Żaryn do PO: Stajecie się solidarni z SB-kami. To kolaboracja. Później senator przeprosił

-Tak się składa, że ta przeszłość dni ostatnich wskazuje że faktycznym powodem tego wniosku jest niechęć do procedowania nad jedną tylko ustawą – dezubekizacyjną. Tak się składa, jak i senatorowie PiS jak i znaczna część senatorów PO wywodzimy się z tego samego pnia – Solidarności. A teraz nie chcecie debatować nad ustawą, która dawno powinna być uchwalona. Stajecie się solidarni wobec tych ubeków i sb-eków. A jak się nazywała w przeszłości solidarność z UB-kami i SB-kami? Kolaboracja. Chcecie być kolaborantami? – powiedział w Senacie Jan Żaryn z PiS.

Później senator powiedział: Dla dobra tej debaty bardzo chętnie przepraszam. Mam nadzieję, że to nam wspólnie pomoże w pracach nad tą ustawą.

Wcześniej w trakcie debaty nad ustawą dezubekizacyjną, senator Zdrojewska zgłosiła wniosek formalny o przerwę i wyprowadzenie sił policyjnych z terenu wokół Sejmu. Ten wniosek nie został uznany. Z kolei senator Pociej zgłosił wniosek o odroczenie posiedzenia do czasu otrzymania wyjaśnień od marszałka Sejmu ws. piątkowych głosowań. Propozycja nie uzyskała większości.