Szydło: Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia reformy edukacji. Rząd przyjął projekty ustaw
Jak mówiła premier Szydło na wspólnej konferencji z szefową MEN Anną Zalewską po posiedzeniu rządu:
„Mamy ściśle określony plan działań, harmonogram, zgodnie z którym minister Zalewska przez ostatnie pół roku prowadziła konsultacje społeczne, z różnymi środowiskami, zarówno tymi, którzy bezpośrednio związane są z edukacją, spotykała się z nauczycielami, pedagogami, rozmawiała na temat proponowanych zmian ze związkami zawodowymi, ale też spotykała się z organizacjami rodziców, rodzicami, z przedstawicielami różnych środowisk. Te konsultacje były prowadzone po to, żeby wsłuchać się w te głosy i żeby uwzględnić uwagi, które były zgłaszane w projektowanych zmianach. Naszym celem jest stworzenie szkoły bezpiecznej, dobrej, która dobrze przygotuje młodych Polaków do przyszłego życia. Szkoły, która jednocześnie będzie też potrafiła nie tylko dobrze nauczać, ale szkoły, w której będzie również bardzo ściśle pokazany, w jaki sposób powinny się pojawiać nowe, współczesne wyzwania. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie łatwa reforma, że potrzebny jest czas i spokój, rozmowa, zaangażowanie wszystkich środowisk, których ta reforma dotyczy”
– Liczymy na to, że wspólnie, razem będziemy kroczyli krok po kroku, zmierzali ku temu, żeby ta reforma przeprowadzona została w sposób profesjonalny. Tak, jak wcześniej minister Zalewska udowodniła, że jest w stanie i potrafi to zrobić przy okazji tzw. reformy 6-latków – dodała premier.
„Chcemy, żeby ta szkoła dawała nie tylko dobre przygotowanie, wychowywała, ale żeby była szkołą bezpieczną. Która mierzy się z wyzwaniami współczesności, która daje nowoczesne, dobre przygotowanie i wykształcenie. Chcę powiedzieć bardzo jasno i wyraźnie: jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia reformy, a to, że dzisiaj Rada Ministrów przyjęła te projekty ustaw, jest dowodem na to, że nie tylko jesteśmy zdeterminowani, ale uruchamiamy cały proces legislacyjny. Projekt zostanie skierowany do Sejmu. Wierzę w to, że zostanie bardzo dobrze ten proces przeprowadzony i że Sejm będzie poczuwał się do tej współodpowiedzialności za przyszłość polskiej szkoły”