„To naprawdę piękny dzień”. PAD podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny
Prezydent Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak mówił:
„To naprawdę piękny dzień dla nas, którzy tę sprawę traktowaliśmy i traktujemy jako niezwykle ważną i piękny dzień dla „Solidarności”, która przez ponad 3 lata od 2012 roku protestowała przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Przypomnę, że cała sprawa rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy ten element stał się poważnym argumentem w kampanii wyborczej, wówczas parlamentarnej. Wtedy to Donald Tusk, który kandydował na urząd premiera, zobowiązywał się, że podwyższenia wieku emerytalnego nie będzie. Niestety w 2012 roku, jak wybory się rozstrzygnęły, zrobił coś, czego polityk nigdy robić nie powinien. Złamał tę obietnicę i przez Sejm i Senat została przeprowadzona ustawa podwyższająca wiek emerytalny.
Protestowały przeciwko temu liczne środowiska, przede wszystkim związków zawodowych, ale zmiana została przeforsowana. Liczono na to, że być może TK uzna prawa obywatelskie, tzw. prawo interesów w toku, a więc że na inne warunki ktoś się umówił, a inne otrzymuje na końcu (…) Niestety TK nie stanął po stronie obywateli, zrobił to, co ucieszyło ówczesny rząd PO i to był wielki postulat kampanii wyborczej prezydenckiej w 2015 roku, a potem parlamentarnej.
Na wszystkich moich spotkaniach słyszałem od wyborców jedno: proszę pana, proszę obniżyć wiek emerytalny, my nie chcemy pracować do 67. roku życia. Zarówno ja, jak i PiS zobowiązaliśmy się, że taka zmiana zostanie wprowadzona. Chciałem podziękować „Solidarności” za niezłomną postawę, rządowi, większości parlamentarnej, premier Szydło i Elżbiecie Rafalskiej, która była za tę sprawę bezpośrednio odpowiedzialna w ramach rządu, że mój projekt został przyjęty przez parlament i dzisiaj jest ta wielka dla nas chwila, kiedy jako prezydent tę ustawę mogłem podpisać”