Live

Kantar Public: PO punkt procentowy za PiS, Nowoczesna traci najwięcej

Kantar Public: PO punkt procentowy za PiS, Nowoczesna traci najwięcej

Tak prezentują się wyniki badania Kantar Public (dawniej TNS), opisywanego przez „Gazetę Wyborczą”:

PiS – 28% (+1)
PO – 27% (+3)
Kukiz 15 – 12% (+1)
Nowoczesna – 5% (-3)
PSL – 4% (+1)
SLD – 3% (-2)
Razem – 2% (-1)
KORWiN – 2% (bz)
TR – 0% (-1)

Nikt nie wskazał innej partii. Niezdecydowanych, na kogo głosować, było w najnowszym sondażu 13% w porównaniu z 15% w marcu.

Kantar Public przeprowadził swoje badanie w środę po południu, a więc już po piątkowym głosowaniu nad wotum zaufania dla gabinetu Beaty Szydło.

MON: Rezygnacja z kontraktu na Caracale nastąpiła na skutek niewywiązania się z zobowiązań offsetowych

MON: Wypowiedź Berczyńskiego nie ma żadnego związku z negocjacjami umowy offsetowej ws. kontraktu na zakup Caracali

Wypowiedź dr. Wacława Berczyńskiego nie ma żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi negocjacjami umowy offsetowej ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. Pan Wacław Berczyński nie był członkiem Zespołu do zbadania ofert offsetowych oraz przeprowadzenia negocjacji w celu zawarcia umowy offsetowej, nie wypowiadał się na ten temat, nie informował Ministra Obrony Narodowej o swoim stanowisku i nie miał żadnych podstaw do wpływania na kształtowanie się decyzji Ministerstwa Rozwoju i Finansów – poinformowało MON w komunikacie.

Jak podał resort: – Rezygnacja z kontraktu na śmigłowce Caracal nastąpiła na skutek niewywiązania się z zobowiązań offsetowych przez stronę francuską.

Siemoniak o wywiadzie z Berczyńskim w DGP: To przyznanie się do działań nielegalnych

Siemoniak o wywiadzie z Berczyńskim w DGP: To przyznanie się do działań nielegalnych

To sytuacja bezprecedensowa. To przyznanie się pana Berczyńskiego do działań nielegalnych. Nie wiemy, w jakim trybie działał pan Berczyński nie wiemy, w jakim trybie uzyskał informację, nie wiemy, jakie relacje łączyły go z Antonim Macierewiczem. On sam ujawnia, że został powołany na kogoś na kształt pełnomocnika ds. śmigłowców – mówił Tomasz Siemoniak na briefingu prasowym w Sejmie o dzisiejszym wywiadzie Magdaleny Rigamonti z Wacławem Berczyńskim w DGP. Jak dodał:

„Będziemy dochodzili tutaj informacji, w jakim trybie i w jakim charakterze był zatrudniony i do jakich dokumentów miał dostęp. Te działania bezprecedensowe, skandaliczne, powinny z urzędu być podjęte przez prokuraturę lub komisję śledczą. Tutaj rezerwujemy sobie prawo do podjęcia wszelkich działań w tej sprawie”

Jaki: Trwają prace nad zaostrzeniem kar za gwałty

Jaki: Trwają prace nad zaostrzeniem kar za gwałty

Przeglądamy kodeks karny. Zmieniamy jego zapisy. Trwają prace nad zaostrzeniem kar za gwałty. My chcemy, żeby sprawiedliwość nie była tylko pisana na papierze – mówił Patryk Jaki w TVP Info.

Jaki o sędziach: Dobrze, żeby ta magnateria trochę popracowała

Jaki o sędziach: Dobrze, żeby ta magnateria trochę popracowała

W nowej ustawie wprowadzamy system ważenia spraw, który będzie polegał na tym, że elektronicznie będziemy pokazywali ile dany sędzia pracuje, ile orzeka, w taki sposób, żeby ściągnąć obciążenia z tych sędziów rejonowych, którzy najciężej pracują, a ta magnateria też dobrze, żeby trochę popracowała (…) Oni wprost grożą, ta magnateria sędziowska, swoim młodszym kolegom, że jeżeli spróbujecie z nimi coś robić, to my wam kiedyś pokażemy, a ja apeluję do sędziów o rozsądek – mówił wiceminister Patryk Jaki w rozmowie z Adrianem Klarenbachem w TVP Info. Jak dodał:

„Jeżeli my pozwolimy dalej tej magnaterii, korporacji sądowej, sprawować tak wielką władzę w Polsce, to nigdy polskie państwo nie będzie zdrowe. Nigdy nie będzie oddychało w sposób naturalny”

Trump na początku lipca w Polsce? Polska dyplomacja stara się o organizację wizyty

Trump na początku lipca w Polsce? Polska dyplomacja stara się o organizację wizyty

Polska podejmuje próby organizacji wizyty prezydenta Trumpa w lipcu. Minister Waszczykowski będzie omawiał ewentualną wizytę w trakcie swojego wyjazdu do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu, gdzie spotka sie z Rexem Tillersonem – sekretarzem stanu USA.

Prezydent Trump ma wziąć udział w szczycie G20 7-8 lipca w Hamburgu. Przedstawiciele polskiej dyplomacji starają się zaprosić prezydenta USA przed niemieckim szczytem do Wrocławia, gdzie odbędzie się konferencja nt. atlantyckich wartości.

Źródła zbliżone do polskiego rządu mówią w rozmowie z Reutersem, że wizyta Trumpa byłaby znaczącym polepszeniem polskiego wizerunku za granicą.

Kierwiński: Nie wybieram się na powitanie Tuska

Kierwiński: Nie wybieram się na powitanie Tuska

Osobiście się nie wybieram. Zresztą Donald Tusk sam chłodzi nastroje wokół tego, bo mówi, że stawi się w prokuraturze, złoży zeznania i tyle. To na swój sposób normalne. Ale bardzo się cieszyłem, jak Tusk został szefem RE – mówił Marcin Kierwiński w rozmowie z Beatą Lubecką w „Politycznym Graffiti” Polsat News. Jak dodał, nie słyszał, aby powitanie byłego polskiego premiera organizowała Platforma.

Kierwiński: Uważam, że powinniśmy zgłosić wniosek o wotum nieufności wobec Macierewicza

Kierwiński: Uważam, że powinniśmy zgłosić wniosek o wotum nieufności wobec Macierewicza

Uważam, że powinniśmy taki wniosek złożyć, jak zapowiedział wczoraj premier Siemoniak. Jestem gorącym zwolennikiem takiego wniosku. Antoni Macierewicz jest szkodnikiem, niszczy polską armię, doprowadził do całkowitego zatarcia, kto jest autorytetem w świecie wojskowym, a kto nie. Po prostu szkodzi polskiemu bezpieczeństwu – mówił Marcin Kierwiński w rozmowie z Beatą Lubecką w „Politycznym Graffiti” Polsat News.

Łapiński o zmianach w sądownictwie: Zagłosuję za tą ustawą

Łapiński o zmianach w sądownictwie: Zagłosuję za tą ustawą

Nie widzę, żeby ona była w jakiś sposób skandaliczna czy taka, za którą nie można zagłosować. Mówiąc wprost: zagłosuję za nią – mówił Krzysztof Łapiński w rozmowie z Konradem Piaseckim w Gościu Radia Zet, pytany o zgłoszony przez PiS projekt zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych.

Sellin: Jeśli ktoś będzie się opierał, z czasem przestanie pełnić funkcję, przestanie się opierać i pomniki ofiar katastrofy będą

Sellin: Jeśli ktoś będzie się opierał, z czasem przestanie pełnić funkcję, przestanie się opierać i pomniki ofiar katastrofy będą

Nie rozumiem tego dziwnego oporu związanego z budową pomników. To małostkowość duża ze strony tych polityków, którzy tej zgody nie udzielają albo cały czas to kwestionują. Polacy wskazali bardzo wyraźnie wskazali, gdzie chcą czcić ofiary katastrofy smoleńskiej, gdzie chcą czcić pamięć Lecha Kaczyńskiego (…) Zapewniam i słuchaczy i oponentów tego pomysłu i panią prezydent Warszawy, że te pomniki będą. Niezależnie od tego, co jeszcze wymyślą, żeby nam przeszkodzić – te pomniki bedą. Jeśli ktoś będzię się opierał, z czasem przestanie pełnić tą funkcję i przestanie się opierać i te pomniki będą – mówił Jarosław Sellin w radiowej “Trójce”.

Łapiński: Przydałaby się na półmetku pewna ocena, co nam się udało, dokąd zmierzamy i o co walczymy

Łapiński: Przydałaby się na półmetku pewna ocena, co nam się udało, dokąd zmierzamy i o co walczymy

– Na pewno władza trochę wyczerpuje i zużywa i to każdy polityk powie, który pełnił funkcję, byli premierzy o tym mówią. Jest pewnie jakaś zadyszka. Nie wiem, czy jest dołek. Nie jesteśmy w dołku. Pomysł jest jeden: nie popełniać takich błędów. Pilnować się, zachowywać samodyscyplinę i być wiarygodnym – mówił Krzysztof Łapiński w rozmowie z Konradem Piaseckim w Gościu Radia Zet. Jak dodał:

„To pytanie do premier, czy uważa, że to ten moment, w którym należy kogoś zamierzyć. Chyba półmetek kadencji to czas, kiedy można uznać, że należy dokonywać jakiegoś bilansu, podsumowania i dwa lata zrobiliśmy to, a dwa lata planujemy zrobić to, a tutaj kogoś wymieniamy czy komuś dziękujemy. Przydałaby się na półmetku pewna ocena, co nam się udało, dokąd zmierzamy i o co walczymy. Ale to jeszcze pół roku”

Sellin o Misiewiczu: Jeżeli ta historia była przedmiotem zgorszenia, to oczywiście przepraszam. Wizerunkowo ta sprawa nam szkodziła

Sellin o Misiewiczu: Jeżeli ta historia była przedmiotem zgorszenia, to oczywiście przepraszam. Wizerunkowo ta sprawa nam szkodziła

Jeżeli ta historia była przedmiotem jakiegoś zgorszenia, czy wątpliwości co do standardów, które powinny być w życiu publicznym, które powinny być utrzymywane, to oczywiście tak [przepraszam]. Wizerunkowo ta sprawa nam szkodziła (…) Temat uważamy za zamknięty w tym momencie. Uważamy tak dlatego też, bo często różne ważne wydarzenia, o których powinniśmy w mediach informować były przykrywane przez ten temat – mówił Jarosław Sellin w “Salonie politycznym” radiowej Trójki.