Sejm przyjął projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK

Przyjęty właśnie projekt zakłada m.in., że Zgromadzenie Ogólne TK przedstawia prezydentowi kandydatów na prezesa TK „w terminie miesiąca od dnia, w którym powstał wakat”. To druga z trzech ustaw dot. sądu konstytucyjnego. Pierwsza – o statusie sędziów TK – jest już na końcu parlamentarnej ścieżki, dzisiaj Sejm przegłosuje poprawki Senatu. Trzecią Sejm zajmie się – w ramach I czytania – w czwartek.

Wcześniej posłowie odrzucili poprawki opozycji. Nowoczesna chciała m.in., by prezesa Trybunału powoływał prezydent spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne. ZO miałoby przedstawić prezydentowi dwóch kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału, którzy w głosowaniu uzyskali kolejno największą liczbę głosów. Gdyby taki przeszedł zapis przeszedł, nikt z „nowych” sędziów nie znalazłby się wsród kandydatów.

PiS w II czytaniu zgłosiło poprawkę, która mówi, iż w przypadku niemożności upoważnienia wiceprezesa lub innego sędziego Trybunału do wykonywania niektórych kompetencji określonych w ust. 1 – który mówi o tym, że prezes Trybunału kieruje pracami Trybunału, reprezentuje Trybunał na zewnątrz oraz wykonuje inne czynności określone w ustawach i regulaminie Trybunału – prezesa Trybunału zastępuje sędzia Trybunału, o którym mowa w art. 11 ust. 2 – czyli ten z najdłuższym stażem.

W praktyce przy wyborze nowego prezesa Trybunału – za kilkanaście dni, po 19 grudnia – najprawdopodobniej będą mieć zastosowanie przepisy przejściowe, które Sejm uchwali za dwa tygodnie. To ta propozycja PiS zakłada wprowadzenie specjalnego trybu wyboru nowego prezesa TK, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE.