Bodnar: To fundament demokracji, by dziennikarze mogli w najdalej idący sposób wykonywać służbę na rzecz społeczeństwa
– Chciałbym podkreślić, z punktu widzenia konstytucyjnego fundamentem jest to, że mamy zagwarantowane prawo dostępu do informacji publicznej. Ale w art 61 jest też zapisane prawo wstępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów. Ten przepis konstytucji ma szczególny związek z wolnością słowa – mówił na konferencji prasowej Adam Bodnar.
Bodnar: Dziennikarze stoją na straży dostępu obywateli do informacji.
Dziennikarze stoją na straży dostępu obywateli do informacji. Mają szczególny obowiązek w stosunku do społeczeństwa – informowanie o tym, co się dzieje i jakie decyzje zostały podjęte przez osoby nas reprezentujące. Nie może to być wyłącznie sprowadzane do informowanie, odtwarzania tego co się dzieje na obradach Sejmu, ale też [wiąże się] z możliwością pozyskiwania dodatkowych informacji. To też obejmuje dostęp do komisji sejmowych, senackich. I z punktu widzenia RPO to jest fundament demokracji, by dziennikarze mogli w najdalej idący wykonywać swoją służbę na rzecz społeczeństwa. Tu chodzi o służbę społeczeństwu informowania tego, co się w parlamencie dzieje. Tak samo jak mój poprzednik dr Janusz Kochanowski uważam, że Rzecznik powinien w tej sprawie interweniować i reagować.
Jak powiedział Bodnar: Skoro wymagamy wszyscy – jako obywatele – na poziomie lokalnym, to na poziomie centralnym te standardy [dostępu] powinny być przestrzegane.
Zastępca RPO Stanisław Trociuk zapowiedział, że w ciągu kilku dni zostanie przedstawiona szczegółowa analiza w tej sprawie.