Live

Terlecki: Harmonogram zakładał najpierw reformę sądów, później reformę mediów

Terlecki: Harmonogram zakładał najpierw reformę sądów, później reformę mediów

– Mówiliśmy o dekoncentracji, teraz po skandalu z RASP mówimy o repolonizacji. Ten projekt musiał prędzej czy później trafić pod obrady Sejmu. Naprzód mieliśmy przeprowadzić reformę sądów, później reformę mediów. Taki był harmonogram. Tu są dwa aspekty: uniemożliwienie koncentracji rozmaitych mediów w rękach, jeden właściciel ma różne media: portale, gazety, TV. Z drugiej strony nie jest możliwe tolerowanie sytuacji, że z zewnątrz redakcje otrzymują instrukcje jak się zachowywać. Będziemy to konsultować zarówno z opinią dziennikarzy, jak i wydawców w Polsce – powiedział w „Gościu Wiadomości” Ryszard Terlecki.

Prof. Zoll: Z punktu widzenia Konstytucji, pani Przyłębska nie jest prezesem TK

Prof. Zoll: Z punktu widzenia konstytucji, pani Przyłębska nie jest prezesem TK

-To nie jest na pewno organ, którego podstawy funkcjonowania zostały opisane w Konstytucji. Można powiedzieć, że w jakimś stopniu opiera się na ustawach z listopada z zeszłego roku, ale nie jest to już ten Trybunał Konstytucyjny o którym jest mowa w Konstytucji. Także pani Przyłębska, z punktu widzenia Konstytucji, nie jest prezesem TK – mówił prof. Andrzej Zoll w rozmowie z Moniką Olejnik w “Kropce nad i”

Prof. Zoll: Wracamy do tego, co było na gruncie Konstytucji z 1952 r. Nie ma podziału władzy, jest jednolita władza państwowa

Prof. Zoll: Wracamy do tego, co było na gruncie Konstytucji z 1952 r. Nie ma podziału władzy, jest jednolita władza państwowa

– Stało się to, że pan Kaczyński chce mieć pełnie władzy. W związku z tym, opanował TK, chce opanować sądownictwo, następnie w kolejce stoi samorząd terytorialny, również i prasa, wolność słowa. To wszystko ma być w rękach jednolitej władzy państwowej. Wracamy do tego, co było na gruncie konstytucji z 1952 roku. Nie ma podziału władzy, jest jednolita władza państwowa (…) Dzisiejszy ustrój Polski nie jest tym ustrojem, który powstał w 1997 roku na gruncie konstytucji, no i który było można nazwać demokratycznym państwem prawa. Dzisiaj ciężko użyć tego określenia, wobec ustroju panującego w Polsce – stwierdził prof. Andrzej Zoll w “Kropce nad i”.

Prof. Zoll: Wybieranie sędziów do KRS przez Sejm jest niezgodne z Konstytucją. To jest zmiana ustroju

Prof. Zoll: Wybieranie sędziów do KRS przez Sejm jest niezgodne z konstytucją. To jest zmiana ustroju

– Krajowa Rada Sądownictwa, zgodnie z konstytucją, jest gwarantem, stoi na straży niezależności sądów, niezawisłości sędziów. W związku z tym, musi być organem absolutnie apolitycznym, zgodnie zresztą z Konstytucją, odrębnym od władzy ustawodawczej jak i wykonawczej. Wybieranie sędziów do KRS przez Sejm jest przede wszystkim niezgodne z konstytucją (…) To jest zmiana ustroju. To jest rozwiązanie, które w konstytucji nie jest przewidziane i prowadzi do podporządkowania jednak politycznego – mówił profesor Andrzej Zoll w “Kropce nad i”.

Terlecki: Jesteśmy za tym, by ograniczyć handel w niedzielę. Pytanie, na jaką skalę to wprowadzić

Terlecki: Jesteśmy za tym, by ograniczyć handel w niedzielę. Pytanie, na jaką skalę to wprowadzić

– Jesteśmy za tym, by ograniczyć handel w niedzielę. Przede wszystkim w wielkich sklepach. Nawet solidarność mówi o ograniczeniu, niektóre niedziele będą handlowe np. przed świętami. Pytanie, ile, na jaką skalę to wprowadzić. Tu trzeba wyważyć opinie – powiedział w „Gościu Wiadomości” Ryszard Terlecki.

Terlecki: Zmiana w ordynacji musi być tak dopracowana, by nie budzić wątpliwości. Dwukadencyjność byłaby pożyteczna

Terlecki: Zmiana w ordynacji musi być tak dopracowana, by nie budzić wątpliwości. Dwukadencyjność byłaby pożyteczna

– To byłoby [dwukadencyjność] bardzo pożyteczne dla funkcjonowania samorządu. Ale ono jest wciąż problematyczne, rozmawiamy na ten temat. Przygotowujemy projekt, który ma być naszym zdaniem najlepszy. I oczywiście oczekujemy rozstrzygnięć konstytucyjnych. Jesteśmy za tym, ale nie wiemy na ile to jest możliwe. Będziemy to wiedzieli, gdy ten projekt będzie gotowy i gdy przejdzie całą procedurę, łącznie z konstytucyjną. Ta grupa [samorządowców] jest duża. Ale myślę, że znaczna część opinii publicznej nasz pomysł popiera, tylko musi być tak dopracowany, by nie budzić wątpliwości. W wielu sytuacjach prawo jednak działa wstecz. Np. gdy wchodzi ustawa, która łagodzi karalność za dane przestępstwo. A przestępca w trakcie procesu jest sadzony wg nowego prawa. Zobaczymy. To jest jeden z elementów naszej refleksji, jak działa samorząd. Z pewnością trzeba to zrobić gdzieś do połowy roku – powiedział w „Gościu Wiadomości” Ryszard Terlecki.

PEK: Zaczęło się polowanie na Tuska

PEK: Zaczęło się polowanie na Tuska

[Czy zaczęło się polowanie na Donalda Tuska?] Bezwzględnie tak. Tylko nie biorą pod uwagę jednej rzeczy. Dzisiaj im gorzej będą mówić, im bardziej będą Tuskowi dokuczać, wskazywać jako winnego wszystko – do tego opinia publiczna przywykła, nawet to, że kiedyś pogoda była kiepska… Jestem przekonana, że dzisiaj dla Tuska to pewnego rodzaju tarcza obronna. Im bardziej będą go atakować, tym bardziej jednak mimo wszystko opinia publiczna będzie stawać po jego stronie – mówiła Ewa Kopacz w rozmowie z Beatą Lubecką w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

Kaczyński po raz kolejny przegrał z Tuskiem, chociażby w sprawie wyboru szefa RE, a on takich rzeczy nie zapomina. W związku z tym dzisiaj trzeba mu podać lekarstwo, które jego frustrację, zły humor, poczucie porażki złagodzi. Z związku z tym trzeba po raz kolejny uderzyć w Tuska – dodała była premier.

PEK: Pomysł z wotum nieufności, który padał 3-4 miesiące temu, był moim pomysłem, zgłaszanym na zarządzie krajowym

PEK: Pomysł z wotum nieufności, który padał 3-4 miesiące temu, był moim pomysłem, zgłaszanym na zarządzie krajowym

– Tak [kibicuję Grzegorzowi Schetynie]. Dla mnie Platforma to szmat mojego życia. Jestem w tej partii od 16 lat. Zakładałam tę partię. Jestem i będę w stosunku do niej bardzo lojalna (…) Relacje między Schetyną a mną są jak najlepsze. Współpracujemy ze sobą i w ramach gabinetu cieni i na zarządzie krajowym. Uważam, że te wszystkie pomysły, które są realizowane, są wypracowywane wspólnie, więc nie czuję się niedowartościowywana – mówiła Ewa Kopacz w rozmowie z Beatą Lubecką w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

Pomysł z wotum nieufności, który padał 3-4 miesiące temu, był moim pomysłem, zgłaszanym na zarządzie krajowym. Omawialiśmy różne wersje, został sfinalizowany teraz – dodała.

Mazurek: My nie ukrywamy tego, że chcemy dwukadencyjności

Mazurek: My nie ukrywamy tego, że chcemy dwukadencyjności

Nad niczym się nie zastanawiamy. Taka decyzja [ws. dwukadencyjności] nie zapadła w PiS-ie ani w żadnym gremium, prezydium ani kierownictwie. Być może ta decyzja zapadła w prezydium komisji samorządu – mówiła Beata Mazurek w Popołudniowej rozmowie RMF FM.

Jak dodała: – My nie ukrywamy tego, że chcemy dwukadencyjności, że takie roztrzygnięcia przyjmiemy i z całą pewnością będzie to rozstrzygnięcie oceniał TK.

Posłanka PiS stwierdziła, że projekt zostanie złożony w tym roku.

Mazurek: Nie żałuję, że nazwałam Petru klaunem

Mazurek: Nie żałuję, że nazwałam Petru klaunem

Beata Mazurek przyznała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, że nie żałuje, że nazwała Ryszarda Petru klaunem. – Nie bardzo rozumiem, dlaczego mam darzyć Bóg wie jaką atencją człowieka, który w sposób skandaliczny wypowiada się o nas jako partii rządzącej, o szefie moim, Jarosławie Kaczyńskim, wyzywając go od tchórzy i różnych innych rzeczy. Jaka jest agresja w powiedzeniu, że ktoś jest klaunem? – mówiła posłanka.

Mazurek o zakazie handlu w niedziele: Prace zakończą się w tym roku

Mazurek o zakazie handlu w niedziele: Prace zakończą się w tym roku

Konkretnej daty nie podam. Bez zbędnej zwłoki z całą pewnością zaczniemy prace nad tym projektem. Z całą pewnością [zakończą się w tym roku]. To rzecz, którą trzeba uzgodnić nie tylko z partnerami, ale też przede wszystkim z rządem. Jeżeli będzie zielone światło, to my ją w taki a nie inny sposób wprowadzimy – mówiła Beata Mazurek w Popołudniowej rozmowie RMF FM, odnosząc się do projektu ustawy o zakazie handlu w niedziele.

Tegotygodniowe posiedzenie Sejmu skrócone do 2 dni

Tegotygodniowe posiedzenie Sejmu skrócone do 2 dni

Jutro o 10:00 rozpoczyna się ostatnie w tym miesiącu posiedzenie Sejmu. Posłowie w drugim dniu zajmą się wnioskiem PO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska. Odbędzie się także II czytanie projektów dot. wycinki drzew. Z kolei w czwartek wieczorem odbędzie się blok głosowań – który pierwotnie miał odbyć się w piątek rano, ale posiedzenie zostało skrócone, prawdopodobnie ze względu na unijny szczyt. Wtedy też Sejm przyjmie projekt uchwały w 60. rocznicę zapoczątkowania procesów integracji europejskiej.