Live

Sejm poprawia ustawę dezubekizacyjną. Jutro głosowanie nad przyjęciem

Sejm poprawia ustawę dezubekizacyjną. Jutro głosowanie nad przyjęciem

Jutro o 11:30 Sejm rozpatrzy poprawione sprawozdanie komisji o projekcie ustawy dezubekizacyjnej. Jedna ważniejszych zmian mówi o tym, że minister właściwy ds. wewnętrznych w drodze decyzji „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” może wyłączyć spod przepisów ustawy osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa ze względu na „krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia”.

Inna poprawka zakłada obniżenie procentowego wymiaru emerytury z 0,5 proc. – jak było zapisane wcześniej – do „0 proc. podstawy wymiaru” za każdy rok służby na rzecz totalitarnego państwa. Do głosowania nad przyjęciem miało dojść wczoraj, ale zdecydowano o ponownym przesłaniu projektu do komisji celem poprawienia sprawozdania.

Ostatecznie posłowie przegłosują projekt w piątek. Marszałek Kuchciński znów zmienił godzinę bloku głosowań – rozpocznie się o 14:30 i zakończy 18:00, ale o 19:00 rozpocznie się kolejny i potrwa planowo do 23:00.

Po rozmowie z Kaczyńskim wicemarszałkowie oddają premie

Po rozmowie z Kaczyńskim wicemarszałkowie oddają premie

Członkowie prezydiów Sejmu i Senatu przekażą premie na cele charytatywne – poinformował na Twitterze wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Stało się to – jak napisał – po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim.

Kaczyński o jednolitym podatku: Jestem zwolennikiem, ale nie wiem, czy to się w ogóle uda

Kaczyński o jednolitym podatku: Jestem zwolennikiem, ale nie wiem, czy to się w ogóle uda

Jestem [zwolennikiem jednolitego podatku od osób fizycznych]. Ale dziś nie mamy jeszcze dojrzałego projektu w tej sprawie, bo to nie byłoby łatwe przedsięwzięcie. Nie wiem, czy to się w ogóle uda. To zadanie dla rządu, który musi przygotować odpowiedni projekt – mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Kaczyński o kongresie PiS: Mamy to w planach, ale przesunęliśmy to na luty

Kaczyński o kongresie PiS: Mamy to w planach, ale przesunęliśmy to na luty

Mamy to w planach, ale przesunęliśmy to na luty. Na przeszkodzie stanęły między innymi choroby osób odpowiedzialnych za przygotowanie kongresu. Przedstawimy nowy dokument, nową propozycję, być może właśnie wtedy pokażemy nasz projekt uregulowania statusu opozycji. I naprawdę nie chcemy ograniczać jej praw. Ale wolelibyśmy, by nie nawoływano do nieprzestrzegania prawa, bo to już jest przestępstwo – mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

PiS przegrywa kolejne głosowanie. Sejm nie podjął uchwały ws. Edwarda Śmigłego-Rydza

PiS przegrywa kolejne głosowanie. Sejm nie podjął uchwały ws. Edwarda Śmigłego-Rydza

Sejm nie podjął uchwały ws. w sprawie uczczenia 75. rocznicy śmierci Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza. Przeciw było 205 posłów, za 175, 25 wstrzymało się, a 53 nie głosowało.

36 posłów PiS nie głosowało, 19 wstrzymało się (m.in Krystyna Pawłowicz, Bartosz Kownacki, Joachim Brudziński, Tadeusz Cymański, Małgorzata Wassermann i Jan Dziedziczak), a 7 posłów było przeciw (m.in. Andrzej Sośnierz, Krzysztof Łapiński).

Wcześniej przedstawiciele opozycji m.in. Michał Kamiński i Piotr Zgorzelski mocno krytykowali uchwałę i postać marszałka, wskazując m.in. jego ucieczkę z kraju po kampanii wrześniowej.

To trzecie przegrane przez PiS głosowanie w tym tygodniu – po projekcie PSL dot. kwoty wolnej i głosowaniu ws. jednej z poprawek do reformy edukacji.

Lewandowski o Tusku: Jest jak silnik diesla, powoli się rozkręcał, ale jak zaczął to zyskał zaufanie

Lewandowski o Tusku: Jest jak silnik diesla, powoli się rozkręcał, ale jak zaczął to zyskał zaufanie

Jest obranym liderem, który zmaga się z pewną spuścizną, którą ja uważam za korzystną dla Polski, chociaż Polacy jak Brytyjczycy  i Grecy zatęsknili za wielką zmianą i zobaczymy jak się na tym przejadą. Jak wygląda to w wydaniu polskim to widać. Tusk dba o interes Polski dbając o solidarność i zwartość UE, bo to polisa dla pokoleń. Młody jest, wróci. Jest jak silnik diesla, powoli się rozkręcał, ale jak zaczął to zyskał zaufanie – mówił Janusz Lewandowski w programie Moniki Olejnik.

Lewandowski: Polska była łamistrajkiem negocjując poza UE z Londynem

Lewandowski: Polska była łamistrajkiem negocjując poza UE z Londynem

Polska była łamistrajkiem negocjując poza UE z Londynem. Nic dziwnego, że nas podejmują czerwonym dywanem. Jeżeli się umawiamy, że negocjujemy w 27 krajów to robimy to siłą 27 krajów. Anglikom bardzo zależało, żeby ktoś się pojawił w roli łamistrajka – mówił Janusz Lewandowski w KnI.

Olejnik do Lewandowskiego o słowach nt Aleppo: Niech pan powie to było głupie, idiotyczne, wstydzę się tego

Olejnik do Lewandowskiego o słowach nt Aleppo: Niech pan powie to było głupie, idiotyczne, wstydzę się tego

To jest kłamstewko – mówił o zinterpretowniu swojej wypowiedzi o Aleppo. Tak wyglądała wymiana zdań pomiędzy Moniką Olejnik a europosłem PO Januszem Lewandowskim.

OLEJNIK: Zbulwersował pan wielu swoją wypowiedzią. Niech pan powie to było głupie co powiedziałem, idiotyczne, wstydzę się tego.

LEWANDOWSKI: Trzeba być skończonym idiotą żeby to porównywać, ja tego nie powiedziałem.

OLEJNIK: No to niefortunnie to pan wytłumaczył.

LEWANDOWSKI: Parlament patrzy i powinien patrzeć na Aleppo. Trzeba tak dobierać terminy, żeby można się było skupić na Warszawie.Tylko media publiczne tak to zinterpretowały

OLEJNIK: Polityk powinien wiedzieć, że taki skrót myślowy bywa niedobry. Internet też to tak odebrał a to jest prawdziwe medium publiczne.

LEWANDOWSKI: Moje słowa były doskonale zrozumiałe dla wszystkich, oprócz mediów publicznych.

Gawryluk do Karczewskiego: Redakcje będą mogły wyznaczyć 2 dziennikarzy do pracy w Sejmie. A co z kodeksem pracy?

Gawryluk do Karczewskiego: Redakcje będą mogły wyznaczyć 2 dziennikarzy do pracy w Sejmie. A co z kodeksem pracy?

Sprawa dziennikarzy jest bardzo poważna. Jest taka kwestia, że redakcje będą mogły wyznaczyć 2 dziennikarzy do pracy w Sejmie? A co z kodeksem pracy, jeżeli będziecie pracowali tak ciężko, do 3 w nocy? Kto wtedy pojedzie do Sejmu? – pytała Stanisława Karczewskiego Dorota Gawryluk w „Gościu wydarzeń” Polsat News.

Wyraźnie zaskoczony marszałek Senatu odpowiedział: – To szczegóły, które trzeba dopracować. Diabeł tkwi w szczegółach i dalej trzeba rozmawiać. Zostały rozpoczęte rozmowy, jest pewna propozycja i trzeba rozmawiać. Na pewno dojdziemy do porozumienia, że należy poprawić warunki pracy dziennikarzy, ale również parlamentarzystów.

Karczewski: Będziemy chcieli wybudować nowy budynek Senatu

Karczewski: Będziemy chcieli wybudować nowy budynek Senatu

Teraz sprawa podwyżek – wielka awantura. Jestem przygotowany do następnej, bo będziemy chcieli wybudować nowy budynek Senatu. Na pewno będzie to też krytykowane, bo opozycja, która w tej chwili jest, sama nazwała się totalną opozycją i krytykuje wszystko – mówił Stanisław Karczewski w rozmowie z Dorotą Gawryluk w „Gościu wydarzeń” Polsat News.

Kaczyński na spotkaniu świątecznym PiS podkreśla rolę Piotrowicza i deklaruje: To był bardzo trudny rok

Kaczyński na spotkaniu świątecznym PiS podkreśla rolę Piotrowicza i deklaruje: To był bardzo trudny rok

Na zamkniętym spotkaniu świątecznym PiS w Sejmie Jarosław Kaczyński w krótkim przemówieniu podsumował rok 2016 i zarysował cele na 2017. Jak stwierdził: To był bardzo trudny rok, ale rok dobrej zmiany. Jak wynika z relacji naszych rozmówców, lider PiS podkreślił też, że dwa priorytety na najbliższe 12 miesięcy to reforma edukacji i reforma służby zdrowia.

Kaczyński miał też podkreślić duże zasługi Stanisława Piotrowicza w „przywróceniu ładu konstytucyjnego”. Deklarację prezesa politycy PiS – w tym niemal wszyscy członkowie rządu – przyjęli gromkimi oklaskami.

Karczewski: Dziennikarze siedzą na podłodze, piszą na kolanie. Dzieci odwiedzają Sejm i to widzą

Karczewski: Dziennikarze siedzą na podłodze, piszą na kolanie. Dzieci odwiedzają Sejm i to widzą

Na pewno będą jakieś rozmowy. Będziemy prowadzić rozmowy. Chciałbym, żeby wszyscy byli zadowoleni. Przede wszystkim dobry dostęp do informacji. Widzę, jak dziennikarze siedzą na podłodze, piszą coś na kolanie. Wie pani… Nie wiem, czy to dobry widok jak dzieci odwiedzają Sejm i Senat i widzą, że dziennikarze na kolanie – mówił Stanisław Karczewski w rozmowie z Dorotą Gawryluk w „Gościu wydarzeń” Polsat News. Jak stwierdził, ograniczenia dla mediów w Sejmie, które szykuje Marek Kuchcińskim to… „przede wszystkim ułatwienie pracy dla dziennikarzy”.