PiS w Senacie poprawia ustawę dot. komisji weryfikacyjnej. Jej członkowie nie będą usytuowani w Ministerstwie Sprawiedliwości
W trakcie posiedzenia senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senator Marek Martynowski z PiS zgłosił poprawki do ustawy dot. powołania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
Chodzi przede wszystkim o umocowanie statusu członków tej komisji. Senator zaproponował m.in., aby z art. 4 ust. 1 wykreślić sformułowanie „w Ministerstwie Sprawiedliwości”. Dzięki temu członkowie będą pełnić obowiązki sekretarzy stanu, ale nie w resorcie sprawiedliwości:
„W skład Komisji wchodzi przewodniczący powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Ministra Sprawiedliwości złożony w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz 8 członków w randze sekretarza stanu powoływanych i odwoływanych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej”
Druga poprawka dotyczy zmiany art. 4 ust. 5, który także mówi o sekretarzach stanu. Nowa treść brzmi tak: „Członkowie Komisji powoływani przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie pełnienia obowiązków sekretarzy stanu wykonują zadania związane wyłącznie ze sprawowaniem funkcji w komisji”. Trzecia, ostatnia poprawka wynika z poprzednich i dotyczy wynagrodzeń.
Senator PiS zaproponował też ogłoszenie przerwy w związku z tym, że obszerna opinia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wpłynęła tuż przed posiedzeniem komisji. Wniosek – poparty też przez senatora Rulewskiego – został przegłosowany.
W praktyce zapis o sekretarzach stanu jest konieczny, by ustawa nie była sprzeczna z art. 103 Konstytucji. Rozmówcy 300POLITYKI zwracają bowiem uwagę na to, że aby posłowie mogli zostać członkami komisji, muszą mieć status sekretarzy stanu.