim przy niektórych aspektach. Uczestniczyłem w organizacji tej wizyty, albo przynajmniej staraliśmy się uzyskać te informacje i wtedy mieliśmy bardzo utrudniony dostęp. Potwierdzam to, że ten obieg dokumentów, jaki potem znaleziono w MSZ, wykluczał praktycznie z obiegu tych informacji Kancelarię Prezydenta czy BBN. Wszelkie te dokumenty znajdują się w prokuraturze polskiej i mam nadzieję, że posłużą, aby ten proces toczył się dalej – mówił Witold Waszczykowski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w „Gościu Wiadomości” TVP Info. Jak dodał:

„Widziałem część tych dokumentów w MSZ i one zostały przekazane do prokuratury. Także wiem, komu dać wiarę. Minister spraw zagranicznych jest informowany o każdej wizycie każdego prezydenta. To obowiązek ministra, a szczególnie o tak ważnych wizytach dot. tak czułej substancji jak relacje polsko-rosyjskie. [Radosław Sikorski] Wiedział o wszystkim na każdym etapie”

Waszczykowski: To zależy od społeczeństwa francuskiego, kogo wybiorą, a nam nic do tego

Waszczykowski: To zależy od społeczeństwa francuskiego, kogo wybiorą, a nam nic do tego

– Nie mogę wejść w te spekulacje, dlatego, że te demokratyczne wybory w demokratycznym państwie i to zależy od społeczeństwa francuskiego, kogo wybiorą, a nam nic do tego. My możemy sobie w zaciszy gabinetów pospekulować, rozmawiać o jakiejś taktyce, strategii, jak się ustawić do tego czy innego kandydata, natomiast publicznie nie akceptuję takiej sytuacji, jakiej mieliśmy świadkami kilka miesięcy temu, kiedy wielu polityków europejskich w czasie kampanii w USA publicznie krytykowało jednego z kandydatów. Nie powinno się tak stawiać, bo jeżeli mamy zaufanie do państw demokratycznych i społeczeństw, to tam te społeczeństwa rozstrzygną według własnych interesów, a my możemy się tylko dostosować – mówił Witold Waszczykowski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w „Gościu Wiadomości” TVP Info, komentując wynik wyborów we Francji.

Witek: Waszczykowski pełni swoją funkcję jak na razie bardzo dobrze

Witek: Waszczykowski pełni swoją funkcję jak na razie bardzo dobrze

– To właśnie spekulacje medialne [nt. dymisji Witolda Waszczykowskiego]. Słyszałam już tyle nominacji, które medialnie obsadzały nasz rząd. Premier Szydło decyduje o tym, kto jest w rządzie, a kto nie. Tych zmian nie ma. Jak sama powiedziała, o zmianach się nie mówi, tylko jeśli chce się ich dokonać, to się po prostu je dokonuje. Natomiast wokół ministra Waszczykowskiego, którego naprawdę ogromnie cenię. Jest znakomitym dyplomatą, mimo tego, że zdarzały mu się – jak państwo nagłaśnialiście to w mediach – takie wystąpienia, w których powiedział o jedno zdanie może nie za dużo, ale zdanie, które w ustach dyplomaty było komentowane w przeróżny sposób – mówiła Elżbieta Witek w rozmowie z Beatą Lubecką w „Gościu Wydarzeń” Polsat News. Jak dodała, minister Waszczykowski pełni swoją funkcję jak na razie bardzo dobrze i nic na temat dymisji – poza medialnymi doniesieniami – nie wiadomo.

Witek: Miałam okazję rozmawiać z Macierewiczem. Berczyński już od dosyć długiego czasu chciał zrezygnować z funkcji

Witek: Miałam okazję rozmawiać z Macierewiczem. Berczyński już od dosyć długiego czasu chciał zrezygnować z funkcji

– Z tego co wiem, bo miałam okazję rozmawiać z ministrem Macierewiczem, pan Berczyński już od dosyć długiego czasu chciał zrezygnować z tej funkcji, ponieważ krążenie pomiędzy USA a Polską było dosyć uciążliwe – ze względów osobistych i zdrowotnych i taką dymisję na ręce złożył – mówiła Elżbieta Witek w rozmowie z Beatą Lubecką w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

Witek: Macierewicz to bardzo dobry minister obrony. Sprawa z Berczyńskim nie obciąża jego konta

Witek: Macierewicz to bardzo dobry minister obrony. Sprawa z Berczyńskim nie obciąża jego konta

– To na pewno bardzo dobry minister obrony narodowej. [Sprawa z dr Berczyńskim] nie obciąża konta ministra Macierewicza, bo nie wiem, skąd się wzięło to skojarzenie, że Berczyński miał cokolwiek wspólnego z tymi Caracalami. To wynikało raczej z tego, że jako człowiek, który zna się na śmigłowcach mógł być zdenerwowany tym, że my te śmigłowce za takie olbrzymie pieniądze od Francji chcemy kupować. Nie miał nic wspólnego z prowadzeniem negocjacji ws Caracali. Tym się zajmowało Ministerstwo Rozwoju. To słowa wypowiedziane być może pod wpływem chwili, ale nie mają nic wspólnego z negocjacjami, jakie zostały przeprowadzone przez polski rząd – mówiła Elżbieta Witek w rozmowie z Beatą Lubecką w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

Witek: My uszanujemy każdy wybór Francuzów, ponieważ jesteśmy zwolennikami demokracji

Witek: My uszanujemy każdy wybór Francuzów, ponieważ jesteśmy zwolennikami demokracji

My sami nie chcielibyśmy, żeby ktoś decydował o tym, jakiego mamy dokonać wyboru. W związku z tym też nie chcielibyśmy mieszać się w wewnętrzne sprawy Francji. To będzie wybór demokratyczny Francuzów. To oni zdecydują. Jesteśmy po I turze. Właściwie te różnice w sondażach są bardzo niewielkie. Poczekajmy do II tury, bo – jak wiemy – sondaże czasami się mylą. Może być różnie. Ktokolwiek zostanie prezydentem Francji, z pewnością polski rząd i Polska będzie chciała utrzymać jak najlepsze kontakty i stosunki, ponieważ Francja jest dużym partnerem, także gospodarczym – mówiła Elżbieta Witek w rozmowie z Beatą Lubecką w „Gościu Wydarzeń” Polsat News. Jak dodała:

„Mówienie o Europie dwóch prędkości w sytuacji, kiedy Europa nie jest bezpieczna, nie jest dobrym wyjściem. Dlatego my uważamy, że siła Europy, UE tkwi w jedności, a nie w tym, żebyśmy mieli różne prędkości”

My uszanujemy każdy wybór Francuzów, ponieważ jesteśmy zwolennikami demokracji. Jeśli demokratycznie Francuzi zdecydują, że ma być to Macron, to oczywiście zaakceptujemy. Jeśli będzie inaczej – to również trzeba będzie umieć ułożyć sobie stosunki z Francją – stwierdziła Witek.

Rząd jutro o Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2017-2020

Rząd jutro o Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2017-2020

Na jutrzejszym posiedzeniu – które rozpocznie się o 12:00 – rząd przyjmie projekt uchwały w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2017–2020, a także Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii „Europa 2020” – aktualizacja 2017/2018. Oba punkty zostały dzisiaj dopisane do porządku obrad.

Rząd nie zajmie się za to projektem uchwały w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz projektem ustawy o wykonywaniu zadań z zakresu promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu Spółka Akcyjna. Punkty ten zostały skreślone z porządku.

Kukiz apeluje do PAD o zarządzenie referendum ws reformy edukacji

Kukiz apeluje do PAD o zarządzenie referendum ws reformy edukacji

Zarządzenie referendum w przedmiotowej sprawie byłoby realizacją składanej przez prezydenta i PiS obietnicy wyborczej poszanowania inicjatywy obywateli. Przypominam, że pańskie środowisko polityczne w 2013 roku żądało obligatoryjności referendum w przypadku zebrania miliona podpisów, co miało na celu ożywienie demokracji bezpośredniej w Polsce. Jej deficyt ocenili państwo jako jedną z wad systemu politycznego. Dlatego też apeluję do pana prezydenta o zarządzenie referendum w sprawie reformy edukacji – napisał Paweł Kukiz w liście do prezydenta Dudy.