Piotrowicz: Jeśli sędzia w stanie spoczynku chce być politykiem, to niech się zrzeknie

Komisja Sprawiedliwości przyjęła poprawkę prof. Pawłowicz, która wykreśla z ustawy o statusie sędziów TK ustęp 1 art 29 (zakaz przynależności do partii politycznej sędziego w stanie spoczynku) i modyfikuje ustęp drugi, kasując zapis: „mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości”.

Pierwotna wersja artykułu brzmiała:

„1. Sędzia Trybunału w stanie spoczynku nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów, oraz musi dochować godności statusu sędziego Trybunału w stanie spoczynku.

2. Sędzia Trybunału w stanie spoczynku odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności sędziego Trybunału w stanie spoczynku, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego Trybunału Konstytucyjnego lub inne nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości.

3. Do odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziego Trybunału w stanie spoczynku art.
10 ust. 2, art. 11, art. 12, art. 13 oraz art. 15 stosuje się odpowiednio, a karami
dyscyplinarnymi są:
1) upomnienie;
2) nagana;
3) obniżenie uposażenia sędziego w stanie spoczynku w wysokości od 10% do 20% na
okres do 2 lat;
4) pozbawienie statusu sędziego w stanie spoczynku”

Jak mówił poseł Piotrowicz:

W konstytucji jest zapisana apolityczność sędziego. Jeśli sędzia w stanie spoczynku chce zająć się działalnością polityczną, to nie stoi nic na przeszkodzie, by zrzekł się stanu spoczynku. Nie można być jednocześnie sędzią, korzystać z przywilejów stanu spoczynku i być czynnym politykiem.

W ustawie pozostaje jednak art 33, który nadal zakazuje sędziom w stanie spoczynku przynależność do partii politycznych.